כשאנחנו מקוררים, הגרון היבש והכואב, בשילוב עם גודש באף לא רק מפריעים לנו בזמן היום, הם גם מקשים עלינו להירדם ומשבשים לנו לחלוטין את השינה. אז איך בכל זאת מצליחים להירדם למרות שאנחנו בקושי נושמים ושריקות מוזרות יוצאות לנו מהאף? השיטות האלו יעזרו לכם לפתור את הבעיה ולהשיג את השינה שאתם זקוקים לה כשאתם מצוננים. 

 >> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

1. לישון עם אקסטרה כרית

דרך טובה להתמודד עם גודש באף, היא לישון עם כרית נוספת מתחת לראש, שתגביהה אותו ותקל על תחושת הגודש. שכיבה ללא הגבהת הראש עלולה לגרום להחמרת הגודש, שחוסם את דרכי הנשימה והסינוסים, מה שיכול להוביל לכך שתקומו בבוקר עם כאב ראש וגודש בלתי נסבל.

אישה ישנה במיטה
הוסיפו עוד כרית כדי להגביהה את הראש | צילום: Leszek Glasner, ShutterStock

2.להצטייד לפני השינה

גודש באף הוא לא הדבר היחיד שמונע מאיתנו שינה כשאנחנו מקוררים – גם זה שאנחנו נאלצים לקום באמצע הלילה לקנח את האף יכול לשבש לנו לחלוטין את השינה. מה שיכול להקל עליכם, זה להצטייד היטב לפני שאתם נשכבים במיטה – הניחו בשידה שלידכם ממחטות טישו, פח זבל, בקבוק מים ולמי שחושש מאף סתום, גם תרסיס אף, כך שלפחות לא תצטרכו לקום מהמיטה באמצע הלילה.

אישה חולה במיטה
שימו את כל מה שאתם צריכים קרוב למיטה | צילום: Impact Photography, Shutterstock

3. דבש

אחת מתרופות הסבתא הכי נפוצות (ויעילות) בחורף הוא כמובן הדבש, שצריכתו לפני השינה יכולה להקל את תחושת חוסר הנעימות בגרון. דבש עוטף את הגרון ובכך עוזר לגרון להרגיש פחות יבש וכואב. ממחקר שפורסם בשנת 2014, נמצא כי בקרב ילדים הסובלים מהתקררות, דבש יעיל בתור תרופת סבתא לשיכוך שיעול.

עוד ב-mako בריאות:
>> מנסים לרדת במשקל? תוסיפו את זה לסלט שלכם

>> חיידק-על מתפשט בעולם והורג 1 מכל 4
>> זו כמות הקפה שצריך לשתות כדי למנוע מחלות

4. מקלחת חמה לפני השינה

אדים חמים יכולים לעזור לפתוח את הסינוסים, שלרוב חסומים על ידי נזלת יבשה. הם מאפשרים לאף להתנקז ובכך משככים את תחושת הכאב והגודש. לכן מקלחת חמה לפני השינה תוכל לא רק לעזור לכם להירגע (עוד גורם חשוב שמשפיע על איכות השינה), אלא גם תסייע לכם לנקות קצת את הסינוסים. ישנם אנשים שעיסוי העור באזור הסינוסים עוזר להם לשחרר אותם, אז גם זה שווה לנסות.

דבש וצמחי מרפא
דבש עוזר לשכך כאבי גרון | צילום: Natalia Klenova, Shutterstock

>> אף סתום: מצאנו את כל הדרכים להיפטר מנזלת

5. מכשיר אדים

יובש באף, כפי שקורה כשאנחנו מצוננים, יכול ממש להפריע לנו להירדם כמו שצריך. מכשיר אדים מוסיף לחות לאוויר ובכך מקל את תחושת היובש ומפחית כאבים בנשימה כשיש גודש באף. יש אנשים שאוהבים להוסיף למכשיר האדים מעט שמנים אתריים שתורמים לדרכי הנשימה, כמו אקליפטוס או מנטה. חשוב להקפיד לנקות את מכשיר האדים, כיוון שהם יכולים לצבור חיידקים ופטריות – דברים שאתם בהחלט לא רוצים שייכנסו לדרכי הנשימה שלכם.