מי לא מכיר את הטרנד המפורסם שכולל הנחת מלפפונים קרים על העיניים? כבר זמן רב נוצר הרושם כי לירק המזין יתרונות בטיפוח ושמירה על עור הפנים. לאחרונה התעורר המלפפון לחיים עם טרנד טיפוח חדש שמתפשט ברשתות החברתיות בארץ ובחו"ל, שמאחוריו הרעיון להשתמש בירק כשהוא קפוא, לצורך פילינג לעור הפנים.

בסרטונים ב-TikTok, מבטיחות אלה שהתנסו בטרנד כי המלפפון הקפוא מסייע להסיר תאי עור מתים, מטפל בפיגמנטציה ומונע הזדקנות. לטענתן, כל מה שצריך לעשות זה לחצות אותו לשני חלקים, להכניס למקפיא ואז להחליק אותו בתנועות מעגליות על עור הפנים. "המלפפון נותן גוון לעור ומהדק אותו", אמרה אחת מהן. "אני עושה את זה בכל ערב, אתם לא מבינים כמה זה בריא לעור. עזבו אתכם מכל התכשירים שעולים כסף", סיפרה אחרת.  

@rutiyosko #טיפולפניםמפנק #פיגמנטציה #פילנג #בריאות #טבע #foryouisrael #פוריוישראל #foryou ♬ צליל מקורי - רותי יוסקוביץ

"שפשוף העור בצורה כזאת עלול לגרום לכוויות"

אין ספק כי מדובר ברעיון יצירתי אך מתברר שהיעילות שלו מוטלת בספק רב. "מה עוד אפשר להמציא?", תוהה ד״ר מרינה לנדאו מומחית ברפואת עור במכבי שירותי בריאות. לדבריה, אין שום מרכיב במלפפון, קפוא או מופשר, שאכן עשוי להשפיע לטובה על העור. "הוא אינו יכול להוריד כתמים, להצעיר או להזין את העור בלחות", היא מבהירה. יתרה מכך, היא מציינת כי "שפשוף העור באמצעות חפץ חלק וקר במיוחד, גורם בתחילה להתכווצות כלי הדם, ולאחר מכן להתרחבות כלי דם תגובתית, שמתבטאת באודם בעור, באופן דומה ללחיים שהופכות סמוקות כתוצאה מחשיפה לקור. בטווח המיידי, התגובה עשויה לתת תחושה שיש לכך איזשהו אפקט של ממש על העור, אך מדובר בתחושה בלבד".

יתרה מכך, הד"ר מזהירה כי הטרנד אף עשוי להזיק לעור הפנים. "שפשוף העור בצורה כזאת עלול לגרום לכוויות, ואלה עלולות לגרום להחמרה של כתמי פיגמנטציה קיימים, או אף להביא להיווצרות של כתמים חדשים".