צ'יפס פריך שזה הרגע שלפתם מסיר הטיגון, ערמה של קציצות חמות, חציל מטוגן או סטייק שנצרב בדיוק במידת העשייה הנכונה – לפעמים כל כך פשוט וטעים להכין אוכל בבית. אבל מה עושים כשכל הטוב הזה עולה לנו בריח טיגונים שנותר גם שעות ארוכות אחרי ההכנה? הנה כמה פתרונות פשוטים שכדאי להתחיל ליישם.

שימוש בצמחי תבלין

השיטה הזאת למעשה מבוססת על הקונספט לפיו, כדי להילחם בריח חזק צריך להפיץ ריח עוד יותר חזק, אבל נעים. תוכלו להשתמש למשל בכמה עלי רוזמרין או תימין מהגינה או מהאדנית ולהרתיח אותם במקביל לטיגון. אדי הבישול של העשבים יתפשטו בבית וייתנו פייט הוגן לריח הטיגון המעיק.

בחירה חכמה של שמן הטיגון 

שימו לב – מדובר באחד הפתרונות החדשים הגאוניים והיעילים ביותר. לא רבים מודעים לכך, אבל מסתבר שלבחירת השמן עצמו יש משמעות רבה בצמצום ומניעת ריחות טיגון. שמנים הם חומרי גלם רגישים לחמצון בתנאי חום וכשאנו מטגנים או מבשלים עם שמן בחום גבוה עשויים להיווצר בו תוצרי חמצון מסוכנים, למעשה רעלים. אותו חמצון הוא גם זה שגורם לריח הטיגון המאוס שמשתלט על כל הבית.  

קטו-אויל (צילום: קטו-אויל, אסף רונן)
צילום: קטו-אויל, אסף רונן

קטו-אויל הנו שמן MCT, שמן צמחי חדש בארץ בעל חומצות שומן ייחודיות, המבדלות אותו משמני המטבח הנפוצים, ובעל יציבות רבה הרבה יותר בטיגון ובישול בתנאי חום. הוא פשוט לא נשרף ומתחמצן כשמני המטבח האחרים וגם לא משפיע כלל על טעם האוכל כי הוא צלול וניטראלי כמו מים, ללא שום טעם או ריח.

כשמטגנים עם קטו-אויל מגלים שכמעט אין ריח טיגונים במטבח ובבית, רוב הריח שתרגישו יהיה הריח של האוכל עצמו, זה של חומרי הגלם ולא ריח של שמן שרוף. בדיוק כמו ששניצל אפוי בתנור עושה בבית ריח של אוכל, ולעומתו שניצל מטוגן בשמן מטבח פשוט עושה בבית ריח של פלאפליה. מיותר לציין שגם האוכל הופך לטעים יותר, ואפשר ליהנות מטיגון שהופך לבטוח, בריא ונקי יותר. נסו ותודו לנו אחר כך. 

סודה לשתייה

יודעי דבר מספרים שאחד הסודות לנטרול ריחות של טיגון ,הוא פשוט להניח צלוחית עם אבקת סודה לשתייה. מודים שאנחנו מעט סקפטיים בנושא, אבל נשמח אם תנסו ותעזרו לנו לפתור את הדילמה.

טיגון (צילום: shutterstock by Ruggiero Scardigno)
מסתבר שלבחירת השמן עצמו יש משמעות רבה בצמצום ומניעת ריחות טיגון | צילום: shutterstock by Ruggiero Scardigno

שימוש בנרות ריחניים

מכירים את הנרות הריחניים המוגזמים והענקיים האלה? אז מסתבר שיש להם שימוש – פשוט פזרו שניים, שלושה כאלה במטבח בזמן הטיגון, והשאירו אותם דולקים עד לסיום פעולת הטיגון או מעט לאחריה. ניחוח הנרות יסייע לטשטש את ריח הטיגון.

חומץ

הניחו כלי עם חומץ ליד הכיריים בזמן הבישול. החומץ יסייע לספוח את אדי הטיגון ויפחית את הריח.

אוורור

כמה פשוט – ככה יעיל. כדי להימנע מראש מריחות של טיגון עשו לעצמכם כלל: בכל פעם שאתם שולפים מחבת או סיר טיגון, דאגו מראש לאוורר את הבית בכל החזיתות. עוצמת הריח תפחת באופן משמעותי.