למרות שיותר ויותר ספורטאים בוחרים בתזונה מן הצומח, ואף מעידים על האופן בו היא משפרת את ביצועיהם האתלטיים, יש מי שעדיין מטילים ספק בבחירה בטבעונות ומחזיקים בתפיסות מיושנות לפיהן טבעונים הם חלשים יותר ויתקשו להגיע להישגים ספורטיביים דומים לאלו של מי שצורכים חלבון מן החי. לכבוד האולימפיאדה המתקיימת בטוקיו בימים אלו, קבלו רשימה של ספורטאים אולימפיים בעלי הישגים מרשימים שבחרו כבר מזמן בתזונה טבעונית, ולא מתחרטים לרגע:

ונוס וסרינה וויליאמס 

שמותיהן של האחיות וויליאמס הם בין המוכרים ביותר בעולם הטניס, ובספורט בכלל. ב-2011 ונוס וויליאמס, הבכורה מבין השתיים חשפה כי היא סובלת ממחלה אוטואימונית, בעקבותיה עברה לתזונה טבעונית בה היא מחזיקה עד היום. באפריל האחרון סיפרה ונוס בראיון על האופן בו המעבר לתזונה מן הצומח שינה את חייה, השפיע לטובה על בריאותה, על מראה עורה וכן על ביצועיה. לא רק שונוס דבקה בשינוי התזונתי, היא אף מייעצת לספורטאים אחרים שרוצים לעשות את השינוי, והשיקה לאחרונה חברה משלה המשווקת שייק חלבון טבעוני. במהלך הקריירה שלה הגיעה ונוס ללא מעט הישגים מרשימים, ביניהם 5 מדליות אולימפיות. גם אחותה הצעירה של ונוס, הטניסאית סרינה וויליאמס הלכה בעקבותיה ואימצה תזונה טבעונית בעיקרה, ובנוסף השיקה במותג האופנה שלה קולקציה טבעונית, ללא עור.

View this post on Instagram

A post shared by Venus Williams (@venuswilliams)

 קרל לואיס

פרדריק קרלטון (קרל) לואיס הוא מהספורטאים האמריקאיים המוכרים ביותר, וזכה במהלך הקריירה שלו ב-10 מדליות אולימפיות. הוא גם טבעוני ותיק במיוחד, שעבר לתזונה מן הצומח כבר ב-1990, בראיונות בעבר הוא סיפר על הבחירה ואף זקף כמה מההישגים החשובים בקריירה שלו לטובת שינוי התזונה. גם היום, בגיל 60 לואיס שומר על אורח חיים ספורטיבי ומקפיד על תזונה המבוססת על מזון מן הצומח, ואף שימש לאחרונה כפרזנטור של מותג משקאות חלב סויה.

View this post on Instagram

A post shared by Carl Lewis (@carl_lewis_official)

מייגן דוהאמל

דוהאמל הקנדית היא מחליקה אמנותית על קרח, אלופת קנדה, ואלופת עולם שזכתה ב-3 מדליות אולימפיות. היא דוגלת בתזונה מן הצומח החל משנת 2008, ואל רוב הישגיה המשמעותיים הגיעה כטבעונית. דוהאמל היא גם בוגרת לימודי תזונה ומתחזקת בלוג ועמודי אינסטגרם העוסקים בתזונה טבעונית לספורטאים ובאורח חיים בריא.

View this post on Instagram

A post shared by Meagan Duhamel (@meaganduhamel)

 האנה טטר

גולשת הסנובורד האמריקאית, בעלת שתי מדליות אולימפיות, הפכה לצמחונית ובהמשך לטבעונית לאחר שצפתה בסרט שחשף אותה לאופן בו מתנהלת תעשיית המזון מן החי. בראיון ב-2017 היא אמרה כי היא אוהבת חיות ולא יכולה להצדיק הרג או התעללות בהן למען הנאתה. באותו ראיון גם סיפרה כי מאז שהפסיקה לאכול בשר היא מרגישה חזקה יותר מאי פעם מבחינה מנטלית ופיזית, והוסיפה כי התזונה מן הצומח העלתה אותה לדרגה אחרת לגמרי כספורטאית.

View this post on Instagram

A post shared by Hannah Teter (@hannahteter)

גל פרידמן

איך אפשר לסגור את הרשימה בלי נציגות מקומית? ב2004 גל פרידמן התחרה באולמפיאדה בגלישת רוח והיה לישראלי הראשון שזכה במדליית זהב והפך לאלוף אולימפי. בראיון לרדיו ב-2014 פרידמן סיפר כי הוא טבעוני כבר שנים, ושגם קודם לכן דגל בתזונה שמבוססת ברובה על מזון מן הצומח ואמר, "רק אחרי שהבנתי איזה סבל אנחנו גורמים לחיות בשביל שיהיה לנו טעים, אז נמנעתי לגמרי. לפני זה, פשוט רק הרגשתי שזה לא עושה לי טוב באימונים והרגשתי כבד עם בשר אז נמנעתי ממנו כמעט לגמרי."

View this post on Instagram

A post shared by Gal Fridman (@fridman_gal)

 שיבון קלארק

אז אמנם לא מדובר באלוף אולימפי, לפחות לא בינתיים, אבל גם באולימפיאדת טוקיו שמתקיימת בימים אלו יש נוכחות טבעונית. קלארק הוא מתאגרף המתחרה באולימפיאדה מטעם הנבחרת הבריטית, והוא גם טבעוני ששם לעצמו כמטרה להנגיש ידע על תזונה טבעונית ועל האופן בו היא יכולה לסייע להצלחה בספורט. רגע לפני שהמשחקים האולימפיים החלו הוא השתתף בסרטון של ה-BBC בו פגש את הראפר הבריטי 'ביג זו' ויחד הם הכינו ארוחה טבעונית ודיברו על יתרונות התזונה.

View this post on Instagram

A post shared by Cheavon Clarke (OLY) (@c4chev)

באפליקציית איזי ריכזו את כל המקומות שטבעונים חייבים להכיר: