בשנת 2009, יצא הספר מחקר סין והביא בשורה מרעישה: הטבעונות מאריכה חיים. הסופר, ד"ר קולין קמפבל בשיתוף בנו, איחד מאות מחקרים הקשורים לתזונה מערבית ואף החליט לשתף פעולה עם ממשלת סין ויחד ערכו מחקר ענק ומקיף שמצא כי התזונה המערבית גורמת למחלות קשות החל מסוכרת ועד סרטן ואילו הטבעונות עשויה להציל חיים. מאז יצא, הספר הפך להיות התנ"ך של הטבעונים המתחילים והמתקדמים וגרם לאנשים לוותר בקלות על אכילת חיות והפרשותיהן לטובת בריאות ואריכות ימים.

מירב הרגישה אבודה לנוכח מצבה של אימה שסבלה ממחלות כרוניות שהרפואה המערבית לא הצליחה לרפא למעט לתת תרופות שבקושי כיבו את השריפות. "אמא שלי סבלה מלחץ דם גבוה וסוכרת קשה שלמרות שהזריקה, הסוכר שלה לא ירד. הרגשתי שאני חייבת לעשות משהו ולעזור, שאני חייבת למצוא לה פתרון טבעי. התייעצתי עם איש מקצוע שהמליץ לי לקרוא את הספר, שתינו קראנו, והוא פשוט שינה לנו לגמרי את הגישה לתרופות ובכלל לגבי איך מטפלים במחלות. פתאום הבנתי שאפשר לטפל דרך בריאות טבעית ואמא שלי כבר שנתיים לגמרי בלי התרופות והאינסולין. תרמתי לנזקקים את כל התרופות שלה. היא הגיעה למצב כך כך קשה שרופא אמר לה שהיא יכולה למות בכל יום. היא בחיים היום בזכות הרפואה הטבעית שהתחילה בספר הזה".

איך הספר עזר לך?

"לפני שקראתי את הספר לא הייתי טבעונית, עשיתי בדיקות דם ואז גיליתי שיש לי בעיה בתפקודי כבד. בהמשך התחילו לי גם כאבים בצד שמאל ואז מסתבר שכבר 13 שנה יש לי בעיה בכבד ואף רופא לא הסב את תשומת ליבי לזה. פניתי בזכות הספר לרפואה הטבעית ועשיתי שינוי גדול בחיים שלי, עברתי לטבעונות בריאה ומאז אני בריאה לגמרי".

מה למשל הדברים החשובים שלמדת ולקחת מהספר?

"בספר מדברים הרבה על מוצרי חלב ושמצאו במחקרים שהרבה ממקרי הסרטן מגיעים בעקבות הקזאין שבחלב וכל הבעיות מגיעות מהחלב. היו לי המון פצעונים, ומאז שהפסקתי עם החלב אין לי פצעים בפנים. הילדים שלי היום לא שותים חלב ומאז הם לא מצוננים, אין התעטשויות ואין שום דבר, כולם בריאים. הספר ללא ספק גורם לך להתעורר ולהבין שכל המחלות מגיעות מסיבה מסוימת ושהתזונה מאוד משפיעה על הבריאות. בספר יש מחקרים מאוד גדולים שנערכו במשך הרבה שנים, בגלל שאני בוגרת כימיה, חשוב לי לראות נתונים וסטטיסטיקות ובאופן אישי הוא שכנע אותי, וגם ראיתי על בשרי שזה עובד".

"עד שקראתי את הספר הייתי בן אדם חולה"

יוסף בן דור, 60, מספר שהספר הציל את חייו. "עד לפני 6.5 שנים הייתי בן אדם חולה. היו לי את כל המחלות המערביות: סוכר גבוה, לחץ דם והשמנה כתוצאה מהתזונה המערבית. שקלתי 30 קילוגרמים יותר מהיום. היום, אחרי קריאת הספר חזרתי להיות במשקל שהייתי בו בגיל 20".

איך הצלחת לעשות שינוי כל כך גדול?

"כנראה שהייתי צריך לחטוף מכה כדי להבין. הגעתי לרמת חולי של אירוע מוחי, נכנסתי לבית חולים משותק ברגל וביד שמאל. הייתי מאושפז בשיקום בתל השומר עם הרבה זמן פנוי ולבד, התחלתי להתעניין בדרכים לשקם את עצמי דרך סרטונים של אנשים שהחלימו ממקרים דומים לשלי. ואז נתקלתי באיזה מומחית שחוותה בעצמה אירוע מוחי יותר גרוע משלי והחלימה לחלוטין, היא אמרה ש-50 אחוז מההחלמה שלה שייכת לתזונה ששינתה. החלטתי שכשאצא מבית החולים אני אבדוק את התזונה הטבעונית, כי בבתי חולים אי אפשר לנסות את זה כי האוכל שמקבלים שם בעיקר כולל מוצרי חלב וכל מה שלא בריא לפי הטבעונות".

ואיך הגעת אל הספר?

"כשחזרתי הביתה מצאתי מלווה בבריאות טבעית שקבע לי פגישת היכרות 10 ימים לאחר מכן, ובינתיים הוא המליץ לי לקרוא את הספר מחקר סין. סיימתי לקרוא אותו תוך 4-5 ימים והגעתי אליו כבר טבעוני בתזונה נקייה. הוא ליווה אותי במשך ארבעה חודשים וככה החלמתי באמצעות התזונה וצום של 14 יום. תוך 4 חודשים כל המדדים שלי חזרו להיות כמו בגיל 17".

מדהים. ומאז אתה ממשיך להקפיד על התזונה הטבעונית?

"היום זה כבר אורח חיים והיום התזונה שלי ברובה 80/10/10  – למעט בחגים שאוכל מדי פעם אוכל מבושל, אני אוכל בעיקר פירות ירקות וזרעים ואני עושה ספורט כמובן".

מה כל כך שכנע אותך בספר?

"אני בן אדם לוגי, וכשקראתי את הספר פתאום ראיתי את כל המחלות שלי ושל ההורים שלי ולמה יש מחלות, זה ספר מאוד מעמיק, מדובר על מחקר ענק שנעשה בבני אדם וכן הוא עומד במבחן הזמן למרות שיש הרבה מתנגדים וקונספירטורים שטוענים שהרבה מהעובדות בספר הותאמו להבנתו של הכותב. מבחינתי הספר הזה הציל את החיי. אין בן אדם שלא צריך לקרוא אותו, ואם 20 אחוז מהאוכלוסייה יקראו אותו ויעשו אפילו הפחתה בתזונה, לא יהיו תורים בקופות החולים. הספר לא מתעסק במוסר האם לאכול חיות או לא, אלא בבריאות נטו".  

"הספר מתאים לכל מי שרוצה לעבור לתזונה מהצומח"

לירון לסר, מומחה לבריאות טבעית, ממליץ למטופליו לקרוא את הספר הזה כדי להבין לעומק את השלכות התזונה המערבית על הבריאות וכדי להעמיק ברזי הטבעונות "קראתי את הספר כבר לפני כמה שנים אבל אני חושב שזה אחד מהספרים הראשונים שהכניסו אותי לכל התחום הזה. אם אני זוכר נכון, כשקראתי אותו כבר הייתי טבעוני וזה לא זעזע את עולמי, אבל זה מאוד חיזק את האמונה שלי בצדקת הדרך. זה נראה על פניו ספר מאוד רציני ומקיף שנעשה בסיוע של ממשלת סין, לכאורה מחקר רציני שהמסקנות שלו זה תעברו לתזונה מהצומח וזה מאוד מחזק למי שרוצה לעבור לטבעונות וחושש".

על מה הספר מדבר בעיקר?

"על הקשר בין תזונה לתחלואה. זה ספר שלמעשה מיפה את ההרגלים התזונתיים של כמה עשרות אלפים בסין ובמקומות שונים, למשל חלק בערים גדולות, חלק בכפרים, אז בדקו באזורים שונים עם הרגלי תזונה שונים. ובעצם עשו בדיקות דם ובדקו גם מבחינת תוחלת חיים ובסופו של דבר על פי כל הנתונים שנאספו, המסקנה היא שככל שהנבדקים יותר קרובים לתזונה מהצומח – תוחלת החיים ארוכה יותר והבריאות טובה יותר. אני חושב שזה אחד מספרי הבסיס שמתאים לכל אחד שרוצה לעבור לתזונה טבעונית."

המלצות תזונה לבריאות ואריכות ימים מתוך הספר 'מחקר סין':

  • בספר נאמר שאין הגבלה קלורית מהמאכלים הבאים: פירות כמו: תפוז, במיה, פלפל אדום, דלורית, דלעת, מנגו ועוד, ירקות, פרחי ברוקולי, גבעולים ועלים, שורשים, קטניות, פטריות, אגוזים, ודגנים מלאים.
  • בספר ממליצים להפחית ככל שאפשר: פחמימות מזוקקות כמו פסטות, לחם לבן, קרקרים, סוכר, שמן תירס, שמן זית ושמן בוטנים, סלמון טונה וקוד.
  • וכן להימנע לחלוטין מ: בשרים מכל הסוגים, עוף, הודו, מוצרי חלב כולל יוגורטים וביצים.
  • לאנשים שחיים במקומות סגורים ונטולי שמש מומלץ לקחת ויטמין די ובי 12

* הכתבה אינה מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.