המודעות לנזקי האופנה המהירה הולכת ועולה ויותר ויותר אנשים בוחרים באופציות בנות קיימא, אך לא רק בתעשיית האופנה מתקיימות עבדות מודרנית ופגיעה במשאבי טבע משמעותיים. גם כשמדובר בתכשיטים שאנו רוכשים, יכול מאוד להיות שאנחנו תומכים בעבדות ילדים וגורמים לנזקים סביבתיים כבדים, במיוחד בתעשיות הזהב והיהלומים. למעשה, כמיליון ילדים ברחבי העולם עובדים במכרות לא תעשייתיים, עבודה שכוללת מגע עם חומרים מסוכנים, והיא אחת מצורות העסקת הילדים הפוגעניות ביותר.

אבל יש גם חדשות טובות! כמו בעולם האופנה גם כשזה נוגע לתכשיטים המודעות לבעיה הביאה איתה גם פתרונו, וישנן מספר אלטרנטיבות שהתפתחו בשנים האחרונות ומאפשרות לנו להנות מתכשיטים יפהפיים ומיוחדים ללא נקיפות מצפון. הטכנולוגיה של היום מאפשרת למשל לייצר ״יהלומי מעבדה״ - יהלומים המיוצרים באופן מלאכותי הזהים לחלוטים בהרכבם ליהלומים שהופקו בכרייה, מבלי לפגוע בטבע ובאדם.

אלטרנטיבה נוספת היא צריכת תכשיטים בחנויות וינטג׳ ויד-שניה ובחנויות שמייצרות את התכשיטים שלהן מחומרים הקיימים בטבע, ממחזרות חומרים תוך כדי ייצור וממעטות בייצור פסולת מיותרת.  הנה 7 חנויות בהן תוכלו למצוא תכשיטים מדהימים עם סיפורים מיוחדים ואפס רגשות אשמה:

1.טלל'ס

טלל׳ס הוא מותג תכשיטים אקולוגיים מעץ ופריטים יפים לבית, שמציע גם סדנאות לפיסול בעץ.  את העיסוק בעיצוב התחילה טל מכיוון אחר – כשלמדה עיצוב פנים ב2014, הייתה מכינה מודלים רבים מעץ והתאהבה בטקסטורות והגוונים האינסופיים שהטבע מציע. היא התחילה לאסוף שאריות עץ מתוך רצון למחזר אותם וליצור מה״פסולת״, דברים חדשים ויפים. מתוך כך, ובשילוב עם הרצון לתת מענה לנשים כמוה שרוצות לבטא את עצמן באופן ייחודי ועם אמירה, היא התחילה לפסל משאריות העצים תליונים ולשלב אותם עם חומרים נוספים. משם העסק התפתח וגדל, וכיום טלל׳ס מוציאה שתי קולקציות תכשיטים בשנה לאתר ולחנויות.

כל התכשיטים עשויים בעבודת יד בסטודיו ביפו. את כל הדגמים ניתן למצוא באתר ובחנות הקונספט לעיצוב ישראלי בעץ Wood Boutique  שהקימה טל ב-2018 עם המותג וודי, בה מוצגים התכשיטים והפריטים.

כתובת: שבזי 63, תל אביב

אתר: https://talales.com/

טווח מחירים: 89 – 780 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by TALALE's Wooden Jewelry (@taltalales)

 2. דוסה

הדס, הבעלים של דוסה, היא מושבניקית במקור, שגדלה בין כרמים וליד יער בן שמן. מגיל קטן היה לה חיבור חזק לטבע, ליופי שלו ולמשאבים המדהימים שהוא מעניק לנו, ובמקביל היא אהבה ליצור אובייקטים חדשים מחומרים שנחשבו בעיניי אחרים כלא שימושיים.

הדס למדה צורפות ועיצוב תכשיטים, וכשהקימה את הסטודיו שלה בלב תל אביב, החליטה לשלב את עולם הקיימות בתפעול הסטודיו ובתכשיטים עצמם. סטודיו דוסה מתמחה בעיצוב תכשיטי יוקרה מזהב 14 או 18 קארט ממוחזר, עם יהלומים טבעיים, יהלומי מעבדה ואבני חן ידידותיים לסביבה. בסטודיו משתמשים בשאריות זהב מהסטודיו ובזהב שמתקבל מלקוחות, וכך עושים שימוש חוזר בזהב.  אבני החן נרכשות ממשפחת כורים ברזילאים שעובדים בתנאים הומניים ללא פגיעה באדם וברכוש.

כמעצבת תכשיטים, הדס מודעת היטב לנזק הסביבתי שיכול להיגרם כתוצאה מהכנת תכשיט. לכן, סטודיו דוסה שם לעצמו מטרה לצמצם את טביעת הרגל הפחמנית שלו דרך מיחזור הזהב, אריזות מנייר ממוחזר שניתן למחזר ופרקטיקות רבות נוספות, בתקווה לפעול בעתיד באנרגיה ירוקה לחלוטין.

ניתן להביא לסטודיו תכשיטים מזהב שיצאו משימוש ולקבל תמורתם זיכוי לקנייה בחנות בהתאם לכמות הזהב הטהור שמצוי בהם. כמו כן, הסטודיו מציע שירותי עיצוב בהזמנה אישית לכל מי שרוצה להנציח רגע או זיכרון דרך תכשיט מיוחד.

אתר: https://studiodusa.com/he/

טווח מחירים: 500 – 10,000 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by Studio DUSA (@studio_dusa)

3. Timeless pieces

טליה אטיאס, הבעלים של timeless pieces, תמיד הייתה חשופה לאופנה, ובייחוד לאופנה נוסטלגית. כבר כשהייתה קטנה, לסבתה הייתה חנות לבגדי וינטג׳ ויד-שניה, בזמנים שהדבר לא היה פופולארי ונחשב לנזקקים בלבד.

לפני כעשור התחילה למכור עם אחותה בגדים ותכשיטי וינטג׳ ויד-שניה בשווקים וירידים ברחבי הארץ, ולפני כשלוש שנים החליטה להקים עסק אופנת יד-שנייה שיתמקד באקססוריז ותכשיטים. מתוך המחשבה ששוק היד-שניה רווי בבגדים, היה לה חשוב להנגיש מגוון סוגים של תכשיטים, אקססוריז ופריטים נלווים שנותנים טאצ׳ מרענן ומיוחד. את התכשיטים היא מלקטת בשווקי פשפשים מכל העולם, חנויות שנסגרות, דד סטוקים ופינויי דירות.

אתר: https://www.timeless-pieces.com/

טווח מחירים: 50 – 350 ש״ח (למעט מותגי-על)

View this post on Instagram

A post shared by Timeless_pieces (@_timeless_pieces_)

4. Ebony

עדי מעוז עוסקת בנגרות כבר מגיל 14. לאחר שהשתחררה מהצבא, שהתה כשנה באפריקה שם למדה לגלף ולעבוד עם חומרים שונים בטכניקות ייחודיות, ומשם היא שואבת את רוב ההשראה שלה עד היום.
כשחזרה לארץ, התחילה תואר בעיצוב תעשייתי ובמהלך הלימודים נחשפה לכמויות הזיהום והפסולת הרבות שהתעשייה מייצרת. בעקבות כך החליטה לחבר את האהבות שלה וליצור אופנה מקיימת מהחומר שהיא מכירה הכי טוב- עץ. היא הסתובבה בנגריות ברחבי הארץ וראתה כמויות של עצים נזרקים לפח. הנגרים שמחו לתת לה את מה שהתכוונו לזרוק, וככה מצאה את עצמה עם כמויות של פורנירים איתם התחילה ליצור את התכשיטים של המותג שלה Ebony, הקרוי על שם העץ החזק והדחוס ביותר (וגם היחיד שלא צף במים).

אתר: https://www.ebonydesign.shop/

טווח מחירים: 90 – 180 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by Ebony Design (@ebony.design)

5. Rocks and gold

״רוקס אנד גולד” נוסדה על ידי אופיר רונן ושאול קליין – יהלומנים ואנשי משפחה שטסים ברחבי העולם כדי להביא הביתה לישראל את התכשיטים עם הסיפור היפה ביותר – בחצי מהמחיר המקורי.
השניים הכירו בשירותם הצבאי ביחידת מגלן והפכו לחברים. לאחר שחרורם פתחו יחד חברה בארה”ב, ועסקו בשיווק יהלומים מלוטשים לחנויות תכשיטים . אחרי 15 שנים של סחר יהלומים בבלגיה שאול חזר ארצה, ויחד עם אופיר שחזר לאחר 8 שנים בעסקי היהלומים בארה”ב, הם הקימו עסק משותף למסחר ביהלומים בבורסת היהלומים ברמת גן.

החלום הגדול שלהם להביא לארץ תכשיטי וינטג’ מזהב ויהלומים, במחירים שאין לאחרים, התגשם תחילה בבורסה ליהלומים ולאחר מכן בשכונה הציורית נווה צדק בלב תל אביב, שכונה מלאת היסטוריה וקסם, עם אנרגיה חדשה – ממש כמו התכשיטים בחנות.
בחנות תוכלו למצוא מגוון תכשיטי וינטג׳ מזהב, יהלומים ואבני חן אשר נבדקים ומאומתים כל אחד במכון התקנים .לכל תכשיט סיפור אישי ומיוחד והוא נושא איתו היסטוריה ממאורעות מרגשים ושונים מכל קצוות העולם.

כתובת: שבזי 31, תל אביב-יפו

אתר: https://rocksandgold.co.il/

טווח מחירים: 500 – 50,000 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by Rocks & Gold Jewelry (@rocks.and.gold)

 6. זהב עתיק

משפחת עזיזולאיוף עלתה מפרס לירושלים בשנת 1920, ועוד בפרס עסקה המשפחה במסחר אבני חן ותכשיטים. סבא יעקב וסבתא רבקה- רוזי, התחתנו בארה"ב וכשעלו לארץ פתחו את חנות התכשיטים והעתיקות המוכרת AZIZ JEWELLRY בעיר העתיקה בירושלים. חנות התכשיטים הייתה אבן שואבת וחלק מההווי המשפחתי. שמות של אבני חן, עבודות צורפות ומושגי זהב עטפו את המשפחה בילדות.

גלריית ״זהב עתיק״, היא המשך עדכני לעסק המשפחתי. הגלריה המשפחתית מתמחה בתכשיטי זהב עתיקים מרחבי העולם שחלקם קיימים עוד מהחנות הראשונה של סבתא רוזי וסבא יעקב. את החנות מנהלות נכדותיה של רוזי, אשר ממשיכות את דרכה בנאמנות ואהבה רבה.

בחנות תוכלו למצוא מגוון תכשיטים עתיקים, טבעות ארט דקו, צמידים מרוקאים, שרשראות סיטואר ומגוון תכשיטי וינטאג׳ עתיקים. ניתן להגיע לגלריה שבנתיבות או להזמין מאתר החנות.
כתובת: סמלו 12, נתיבות.

אתר: https://www.zahavatik.co.il/

טווח מחירים: 900 – 7,000 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by זהב עתיק תכשיטי וינטג' (@zahav_atik)

7. עלמא

המשיכה של שמרית לזהב, נטועה בשורשים משפחתיים עמוקים, שחלקם עדיין נמצאים בארצות ערב, צורפים למחייתם. תכשיטי הזהב של אמה וסבתה היו ועודם אוצרות יקרים עבורה, וכבר מילדות הייתה ממוללת אותם בידה, מודדת ומתענגת.

את החנות שלה פתחה לפני ארבע וחצי שנים, וכיום היא מנהלת אותו יחד עם בעלה יעקב מולכו שגם מצלם את התכשיטים.

כשחלמה את העסק, היא חלמה על סיפורי חיים שנפרמים ונשזרים מחדש, על אהבות רחוקות ועל מפגש מחודש שממלא את הלב. היא דמיינה טבעות זהב שהן פיסים, ולכל אחת מהן יש שם, כתובת ואישה שמחכה לה, והגשימה את חזונה דרך ״עלמא״.

בעלמא תוכלו למצוא בעיקר טבעות זהב, שמגיעות בעיקר מאנגליה אבל גם מרחבי העולם בכלל, ומכאן השם ״עלמא״. ניתן להגיע לסטודיו הביתי בתיאום מראש או לרכוש דרך האתר. 

אתר: https://almagold.co.il/

טווח מחירים: 1,000- 2,500 ש״ח

View this post on Instagram

A post shared by תכשיטי ויטאג' זהב עלמא (@almavintagejewelry)

אור בן עמי היא מייסדת Better Be Second, מעבירה סיורי וינטג׳ ויד-שניה, הרצאות וסדנאות על אופנה מקיימת, תוכל למצוא אותה גם באינסטגרם.