בזבוז מזון אחראי לכ-10% מפליטות גזי החממה העולמיות, כאשר בישראל בלבד מושלכים מידי שניה כ-2.5 מיליון טון של פסולת מזון, המורכבת משאריות שמוצאות דרכן בפח, מזון שהתקלקל, ומזון שמראש לא מנוצל כמו למשל קליפות של פירות וירקות. אחת הדרכים לצמצם את בזבוז המזון שלנו, היא למצוא דרכים לנצל גם את החלקים האלה, כמו למשל קליפות אבטיח.

אבטיח הוא ללא ספק אחד מסמליו המובהקים של הקיץ הישראלי, אבל מתברר שיש לו יום בינלאומי שחל ממש היום (3.8), ולכבודו נברנו ברשת ובדקנו מה אפשר לעשות עם הקליפות במקום להשליך אותן לפח. התשובות שמצאנו הפתיעו גם אותנו.

אז מה עושים עם קליפות אבטיח?

קודם כל חשוב לציין שאנחנו לא מתייחסים לקליפה החיצונית הירוקה הדקה, אותה אפשר לקלף עם קולפן בקלות, אלא לכל החלק הלבן בשולי האבטיח, שלרוב לא נאכל ומגיע יחד עם הקליפה החיצונית לפח, ממנו מתברר – אפשר להכין לא מעט מטעמים:

1. חמוצים –
אבטיח כבוש או חמוצים מקליפות אבטיח הם קונספט די מוכר, ואפשר למצוא לא מעט מתכונים לכך ברשת. אבל מה שעשתה עם הקליפות משתמשת טיקטוק בשם קריסטין לן, שלעמוד שלה eco.amical – בו היא מעלה טיפים לשמירה על הסביבה – יש יותר מ-135 אלף עוקבים, הצליח להפתיע אותנו.
לן מציעה להכין חמוצים מקליפות האבטיח, אבל בלי כל החלק של לכבוש או להחמיץ. היא פשוט שומרת את המים של המלפפונים החמוצים שנגמרו, ומכניסה לתוך אותה צנצנת של חמוצים קליפות אבטיח חתוכות. את הצנצנת היא מאחסנת במקרר לשלושה ימים – לטענתה חתיכות האבטיח סופחות את הטעמים, ומה שמתקבל מרגיש בדיוק כמו מלפפונים חמוצים. מדובר בטריק אפס פסולת מושלם, או כמו שהיא תיארה את זה "חמוצים בחינם".

@eco.amical zero waste pickles. When you finish your pickles keep the brine and also keep your watermelon rind to help reduce food waste #reducefoodwaste #lesstrash #sustainability #pickles #watwrmelonrinds #warermelonpickles #ecotok #cleaneating #tiktokcteatorclass #learnontiktok ♬ Jiggle Jiggle - Duke & Jones & Louis Theroux

2. ריבת אבטיח –

טיפ אחר שמצאנו בעמוד של לן, מציע להכין מהחלקים של האבטיח שלרוב לא נאכלים ריבה. לן מוסיפה לחתיכות האבטיח הלבנות תפוח אחד, קצת לימון וסוכר ומבשלת הכל יחד. לאחר כשעה, היא משתמשת בבלנדר מוט ידני כדי לטחון הכל יחד למרקם של ריבה. את התוצאה, היא מסבירה אפשר למרוח על לחם כמו ריבה או, כמו שעשתה בסרטון, לערבב עם סודה או משקה מוגז אחר במה שלטענתה יוצר מעין 'באבל טי'.

זהו לא המתכון היחיד בטיקטוק לריבת אבטיח ומתכונים שונים מציעים להוסיף דברים שונים לריבה כמו תותים, קינמון, תבלינים, מייפל ועוד.


@eco.amical Don't throw away the white part of the watermelon you can make watermelon rind jam. I loved it especially in a drink. I love reducing food waste #watermelon #watermelonrinds #jam #reducefoodwaste #watermelomrindjam #ecofriendly #tiktokcreatorclass #learnontiktok ♬ Honeypie - JAWNY

 

@cerensfoodstudio Have you ever tried this before? #learncoolstuff #lowwasterecipe #culinaryartschef #ecofriendly #watermelonrecipe #zerowastecommunity #nowastecooking #coolrecipe #jamrecipes @tastemade @foodnetwork @foodhacks.hm ♬ Funny Song - Cavendish Music

 

@plantyou Reply to @lokaahmed690 what next? #watermelonsugar #watermelon #recipe #lowwaste #plantbased ♬ Watermelon Sugar - Harry Styles

3. שייק קליפות אבטיח

על שייק אבטיח שמענו כמובן, אבל שייק מקליפות אבטיח זה כבר עניין אחר. הטיקטוקר ארמן אדמג'אן – creative_explained, מספק בסרטונים שלו לא מעט טיפים מפתיעים כמו השימושים לקליפות בננה ששיתפנו כאן שבוע שעבר, אבל מה שהוא עשה עם קליפות האבטיח השאיר אותנו קצת בהלם.  

אדמג'אן זרק את קליפות האבטיח כמו שהן – כן עם החלק הירוק, אל הבלנדר הוסיף קצת לימון וקרח וטחן למעין שייק. התוצאה לא נראית מגרה במיוחד, אבל לדבריו מדובר במשקה עשיר במיוחד בסיבים תזונתיים שיטיב עם המטבוליזם שלכם, יפחית את לחץ הדם ויחזק את המערכת החיסונית ועוד.

 הצעה אחרת למשקה מרענן על בסיס קליפות אבטיח מצאנו בעמוד קצת פחות ויראלי בשם zerowastestore. בסרטון שלהם, דווקא כן מקלפים את החלק הירוק, רגע לפני שמכניסים את הקליפות הלבנות לבלנדר יחד עם קצת אננס קפוא ומיץ תפוזים וטוחנים. את התוצאה מסננים ושותים.

@creative_explained Don’t throw out watermelon rinds! #watermelon #rind #lifehack #healthyfood #diy #smoothie #recycle #selfcare #weightloss #bodybuilding #preworkout ♬ These Days - Nico

@zerowastestore Stop! Dont throw out your watermelon rinds. Make tgis refreshing juice instead! #foodwaste #freshpressedjuice #summerrecipes #watermelon ♬ original sound - ZeroWasteStore

אלו רק כמה דוגמאות לשימושים האפשריים בקליפות אבטיח, ואם נשארתם עם טעם של עוד נספר לכם שתחת ההאשטאג watermelonrinds# בטיקטוק תוכלו למצוא עוד המון רעיונות, שלא את כולם היינו מנסים בבית.

ואם מיצתם את רעיון האבטיח עם בולגרית, ובא לכם לגוון קצת גם בכל הנוגע לאכילת הפרי עצמו – הנה כמה מתכונים מקוריים במיוחד עם אבטיח, כולל מרק אבטיח של אהרוני, ארטיקים ופיצה.