פעם, בכל שנה, רגע לפני שהייתה מסתיימת ומתחילה חדשה, הייתי כותבת לעצמי מכתב שמיועד לפתיחה רק בסופה. היה כתוב בו מה אני מאחלת או מקווה שיקרה במהלכה, סוג של new years resolutions או הבטחות לעצמי, אליהן הייתי חוזרת בשנה שאחרי, בודקת מה הגשמתי ועד כמה עמדתי בציפיות של עצמי. לרוב היו שם דברים כמו לאכול יותר מסודר, לעשות יותר ספורט להקדיש יותר זמן לחברות. אתם בטח כבר יכולים לנחש שכמו אצל רובנו, בדרך כלל לא הייתי עומדת בהבטחות.

בשנים האחרונות המנהג דעך מעצמו. האמת היא שבין קורונה, סגרים והגבלות - גם הזמן קצת איבד משמעות. אבל אם יש משהו שלמדנו בשנה החולפת זה שהזמן שלנו לפעול נגד שינויי האקלים הולך ואוזל. ובזמן שאנחנו מתעסקים בחזרה לבית הספר, בהכנות לחג, בנסיעה הקרובה לחו"ל או בעוד בדיקת קורונה, העולם לא עוצר. אז רגע לפני ששוב מתחילה כאן שנה חדשה אני רוצה להחזיר משמעות למנהג ההוא.

השנה החולפת הייתה שנה שבה הדבר היציב היחיד היה חוסר היציבות. אני לא מתכוונת רק למגפת הקורונה ולהנחיות המשתנות תדיר, בנוסף אליהן זו גם הייתה שנה עם גלי חום כבדים, הצפות ושאר אירועי מזג אוויר קיצוניים שכמותם לא הכרנו. זו הייתה שנה שבה אחרי שנים שפעילי סביבה זועקים, משבר האקלים קיבל סוף סוף קצת יותר מקום בכותרות. שנה בה הבנו שהמשבר הוא לא משהו רחוק להתמודד איתו בעתיד אלא משהו שקורה כאן ועכשיו ושצריך להעסיק את כולנו. ובכל זאת, זאת בעיקר הייתה עוד שנה שבה לא השתנה הרבה – לא הוכרז מצב חירום אקלימי, ולא נעשו שום צעדים משמעותיים כדי להיאבק בשינויים שכבר מתרחשים וכדי לבלום את ההתחממות הגלובלית; זו הייתה שנה שבה למרות הכול, בעיקר המשכנו לעצום עיניים, להתעלם ממה שקורה סביבנו וממה שאנחנו עושים לסביבה שלנו ולקוות שיהיה בסדר, אולי, בשנה הבאה.

אז בפתחה של שנה חדשה, אני יכולה רק לקוות ולאחל שהשנה יהיה אחרת, כי אנחנו נשכיל לבחור אחרת. יכולתי לכתוב לכם כאן רשימה של החלטות 'ירוקות' וידידותיות לסביבה ששווה לכם לאמץ לכבוד השנה החדשה, החל מהפחתת צריכת מזון מן החי, דרך מיחזור וקומפוסט ועד קניה ביד שנייה. כולן טובות ונכונות, אבל מניסיון - אנחנו לא באמת מצליחים לעמוד בהחלטות האלה ואז בשנה הבאה מתאכזבים ומבטיחים לעצמנו שוב דברים שלא נעמוד בהם. הפעם אין לנו יותר זמן להתאכזב ולנסות שוב בשנה הבאה, כי אם אנחנו רוצים שהשנים הבאות יהיו טובות באמת, הזמן לעשות עם זה משהו הוא עכשיו.

במקום להתחייב לרשימת משימות ולצאת בהצהרות שבעוד שנה נגלה שלא עמדנו בהם, אני מזמינה אתכם לקבל לקראת השנה החדשה רק החלטה אחת: לשים לב. להיות בתשומת לב למה שקורה סביבנו, להיות ערים לבחירות שלנו, לא לפעול על אוטומט ולבחור שוב באותו דבר רק כי ככה אנחנו רגילים. כי רק אם נשים לב להרגלים שלנו ולהשפעה שלנו על הסביבה, נוכל להתחיל לתקן ולבחור אחרת. הדרך לשינוי אמיתי מתחילה במודעות והדרך למודעות מתחילה בלהפסיק להתעלם ולהתחיל לשים לב. תשכחו מהתחייבויות ארוכות טווח וצ'ק ליסטים שצריך לסמן בהם וי, ובואו פשוט נשים לב ונבחר קצת אחרת, קצת טוב יותר, קצת ירוק יותר בכל יום בשנה הזו.

ושתהיה שנה טובה.