הוא הביא לארץ את תעשיית ייצור החשמל הסולארי והודות לו, כל צריכת החשמל של אילת ויישובי הערבה בשעות היום מתבססת על קרני השמש - הישג שאין שני לו בעולם. את החזון הסולרי שלו הוא הביא גם למדינות ערב ואפריקה, ושכנע את ממשל טראמפ להקצות לכך 60 מיליארד דולר. בעקבות תרומתו ההומניטרית שמבטיחה חיי רווחה שנים קדימה למדינות עניות, 12 מדינות באפריקה המליצו עליו לפרס נובל. בימים אלה, יוסף אברמוביץ (57) מירושלים, נשיא ומנכ"ל Energiya Global Capital וכן מייסד שותף של חברת הכוח ערבה פאוור קומפני, מתמודד לנשיאות ישראל על תקן הנשיא הירוק הראשון של ישראל, בתמיכת ארגוני הסביבה והנוער למען האקלים.

לפני 15 שנה נחת יוסף אברמוביץ בנתב"ג עם משפחתו, אשתו סוזן סילברמן, הרבה הרפורמית מארגון "נשות הכותל", וחמשת ילדיו, שניים מהם ילדים מאומצים בעלי צרכים מיוחדים מאתיופיה. "נסענו בוואן גדול ולקחתי את כל המשפחה לבית הקברות בתל אביב להגיד יום הולדת שמח לאחד העם, עצרנו בשדה בוקר להגיד שלום לבן גוריון ופולה, ובסוף היום הגענו לקיבוץ קטורה, השמש החלה לשקוע, פתחנו את הדלתות של הוואן והיה חום נוראי". יוסף הניח כי החשמל במקום שאליו הגיע, מושתת על אנרגייה סולרית, אבל לאחר בירור יוסף הבין כי ההנחה הזו רחוקה מהמציאות. "חשבתי שישראל מובילה באנרגיה סולרית, אבל נאמר לי שאמנם יש טכנולוגיות אך אף אחד לא רוצה להתמודד עם הממשלה. כיוון שההתמחות שלי הייתה להיאבק בממשלות למען מטרות טובות, החלטתי שאני לוקח את זה על עצמי. החזון היה להביא את כל האזור הזה מים סוף ועד ים המלח למאה אחוז אנרגיה סולרית ביום עד 2020. כולם אמרו שזה בלתי אפשרי, שאין תקדים כלכלי וטכנית אי אפשר, אך היו לי שותפים ועם המועצה יצאנו לדרך, ערכנו רשימה של 100 מלחמות פוליטיות ורגולוטוריות שנצטרך לנצח בהן כדי לבנות את השדה הסולרי הראשון".

אחרי 5 שנים יוסף ושותפיו הגשימו את החזון בקיבוץ קטורה, ובהמשך בכל אזור אילת והערבה שהוכתר כאזור הראשון בעולם שהשיג מאה אחוז אנרגיה סולרית בשעות היממה. "אנחנו השגנו את כל מה שהעולם רוצה להשיג ב-2030, למען תפארת ישראל", אומר יוסף ומודה שעל אף שבארה"ב ואירופה קיימת מנהיגות אקלימית, בישראל נלקחות החלטות שפוגעות באקלים -  בעד הנפט והגז ומניעה של המהפכה הסולרית. "זו פשוט בושה, והמדיניות הזו קשורה גם למה שקורה בימים הכאובים הללו - יש לנו זיהום באוויר, ביבשה ובמיינד בגלל שיש זיהום בפוליטיקה. אין כאן מנהיגות מוסרית אם היא מוכנה למכור את העתיד של ילדנו לחברות הנפט. אנחנו רואים את התוצאות לא רק בעשן בתחנות הכוח אלא גם בעשן שעולה מהרחובות בעזה ובאש השנאה בפרעות. אנחנו חייבים עכשיו מנהיגות מוסרית אקלימית עבור הסביבה ועבור החברה".

יוסף אברמוביץ' ומשפחתו (צילום: באדיבות המצולמים)
יוסף אברמוביץ' ומשפחתו | צילום: באדיבות המצולמים

רחוקים מהחזון ששל הרצל

יוסף אברמוביץ גדל בבוסטון, בתנועת נוער פרוגרסיבית ציונית בשם יהודה הצעיר, התנועה שהקימה את קיבוץ קטורה, שבו התנדב 25 שנה לפני שעבר לגור שם. בארה"ב היה מחנך ומנהיג בקהילה היהודית, וניהל מאבקים למען עלייתם של יהדות בריה"מ, אתיופיה ותימן. הוא היה מעורב במאבקים חברתיים כמו המאבק נגד האפרטהייד באוניברסיטאות. אחרי שההתגורר בקיבוץ קטורה, עבר לגור בירושלים, אך מאז ומתמיד ראה את עצמו כאדם סביבתי. "אין לנו מכונית ולא תהיה לנו עד שתהיה מכונית חשמלית שאוכל להטעין אותה עם השמש. בכל שנה אנחנו טסים ונוטעים את מספר העצים כדי לאפס את הזיהום שאנחנו מייצרים. חוץ מזה יש לנו קומפוסט משותף עם השכנים".

יוסף מספר כי תנועת הנוער הציונית שבה גדל נשענה על חזונו של הרצל, שבספרו מתאר מדינה ירוקה ללא זיהום אוויר, ללא פקקים, שכל התחבורה והתעשיות שבה חשמליות, אנרגיה ירוקה שמספיקה לנו ולשכנינו. "עצוב לי שאנחנו רחוקים מהחזון שלו בנושא של אנרגיה וסביבה וגם בנושא השוויון של ערבים יהודים. לפעמים, כדי להתחדש, המדינה צריכה רעיונות חדשים של עולים, מבט חדש ורענן על כל מה שקורה פה".

אף על פי שאילת והערבה הגיעו למאה אחוז אנרגיה סולרית ביום, כמדינה ישראל נמצאת בטווח של  7-8 אחוז אנרגיות מתחדשות, בעיקר בשל העובדה שהממשלה העניקה מונופול לטייקונים שעומדים בראש חברות הגז. "הם מסכנים את הביטחון האנרגטי ואת הבריאות של תושבי ישראל. לפני 15 שנה הבהרנו שטילים עלולים להגיע לתחנות הכוח. שטיינמיץ מנסה לגנוב 2 מיליארד שקל מכספנו בשביל לבנות עוד צינורות נפט וגז בדיוק כשכל העולם מבטל תוכניות כאלה, אנחנו מחזקים אסדות של גז ונפט לעוד דור, זה פשוט סקנדל גדול". 

השדות הסולרים בערבה מספקים חשמל לאורך כל שעות היום, מה קורה בלילה?

"אנו מובילים תהליך שעד 2025 גם הלילות וגם הימים יהיו מבוססים על אנרגיה סולרית עם אגירה. זו מהפכה והאזרחים בישראל לא מבינים שמחיר חשמל סולרי היום הוא שליש מהמחיר של חשמל מגז, ואם מוסיפים אגירה, אנרגיה סולרית תהיה כחצי מהמחיר של חשמל מגז. משרד האוצר ומשרד האנרגיה רצו בכוונה שלחברות הגז יהיה מונופול ועד היום הם שמים מכשולים רבים כדי שאנרגיה סולרית לא תתקדם בקצב הנכון, זה זיהום פוליטי ואנחנו האזרחים משלמים מהכיס".

יוסף אברמוביץ' עם הזמר בונו (צילום: חיים מוצן)
יוסף אברמוביץ' עם הזמר בונו | צילום: חיים מוצן

האם יש היתכנות של שדות סולריים גם באזור המרכז ובערים הצפופות?

"המשרד להגנת הסביבה ערך מחקר שהראה שאפשר להגיע לכמעט 50 אחוז אנרגיות מתחדשות רק על גגות. העובדה הזו הייתה נכונה גם לפני עשור, השאלה היא למה לא עשו זאת? והתשובה גם כאן היא הזיהום בפוליטיקה. חוץ מגגות אפשר להשתמש בחניות, באזורים שיש בהם שטחים ואין מים כמו בערבה, יש לצה"ל המון שטחים שלא משתמשים בהם, אפשר לעשות הרבה דברים יצירתיים ואין באמת בעיה של מקום, זו בעיה של מנהיגות".

זה מה שגרטה ת'ונברג הייתה עושה

אחרי שנבנה השדה הסולרי הראשון, פנו ליוסף בבקשה שישעתק את חזונו מאילת והערבה למדינות שונות באפריקה. פעילותו הענפה להקמת שדות סולריים באפריקה, הובילה למועמדותו על ידי 12 מדינות אפריקה ובליז לפרס נובל לשלום לשנת 2021, על עבודתו למען נושא האקלים.  בסוף החודש יוסף אברמוביץ יחנוך שדה סולארי נוסף בבורונדי באפריקה בהשתתפות שרי חוץ מכל העולם. "אנחנו הולכים לספק 15 אחוז מצרכי המדינה. את השדה הסולרי הראשון באפריקה בניתי ב-2014 ברואנדה והוא מספק 6 אחוז מצרכי המדינה".

בימים אלה רץ יוסף אברמוביץ לנשיאות בישראל על תקן של נשיא ירוק, לאחר שתנועת הנוער למען האקלים בישראל ותנועות סביבתיות נוספות ביקשו שיגיש את מועמדותו. עד מחר (רביעי) בחצות, יצטרך להגיש אברמוביץ את חתימותיהם של לפחות עשרה חברי כנסת התומכים בו. "זה כבוד גדול ואחריות כבדה, אנו אופטימיים שהמהפכה האקלימית והמוסרית תבוא לארץ בימים אלה".

כשקמלה האריס, סגניתו של נשיא ארה"ב ביידן, הייתה בביקור בארץ, היא התארחה בביתו של יוסף לשבת, יוסף סיפר לה על פעילותם במועצת אילת ואילות, והסיפור הזה חלחל לתודעתה. כשהיא נבחנה כמועמדת, המצע שלהם היה להגיע למאה אחוז אנרגיות מתחדשות עד 2035. "אם ארה"ב הגדולה יכולה להגיע למאה אחוז אנרגיות מתחדשות יום ולילה עד 2035 למה שר האנרגיה, האוצר וראש הממשלה אומרים שנגיע ליעד הזה רק ב-2050? בגלל שהם שומרים על מונופול מזהם ויקר? יש לנו חזון אחר וזה הבסיס שאנחנו רצים עליו לתפקיד הנשיאות הירוקה".

יוסף מספר כי קיים תקדים לנשיא ירוק וחברתי. "בסלובקיה לפני שנתיים, פעילת סביבה החליטה להתמודד על הנשיאות שלהם כי ראתה שיש מקום להשפיע על המדיניות. כל הארגונים הסביבתיים עקבו אחרי הסיפור המוזר הזה והיא ניצחה, וגם ביידן, כמנהיג ירוק. בישראל אנחנו במקום האחרון בנושא של התחדשות בOECD ואילו הייתי שר האנרגיה לפני עשור, הייתי יכול להביא את מדינת ישראל למאה אחוז אנרגיות מתחדשות ביום עד 2020. אין לנו ממשלות שמתפקדות בשנים האלה, ודווקא הנשיאות יכולה לאפשר צעדים חיוביים שישפיעו ולא תלויה בממשלות שנופלות כל הזמן".

יוסף אברמוביץ' בשדה הסולארי ברואנדה (צילום: Harvey Stein)
יוסף אברמוביץ' בשדה הסולארי ברואנדה | צילום: Harvey Stein

אתה לא חושש שבמקום להתעסק באנרגיות ירוקות תצטרך להתעסק עם פוליטיקאים?

"אני מכיר את הטובים והפחות טובים. ליוויתי את ביבי, ליברמן ואת ריבלין לאפריקה. ב-2009 בהחלטה הראשונה של הממשלה על התחדשות, עבדתי עם פואד בן אליעזר שהיה שר האנרגיה ואחריו עם עוזי לנדאו. בטח יהיו ימים קשים עם הרבה פוליטיקה רעילה, אבל בדיוק בגלל שנשיא מכהן שבע שנים, אני מצפה שזה יגן על הלחצים הפוליטיים שאנחנו רואים שכולם כושלים תחתם. גם בנושא של הון ושלטון, הרבה מהזיהום הוא בגלל זיהום המערכת הפוליטית. כשהתחלתי את התעשייה הסולרית בארץ, אמרו שאני נאיבי וזה הדבר הטוב והנכון שישראל זקוקה לו מבחינה מוסרית ואקלימית. מקבלים אותנו יפה בכנסת ובכל המפלגות, ויש ח"כים חדשים שבאו להשפיע לטובה".

מה החזון שלך?

"הדבר הראשון שאני אעשה הוא לשים פאנלים על גג הכנסת, בית נשיא ירוק עם פאנלים. עד שתהיה מכונית חשמלית לכנסת, אני אלך ברגל כי זה מה שגרטה ת'ונברג הייתה עושה. זה ישמש כדוגמה אישית בנושא של אקלים וסביבה."

"אף על פי שאני רוצה פאנלים על הגג בבית המשותף שלנו, האוצר מונע מבתים משותפים לשים פאנלים כי כך עלות החשמל אינה רווחית, זה אחד השינויים שאני הולך לנסות לפתור. לא יכולתי לפתור זאת כאזרח בעשור האחרון, אני מקווה שכנשיא אוכל," מוסיף אברמוביץ', "האבסורד הוא שאם אתה עשיר ויש לך בית פרטי, אתה יכול לדאוג לכך שתהיה לך אנרגיה סולרית באופן פרטי, ולשלם פחות, ודווקא הסקטורים החלשים יותר שגרים בבתים משותפים, לא יכולים ליהנות מזה ומשלמים יותר. האפלייה בתחום הסולרי קיימת במיוחד במגזר הערבי, מקום המדינה לא נתנו ליישובים עוד שטחים, ואנשים בונים ללא היתר כי המשפחות גדלות. אם רוצים פאנלים על הגג צריך טופס 4 ומרבית מהבתים הערבים לא יכולים להשיג טופס 4. במדינה שלנו, וזה נכון כמעט בכל התחומים – העשירים מתעשרים והעניים נהיים יותר עניים. אנרגיה סולרית במיוחד בדרום, יכולה להיות מנוע כלכלי של העדה הבדואית ואפלייה שאני הולך לתקן כנשיא".  

יוסף מספר כי בסוף כהונתו כנשיא, הגיע שמעון פרס ז"ל לסיור בערבה, "הוא אמר לי שכולם נכשלו להקים את החזון הסולרי שלו והוא יכול רק לקוות שאקדם אותו. הוא שם עליי הרבה אחריות. ישראל יכולה להיות כוח העל של חסד דרך התעשיות שלנו כמו: מזון, מים, חקלאות ואנרגיות מתחדשות, וגם בצמצום פערים. אני עושה את זה באפריקה במדינות הכי עניות בעולם ואני יכול לצמצם פערים פה. יש עוד הרבה תוכניות. מנהיגות מוסרית היא מנהיגות אקלימית, והעשן של הזיהום בתחנות הכוח, בעזה וברחובות היא סמן לכמה אנחנו רחוקים מהנכון והטוב. אני מקווה שאני יכול לממש את חזונו של הרצל בנושא של מדינה ירוקה ושוויונית".