כשהייתי בכיתה ו' הצטרפתי בהתרגשות לצופי-ים. בכל יום שלישי ושבת הייתי שמה חולצה קצרה, נועלת סנדלי שורש ומאפשרת לאמא לעטוף אותי בשבע שכבות של קרם הגנה. אז הייתי מגיעה אל השבט, סוחבת על גבי משוטים ומפרשים, מארגנת את הסירה עם חבריי ויחד היינו יוצאים להפליג בים התיכון. כששבנו בערב אל החוף היינו מחניקים נשימות במאמץ להרים את הסירה אל היבשה ואז מבלים שעה ארוכה בניקיון והברקה שלה. בחלוף הימים כשהפכתי למדריכה בעצמי - מעולם לא התפשרתי על החלק הזה. "עד שתרגישו בנוח לאכול מהרצפה!" הייתי אומרת לחניכים בנחישות.

היום (8.6) נחגג ברחבי העולם יום האוקיינוסים העולמי. שנים עברו מאז שהפלגתי בפעם האחרונה אבל הים נשאר חלק בלתי נפרד ממני. הידיעה שאנחנו זקוקים ליום מיוחד בשנה רק כדי לזכור לשמור עליו נקי - היא בלתי נתפסת עבורי. כשאנחנו מסתכלים מלמעלה על הים המנצנץ בשמש - קל להניח שהוא תמיד יהיה כאן כדי לשרת אותנו. המעמקים סמויים מעינינו ונוח לנו לשכוח שגם בהם יש חיים.

רותם קליגר צוללת (צילום: באדיבות המולמת)
צילום: באדיבות המולמת

ובכל זאת - בשנים האחרונות הנתונים המדאיגים צפים מעל לפני השטח: בכל דקה שעוברת בני האדם מייצרים כחצי מליון קילו פלסטיק. כבר היום הים שלנו מכיל יותר מחמישה טריליון חלקיקי פלסטיק. את חלקו הדגים הגדולים אוכלים בטעות ונחנקים. חלקו האחר מתפורר למיקרו פלסטיק ומוצא את דרכו לקיבת חיות הים הקטנות יותר. לפי ועידת האוקיינוסים של האו"ם, עד שנת 2050 יהיה בים יותר פלסטיק מאשר דגים. כבר היום כ-70% מזני הדגים המסחריים נמצאים במגמת הידללות קשה. כל אלו מובילים לפגיעה אנושה בעולם העצום והמרהיב שנמצא מתחת למים. הכחדת מינים, אובדן פרנסה של ענפי תיירות ודיג ופגיעה קשה בצמחייה הימית שאחראית לטיהור האוויר שאנחנו נושמים.

כולנו אוהבים את הים, אבל מה אנחנו עושים כדי להגן עליו?

בתור התחלה - הגיע הזמן שנפקח את העיניים ונלמד על המצב. אז לכבוד יום האוקיינוסים העולמי הנה חמש המלצות לסרטים שזמינים לצפייה בנטפליקס ומהם אפשר ללמוד המון על השפעת משבר האקלים על הים, על בעיית הפלסטיק והדיג וגם על דרכים רבות בהן כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לחולל שינוי בנושא:

1. קונספירציית הים (SeaSpiracy)

סרט דוקומנטרי שצולם ובוים על ידי היוצר הצעיר עלי טבריצי. במהלך הסרט הוא טס לאזורי הדיג הפחות מפוקחים על כדור הארץ ודורש תשובות. הוא מראיין את ראשי ארגוני הדיג הגדולים, פוליטיקאים ואקטיביסטים חברתיים ומנסה להבין מה ההשפעה של תעשיית הדיג על סכנת הכחדה של מיני דגים ועל משבר האקלים כולו. 

 

 

2. מורתי התמנונית

הסרט הקסום הזה עוקב אחרי שנה שלמה שבה קרייג פוסטר, מפיק ויוצר קולנוע, צולל למעמקי האוקיינוס בכל יום ומפתח קשר קרוב ומיוחד עם תמנונית. הסרט כולל צילומים תת ימיים יפיפיים וממחיש עד כמה הקשר שלנו עם הטבע והחיות יכול להיות הדדי - אם רק נרצה בכך. מה אפשר ללמוד מחיות היום, וכמה חשוב להגן עליהן.

 3. ים של פלסטיק

הסרט עוקב אחרי יוצרות ויוצרים ואקטיביסטים סביבתיים ומנסה להסביר איך הגענו למצב שיש כל כך הרבה פלסטיק בים. במהלך הסרט חוקרות ופעילים מתחומים שונים מספרים על היווצרות מיקרו פלסטיק בים, על הפגיעה בחיות שאוכלות את הפלסטיק ונחנקות ממנו ועל ההשפעה ארוכת הטווח שיש לזה על בני האדם.  

4. בעקבות האלמוגים

הסרט מלווה מחקר בינלאומי של מיפוי כל שוניות האלמוגים הקיימות, באופן דומה למיפוי של "google earth" את היבשה. דרך המחקר והמעקב אחר שוניות האלמוגים מתגלה ההשפעה האדירה של תופעת הלבנת שוניות האלמוגים על חיות הים ועל בני האדם.

5. כוכב הלכת המופלא

המלצת בונוס - בתוך סדרת הטבע המצליחה של חוקר הטבע דיוויד אטנבורו - our planet, מוקדשים ארבעה פרקים לעולם המים. בפרקים האלו מצולמים קרחונים, אוקיינוסים והאזורים העמוקים ביותר שצולמו אי פעם מתחת למים. לצד הצילומים הבלתי רגילים שמלווים את הסדרה, אטנבורו דואג להסביר גם את הסיכונים והאתגרים הסביבתיים של כל אזור ושל החיות השונות שמתגוררות בו.

אם קיימות וחיים פשוטים ללא פגיעה בסביבה ובחיות מעניינים אתכם - מוזמנים לבקר גם בערוץ היוטיוב ובאינסטוש שלי rotem_kliger