לפני שהחשיבה החיובית הפכה לקלישאה תלויה על מקרר, היא שילבה מיצוי של חוכמת הסבתות עם תורות פילוסופיות מהמזרח ומהמערב, שחברו יחדיו למטרה אחת ויחידה: שיהיה לך טוב.

כולנו מכירים את המטרה הזו. ואפילו עובדים בשבילה לא מעט, כל יום. עבור אנשים אחרים. אלו שאינם אנחנו.

עבורם נסדר את הארון, נגיש אוכל מושקע וטעים, נצלחת כמו שלמדנו מצפיה מרותקת במאסטר שף. נעודד אותם בשעת כאב ומצוקה, נאמץ את מוחנו בשאלה איך לשמח אותם בימי קורונה, נמצא את המשלוח המושלם שיפנק אותם גם בסגר...

אנחנו נהדרים, ממש נפלאים. לאחרים. יש לנו יכולת לפנק, לחמול, לחבק, לשמח – אחרים.

לו רק הייתם יודעים להיות כך גם עבור עצמכם, לו רק הייתם מסוגלים לפנק, לעודד, לחבק, להרגיע, לחזק ולשמח גם את עצמכם באותה מידה.

האמת היא שזה לגמרי אפשרי. היכולת כבר קיימת בכל אחת ואחד מכם, עכשיו רק צריך להפנות אותה מבחוץ פנימה.

קבלו, 3 צעדים שיהפכו אתכם לחושבים חיוביים*:

 1. לדבר כמו חברה – ניסית פעם לשים לב איך את מדברת אל עצמך? בחיים לא הייתה מרשה לאף אחת לדבר אליך כמו שאת מדברת אל עצמך. שילוב של זלזול, חוסר סבלנות והיעדר יכולת הכלה: "יאללה, צאי מזה!", "כבר היית צריכה לדעת לא להיעלב, איך את כל פעם מחדש נופלת", "איזו אהבלה אני", "אין לי את זה", "בחיים לא יצליח לי", "אני ממש גרועה בזה"...
  עכשיו תחשבי על הדרך שבה את מדברת עם חברה שנמצאת במצוקה או עומדת בפני אתגר חדש. אני די בטוחה שאף אחד מהמשפטים לעיל אינו חלק מהשיחה.
  השלב הראשון הוא להתחיל לדבר כמו חברה טובה.
  בכל פעם שאת נופלת, בין אם מיישרת את העוגה עד להיעלמותה, או מתחילה לצעוק על ילדי הזום שלך, רגע לפני שאת מוסיפה חטא לפשע, ומתחילה להלקות את עצמך עם משפטי: "למה אני תמיד" או "איזו __ אני", עצרי. פיזית ממש עצרי, ושאלי את עצמך: "אם הייתי החברה הטובה שלי, מה הייתי אומרת עכשיו?" ואז אמרי זאת לעצמך. אמרי לעצמך בלב (או בקול) את אותם משפטים תומכים ומחבקים שמי שבאמת אוהבת אותך הייתה אומרת לך, או שאת היית אומרת לזו שאת אוהבת. משפטים שיש בהם חמלה, קבלה, הכלה, הבנה של הקושי, חיבוק וחיזוק. את כבר יודעת מה לומר. את אומרת את זה לאחרות. עכשיו שני כיוון ואמרי לך.
  שירלי נס ברלין (צילום: אדיר אלחרר)
  שירלי נס ברלין | צילום: אדיר אלחרר
 2. לפעול כמו חברה – אל תעצרי רק בדיבור. עבור חברות טובות, אנשים אהובים, משפחה, את תעשי הרבה יותר מאשר רק לדבר. לאחר הדיבורים מגיעים המעשים, וזמן השאלה: "אם הייתי החברה הטובה שלי, מה הייתי מייעצת לי לעשות עכשיו?", ועשי.
  ואולי החברה הטובה בתוכך תייעץ לך לצאת החוצה להירגע, לצאת להליכה בשמש, לנשום עמוק... אולי היא תעודד אותך לבכות, לצעוק את התסכולים שלך, לכתוב אותם... שאלי את השאלה, הקשיבי לתשובה העולה מתוכך, ופעלי לפיה.
 3. לתמוך כמו חברה – לצד הדיבור והפעולה כחברה טובה בזמן משבר וקושי, את מתחילה לתרגל את אותו קול גם ברגעי הצלחות קטנות של יום חולין. אותן הצלחות קטנות שהיית משתפת בהן חברה והיא הייתה מתפעלת וגאה בך, ומתרגשת עבורך. עכשיו את. תורך, לעשות בשבילך.
  המטרה היא להטות את הכף מההטיה השלילית המסיטה את המבט לכל מה שלא מסתדר, והופכת את הטוב למובן מאליו, אל החיובי, המסתדר, המשמח, שקיים ביומיום שלך.
  ולכן, במהלך היום, בכל רגע קטן של הצלחה, בכל רגע קטן בו דברים הסתדרו: הילדים ישבו לאכול יחד ואפילו פינו את הצלחות, סיימת בזמן עבודה שהיית צריכה להגיש, סוף כל סוף קבעת תור לרופא שיניים, סידרת את הארון, שטפת מאחורי המקרר, יצאת שלילית לקורונה, קיבלת שבחים מהבוסית, נתת שבחים לעובדת שלך... תהיי חברה, תתמכי בך.
  את יכולה לומר לעצמך מילים של "כמו חברה", את יכולה לחגוג במעשים של "כמו חברה", ואת יכולה פשוט לקחת את יד ימין, ולהביא אותה לכתף שמאל ולטפוח לעצמך על השכם. בלי שאף אחת תרגיש, את טופחת לעצמך בעוד הילדים שמים את הצלחות בכיור והבוסית שולחת לך הערכה חיובית. טופחת כתנועה פיזית היוצרת תזכורת בכל תאי הגוף, שאת משהו באמת מיוחד, ושיש לך המון הצלחות במהלך היום, והנה הן לפנייך, וכל הכבוד לך. בדיוק מה שחברה טובה הייתה אומרת.
  צעד אחר צעד, את מאמנת את המוח שלך להתעלות מעל ההטיה השלילית המקובלת של דאגות ותסריטים שליליים, ולהצליח לראות טוב בך ובעולמך.
  מיוחד בתקופה כזו, בה בכל יום שוטפים את המסך מספרים של חולי ומוות, חשובה מאין כמוה החשיבה החיובית, כחיסון מול כל מוטציה אפשרית שלילית.

באמצעות "החברה הטובה", המוח מתרגל ומתאמן בחשיבה חיובית מחזקת, כזו שתשפיע על הדרך בה תתמודדי עם כל אתגר קורוניאלי ואחר שייקרה בדרכך.

תרגול "החברה הטובה", הוא תרגול מחזק אופטימיות, ממלא ביטחון עצמי, מעלה חיוך ומקטין רמות הסטרס. מגיע לך. במיוחד עכשיו.

 

*הצעדים כתובים בלשון נקבה, אך מיועדים לכל המגדרים

 שירלי נס-ברלין, מרצה וסופרת לחשיבה חיובית מזה 23 שנה, מחברת 8 ספרים בתחום כולל רבי מכר. את כל ספריה, ובהם ספרה החדש: "10 דקות גג – 31 יום לשינוי החשיבה לחיובית ב-10 דקות ליום – מקסימום", תוכלו למצוא  כאן.