בשנים האחרונות הפכו הפודקאסטים (הסכתים בעברית) לפופלאריים במיוחד, ובצדק – בעוד סוגי מדיה אחרים דורשים קריאה או צפייה, הפודקאסט שדורש האזנה בלבד מאפשר לעשות זאת תוך כדי פעולות אחרות, מנהיגה בפקקים ועד שטיפת כלים. 

הרשימה שלפניכם מרכזת הסכתים מהארץ ומחו"ל שעוסקים בענייני הגוף והנפש – מתרגול מיינדפולנס ומדיטציה, דרך תזונה, ועד אימוץ חשיבה חיויבית וחיפוש אחר האושר; ובניגוד לפודקאסטים בידוריים, חלק מההמלצות כאן דורשות גם תרגול בפועל בזמן אמת או לאחר ההאזנה, שכן מציאת איזון בחיים דורשת למידה ותרגול. זה הזמן לשים אזניות ולקחת נשימה עמוקה, האזנה נעימה:

 The Happiness Lab

ד"ר לורי סנטוס, מעבירה את הקורס המבוקש ביותר באוניברסיטת ייל, שעוסק במדע האושר, ונלמד על ידי מליוני אנשים ברחבי העולם מאז עלה בחינם באתר קורסרה. בפודקאסט שלה "מעבדת האושר" היא משתמשת במחקרים שונים, בתאוריות פסיכולוגיות ובסיפורים מעוררי השראה כדי להוכיח לנו שלא כל מה שחשבנו על אושר נכון. אז אם חשבתם שכדי להיות מאושרעם אתם זקוקים ליותר כסף, בית גדול יותר, או יותר עוקבים באינסטגרם- אתם טועים. תתכוננו לשנות לנצח את הדרך בה אתם חושבים על אושר.

 Hurdle

Hurdle, בעברית היא משוכה, וזהו בדיוק הפודקאסט למי שרוצה להיכנס לכושר אך לא מצליח לעבור את המשוכה הראשונית ולהתחיל. מגישת הפדוקאסט, אמילי אבאטי, היא סופרת ומאמנת, שסבלה לדבריה מ"עודף משקל דרמטי" כסטודנטית בקולג', ושינתה את חייה לאחר שגילתה ריצה. בפודקאסט שלה היא מארחת אנשים, שבדומה אליה עברו תקופה קשה, או התמודדו עם מכשול מסוג כלשהו, על ידי שינוי הרגלים ושילוב של כושר בשגרה שלהם. הרדל מביא לכם את הסיפורים שלהם ואת הלקחים שהם למדו, במטרה לתת לכם את הדחיפה והמוטיבציה שאתם צריכים כדי לחיות חיים בריאים יותר ומאושרים יותר.

Radio Headspace

Headspace היא פלטפורמת בריאות דיגיטלית המציעה מגוון שירותים של מדיטציה מודרכת, שהוקמה על ידי אנדי פאדיקומב, נזיר בודהיסטי לשעבר, במטרה להנגיש את נושא המדיטציה ולשפר את בריאותו ואושרו של העולם. בנוסף לאפליקציה הפופלארית, בה משתמשים מליונים ברחבי העולם, השיקה לאחרונה החברה סדרה בת 8 פרקים בנטפליקס, והיא גם מפעילה פודקאסט יומי קצר - Radio Headspace בהגשתו של פאדיקומב, שמזמין אתכם לקחת 5 דקות בכל בוקר לתרגול מדיטציה ומיינדפולנס.

 הפודקאסט עם השם הארוך במיוחד – The Nutrition Diva’s Quick and Dirty Tips for Eating Well and Feeling Fabulous, ובתרגום חופשי הטיפים המהירים והמלוכלים של דיוות התזונה לאכילה נכונה והרגשה נפלאה – הוא גם ותיק במיוחד וקיים כבר מ-2008, ועוסק כמו שכבר הבנתם בתזונה. בפרקי הפודקאסט הקצרים (עד רבע שעה) מגישת התכנית, התזונאית מוניקה ריינאנגל, עושה סדר במידע הסותר על תזונה, מפריכה מיתוסים פופלאריים ומציעה דרכים פשוטות לשדרג את הרגלי האכילה שלכם, כל זאת במטרה להוציא את הלחץ מהאכילה כדי שתוכלו ליהנות מהאוכל שלכם במקום להילחם בו. 

 קשיבות

קשיבות היא המילה העברית למיינדפולנס – טכניקת מדיטציה פופלארית במיוחד, המציעה לבני אדם מבט כן ונקי על הלך הרוח שלהם ומאפשרת להם להכיר אותו ולשנות אותו. הפודקאסט של 'כאן הסכתים' מציע למאזינים היכרות עם שיטת המיינדפולנס, מלמד כיצד לתרגל אותה ואיך להשתמש בה במצבים שונים, תוך התייחסות לסוגיות חשובות של גוף ונפש כמו הצבת יעדים, ביקורת עצמית, תזונה, סטרס ועוד. 

 mindset

 

בפודקאסט שעוסק באושר, בריאות, התפתחות והגשמה עצמית מארח שלומי חסטר חוקרים, מאמנים ומרצים בניסיון להבין מדוע אנשים מסוימים מאושרים, בריאים ומצליחים יותר מאחרים, ואיך זה שחלק מהאנשים חיים עם תחושת משמעות, רוגע ומיקוד בעוד שאחרים סובלים מלחץ, וחוסר סיפוק? וגם איך כל זה קשור  אני לאמונות, דפוסי החשיבה, הרגש וההתנהגות שלנו, או בקיצור – למיינדסט בו אנו נמצאים.

 חושבים טוב

הפודקאסט בהגשת הפסיכולוגית יהודית כץ יוצא מנקודת הנחה די ברורה – כולנו רוצים להיות מאושרים יותר. הבעיה היא, שאנחנו לא יודעים איך לעשות את זה, והעצות הרבות לחיים טובים יותר לא תמיד מבוססות ומוכיחות את עצמן. בכל תכנית נפגשת כץ עם מומחים שונים, חוקרים או מיישמים של פסיכולוגיה חיובית, מדעי המוח ופרקטיקות שינוי הרגלים – ויחד הם מציעים טיפים מבוססי מדע, שבאמת עובדים ושכל אחד יכול ליישם בחיים שלו כדי לשפר אותם.