שישה אנשי היי-טק מישראל החליטו בחודש יוני האחרון לעזוב את המשפחה והחברים, ולצאת למסע באמזונס במטרה להכיר מקרוב את השבטים שחיים שם. במשך חודש שלם נסעו חברי המשלחת לחמישה שבטים בין אקוודור לפנמה: אמברה, נובה, נאסו, קונה-יאלה והאצ'ואר – ותיעדו את המורשת המשפחתית של יושביהן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת הפרויקט ההתנדבותי של חברת  MyHeritage, שזכה לשם "טרייבל קווסט", תיעדו חברי המשלחת את ההיסטוריה המשפחתית הייחודית של תרבויות נכחדות ושל שבטים ברחבי העולם, שברובם אינם נגישים לטכנולוגיה. "הגענו מסיבה מיוחדת מאוד. המטרה שלנו היא לעזור לכם עד כמה שניתן לשמר את כל מה שאתם יודעים על המשפחה שלכם למען הדורות הבאים", הדגיש גולן לוי, ראש המשלחת ומומחה חוויית משתמש בחברת MyHeritage, בפני השבט הראשון שפגש.

"myheritage" באמזונס‎ (צילום: דן ליאור)
"אף אחד בשום מקום אחר לא היה מכניס אותי לבית שלו ככה" | צילום: דן ליאור

"יש פה את אמא שלי, אח שלי, יש לי 3 אחים, אנחנו בסך הכל ארבעה", סיפר לחברי המשלחת מריו קבררה שנאפי משבט אמברה. "כולנו הגענו כשהיינו קטנים. את כל הילדות שלי העברתי במקום הזה".

"זו עבודה טובה מה שאתם עושים פה בשביל שבט האצ'ואר", ציין טיואה אויונקאר, נשיא שבט האצ'ואר. "זה חשוב בשבילנו לאפשר לילדים שלנו להכיר אותנו, כי אני לא יודע מה הסבים והסבים-רבים עשו פה. יכול להיות שאם הייתי שומע את מה שיש לסבא שלי להגיד, הייתי מעריך את מה שהוא רצה לעשות. יש פתגם: 'כל מה שרע נמצא, אבל כל מה שטוב אבד'. זה החשש שלי - שהצאצאים יאבדו את מה שאנחנו משאירים".

"myheritage" באמזונס‎ (צילום: דן ליאור)
"הגענו לכאן כדי לשמר את ההיסטוריה שלכם" | צילום: דן ליאור
"myheritage" באמזונס‎ (צילום: דן ליאור)
חברי משלחת "טרייבל קווסט" | צילום: דן ליאור

חברי המשלחת נפגשו עם מנהיגים בקהילה וחיו יחד עם בני השבטים. הם  נחשפו לשגרת החיים שלהם, שמעו סיפורים יוצאי דופן, יצרו לבני השבטים עצי משפחה, וחזו בטקסים ובמסורות שעוברות מפה לאוזן.

"אני מתחברת לאנשים, אף אחד בשום מקום אחר לא היה מכניס אותי לבית שלו ככה", סיפרה מירי רכלי, מנהלת רווחה ואדמיניסטרציה בחברת MyHeritage. "זה גורם לך לחשוב עד כמה אתה באמת מכיר את המקומות שאתה מבקר בהם".

"myheritage" באמזונס‎ (צילום: דן ליאור)
תרבויות ייחודיות בסכנת הכחדה | צילום: דן ליאור

המשימה שלקחו על עצמם חברי המשלחת הולידה גם רגע אחד מיוחד במינו, כשבן שבט ההאצ'ואר פתח את לבו בפני אמו שגידלה אותו לבדה והודה לה. "תודה לך אמא שאת כמו בית ענק ועץ גדול. את תמיד מקבלת אותי בלב פתוח ואני מודה לך שנתת לי את הכוח של אבא". האם הודתה לבנה בחזרה ואמרה: "אני כמו עץ גדול, ולמרות שאני רחוקה אני תמיד אגן עליך".

התרבויות הייחודיות של השבטים הנדירים הללו נמצאות בסכנת הכחדה. כריתת יערות הגשם, שרפות הענק והשפעת תרבות המערב - כל אלו עלולות להביא לכך שבקרוב השבטים הללו כבר לא יהיו פה. חברי המשלחת מקווים שאולי לפחות את השורשים שלהם ניתן יהיה לשמר.

חברי המשלחת:
גולן לוי, ראש המשלחת ומומחה חוויית משתמש, MyHeritage
שחר ביטון, מנהל מוצר, MyHeritage
נועה גבאי, נציגת תמיכה טכנית, MyHeritage
יואל קורסיאס, נציג תמיכה טכנית, MyHeritage
ניתאי אלבוים, תחקירן, MyHeritage‏
מירי רכלי, מנהלת רווחה ואדמיניסטרציה, MyHeritage‏