המורה התמוטטה בכניסה לבית הספר - וחייה ניצלו: חן דנציגר, מורה בת 29 שנמצאת בחודש החמישי להריונה, לקתה בדום לב והתמוטטה היום (שלישי) בבית הספר "ברנקו וייס" בבית שמש בו היא עובדת. תלמידים שהיו עדים לאירוע זינקו וביצעו בה פעולות החייאה – שהצילו את חייה עד להגעת צוות מד"א.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דנציגר, תושבת אפרת שעובדת כמחנכת, נשואה ואם לשניים וכעת בהריון שלישי, הגיעה ליום העבודה ובכניסה לבית הספר התמוטטה ולמעשה הייתה במצב של מוות לבבי. "עליתי לבית הספר מהחנייה, התיישבתי על סלע ומאז לא זכרתי כלום", סיפרה בבית החולים.

תלמיד שהיה במקום, שהוא במקרה מתנדב של מד"א, ביצע בה החייאה ולמקום הוזעקו כוננים נוספים וניידת טיפול נמרץ של מגן דוד אדום. לאחר ארבע מכות חשמל, חזר לה הדופק והיא פונתה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. "סיפרו לי ששתי תלמידים הצילו את החיים שלי", סיפרה חן. "אלו לא תלמידים שלי אבל אני מכירה אותם. זה מאוד מרגש לדעת שאני במקום בטווח דווקא מהצד של התלמידים, שהם יודעים לעשות את זה וככה הם הצילו לי את החיים. זה ממלא".

המורה עם הרופאה בחדר המיון בהדסה עין כרם
המורה עם הרופאה בחדר המיון בהדסה עין כרם | צילום: דוברות הדסה

"במזל גדול, שני תלמידי בית הספר כבני 17 מצאו את חן והחלו לבצע פעולות החייאה מידיות ויעילות", נמסר בהודעת בית החולים הדסה עין כרם לאחר האירוע. "בו בזמן צוות איחוד הצלה ומד״א שהגיע למקום מצא את חן במצב של פרפור חדרים וטיפלו בה ב-4 מכות חשמל במטרה להחזיר דופק אפקטיבי, צעד שאכן הצליח". 

חן פונתה ליחידת הטראומה בהדסה עין כרם, כשהצוות ניטר אותה והחל בבדיקות מיידיות. היא מטופלת כעת ביחידה לטיפול נמרץ לב תחת טיפולה של ד״ר גבי אלבז גרינר.

״מדובר בהחלט במקרה לבבי יוצא דופן, שהתבטא בהפרעת קצב מסכנת חיים ואילולא הטיפול מציל החיים על ידי שני התלמידים וצוות מד״א - היא לא הייתה כאן איתנו. היא למעשה הייתה מתה", מסרה ד"ר אלבז-גרינר. "כעת מצבה יציב והיא מחייכת, עודנה מנוטרת וככל הנראה תעבור השתלת דפיברילטור שיגן עליה מארועים של הפרעות קצב מסוג זו". 

"יש לציין כי מדובר בנס שני באותה משפחה ממש, שכן אחיה הגדול עבר אירוע דומה לפני 4 שנים וחייו ניצלו בנסיבות ממש דומות. זו המשמעות החשובה של המרפאה לקרדיו-גנטיקה הפועלת בהדסה, הממליצה ומכוונת לבדיקות נרחבות לכל בני המשפחה כאשר מופיע אירוע מסוג זה״.