ג'מאל אללחאם בן ה-11 מבית לחם סבל במשך 4 שנים מגידול שפיר שישב בעומק המוח שלו וגרם לו לעשרות התקפי צחוק בלתי נשלטים - וכתוצאה מכך גם פרכוסים ועיוותים קשים בפנים. הוא נאלץ להיות מרותק לביתו, במצב סיעודי ומנותק מחבריו. משפחתו שמעה שבבית החולים איכילוב בתל אביב מבצע ניתוחי מוח מסובכים, שיכולים לנתק ולצרוב את הגידול. בזכות שיתוף פעולה הומניטרי בין ישראל לרשות הפלסטינית - ג'מאל עבר את הניתוח וחייו השתנו מאז.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הניתוח התרחש לפני כחודש. בעקבות זאת, התפרצויות הצחוק הבלתי נשלטות פסקו לחלוטין והוא חזר להיות ילד בריא. כעת, לראשונה זה שני, הוא גם חוזר לספסל הלימודים: "אני מאושר, כיף לי עכשיו לשחק וליהנות עם החברים. אני מחכה כבר בקרוב לחזור לבית הספר".

גמאל אללחאם (צילום: בית חולים איכילוב ‎)
ג'מאל בן ה-11 נפגש עם רופאיו | צילום: בית חולים איכילוב ‎

אביו של ג'מאל היה אסיר תודה לצוות הרופאים הישראלי בבית החולים איכילוב - שנפגשו גם עם ג'מאל עצמו. "הם החזירו לי את הילד לחיים, קיבלנו ילד חדש", סיפר האב. "תודה על הטיפול ששינה את חיינו מהקצה אל הקצה". 

הגידול שהיה במוחו של ג'מאל נקרא "המרטומה היפותלמית". לרפואה המודרנית לא ידוע עדיין למה הוא גורם להתקפי צחוק, אך התקפים אלו הם בעצם התקפי פרכוס שנקראים "פרכוסים ג'לסטיים". הניתוח לצריבת הגידול היה מורכב וארך שעות ארוכות.

בית החולים איכילוב (צילום: משה מילנר / פלאש 90, חדשות)
בית החולים איכילוב, ארכיון | צילום: משה מילנר / פלאש 90, חדשות

ד"ר עידו שטראוס ופרופ' יצחק פריד מהמערך הנוירוכירוגי בבית החולים איכילוב, בליוויה של הרופאה המטפלת ומנהלת יחידת אפילפסיה בילדים ד"ר שמרית אוליאל ביצעו את הניתוח. הם הצליחו להגיע לגידול בעומק המוח בעזרת סיב אופטי זעיר ולצרוב אותו באמצעות לייזר.