במרכז הרפואי הלל יפה נחנך השבוע "בית המתנות של יאיר" – חדר מתנות צבעוני וחווייתי, שאליו יוכל להגיע כל ילד מאושפז ולבחור לעצמו כל מתנה שירצה, במטרה לשמח ולהשכיח מעט את כאבם של הילדים.

הכל התחיל ביום המעשים הטובים האחרון, בהמשך לפעילות מתנות מיוחדת שקיימה עמותת הידידים של המרכז. "באותו יום החלטנו להקים את פרויקט הר המתנות, במטרה להעניק לכל ילד מאושפז מתנה. כל חברי העמותה נרתמו לרעיון וגויסו מתנות רבות", מספר יו"ר העמותה משה מורג.

במהלך איסוף המתנות נחשפו אנשי העמותה לפעילותה של מירב הולנדר, שאיסוף מתנות הוא למעשה פרויקט חייה, שהתחיל לפני שבע שנים בטרגדיה של משפחתה. "בגיל שנה ושלושה חודשים הבן שלי יאיר טבע נפל לבריכה בחצר הבית שלנו ובנס נשאר בחיים, אבל עם פגיעה מוחית מאוד קשה", היא מספרת, "הוא היה מאושפז בבית החולים שניידר שלושה חודשים, ושם ראינו כמה חסד ונתינה יש בבית החולים".

כשהמשפחה חזרה הביתה, הרגישה הולנדר שהיא רוצה לחזור לבית החולים ולתת משהו גם מעצמה. "הם סיפרו לי שם על חדר המתנות שלהם, ושאין בו כמעט מתנות", היא נזכרת, "אז שלחתי הודעה בכמה קבוצות בוואטסאפ וביקשתי מאנשים להירתם ולתרום מתנות". תוך דקות ספורות ההודעה שלה עברה מאדם לאדם והגיעה לכל קצוות הארץ, וכבר למחרת גדשו את חדר המתנות משחקים וצעצועים לילדים מגיל לידה ועד גיל 18. "תוך יומיים החדר התמלא לגמרי", היא מספרת, "זה לא הפסיק, וכשכבר לא היה להם איפה לאכסן את המתנות, ביקשתי להעביר אותן לבתי חולים אחרים, וכך למעשה הקמתי לפני חמש שנים את 'בית המתנות של יאיר', חדר מלא במתנות ומשחקים חדשים לגמרי, שממנו אני שולחת אותם לכל בתי החולים בארץ".

בית המתנות של יאיר (צילום: נמרוד גילקמן)
צילום: נמרוד גילקמן

במקביל, הולנדר ובעלה מקימים ומשפצים חדרי מתנות בבתי חולים שונים כתרומה של חברת "פלאנט" שנמצאת בבעלותו, וכך הוקם גם החדר החדש במרכז הרפואי הלל יפה, שהפך לחדר המתנות השביעי בארץ שנקרא על שמו של בנם. את החדר החדש ינהל צוות המרכז החינוכי של המרכז, שלקח על עצמו להעניק לכל ילד המאושפז במחלקה, מתנה המתאימה לגילו ורצונו. בקרוב ייפתחו חדרים נוספים בבית חולים העמק, בבית חולים סורוקה ובעוד שלושה בתי חולים בארץ. "השאיפה שלי היא להגיע לכל בית חולים בארץ", היא אומרת.

מאז אותה הודעת ווטסאפ, הפרויקט ממשיך לעבור מפה לאוזן. "אני כמעט ולא מבקשת, כי זה מניע את עצמו", מספרת הולנדר, "בתי ספר וגני ילדים לוקחים את זה על עצמם וממלאים את החדר, ילדים שחוגגים ימי הולדת ובר מצווה מחליטים לתרום לנו מתנות, חברות הייטק תורמות לנו, וגם חברות צעצועים ומשחקים שכבר מכירות אותנו. כל פעם המקום מתמלא, ואני שולחת את המתנות לכל בתי החולים לפחות פעמיים בחודש. זו תכונה מדהימה ולא מובנת מאליה של העם שלנו, לתת ולתרום. אני קוראת לבית המתנות מוזיאון של עדות חיה לנתינה של העם שלנו, כי כשנכנסים אליו ורואים את כל השפע והצבעוניות, מבינים שכל זה מלא בטוב לב".

בית המתנות של יאיר (צילום: נמרוד גילקמן)
מירב הולנדר, ד"ר אמנון בן משה, משה מורג ומנהל המרכז ד"ר מיקי דודקביץ בחניכת החדר החדש | צילום: נמרוד גילקמן