סיפורו של ידין גלמן, שחקן ודוגמן שגם שירת בסיירת מטכ"ל ונפצע באורח אנוש בלחימה לכיבוש מחדש של קיבוץ בארי ב-7 באוקטובר, מלווה את המלחמה בחודשים האחרונים מיומה הראשון של המלחמה. גלמן, שהוא אחד מאלפי לוחמים ולוחמות פצועים שנמצאים בתהליכי שיקום, ממשיך לעבור טיפולים וניתוחים במטרה להחזיר לעצמו כמה שיותר מהחיים הישנים.

מלבד הגבורה והפציעה, גלמן נחשף בנסיבות מיוחד כאשר בת זוגו, ומי שהפכה לארוסתו שבועות ספורים לפני מתקפת חמאס הרצחנית היא כתבת חדשות 12, אדוה דדון. אסף גולן ומערכת גיא פינס ליוו אותו בדרכו לניתוח נוסף, ושמעו ממנו אמש (שבת) על ההחלטה של דדון שבדיעבד הצילה לו את היד, הצעת הנישואים עליה שמרו בסוד ורגעי הדרמה בשדה הקרב ובבית החולים. "חטפתי שלושה כדורים באזור היד והכתף, העצב נקטע לי לאורך כל הזרוע, הוא כבר לא יחזור, אני לא מרגיש כלום", שיתף.

כשפרצו האירועים, גלמן בכלל היה בעיצומן של חגיגות יום הולדתו ה-30, יחד עם החברים מהצוות בסיירת ובנות זוגם. ברגע הם הוקפצו וידין נשלח לבארי, שם איבד את חברו לצוות דוד מאיר. הוא נפצע באורח אנוש, ובזמן ששכב בשטח, ניסה לאבחן את הפציעה. "ניסיתי להבין מה המצב בדיוק ורק הרגשתי פתח, דיווחתי בקשר שנקטעה לי היד", שחזר. "הלחיצה אותי העובדה שאני מאבד דם, היד הייתה מנותקת לגמרי כמעט. הכל התרסק, כל העצמות, השרירים והעצבים נקטעו. החברים בצוות זיהו את זה, והם הראשונים שהצילו לי את היד".

בזמן שידין פצוע, דדון דיווחה משטח המסיבה ברעים בכאוס הגדול ששרר באותן שעות. גלמן חזר לרגע שבו התקשר לספר לה מה שקרה. "רציתי להיות זה שאומר לה, התקשרתי כשעוד חיכיתי למסוק. היא הייתה רגע לפני שידור, ועלתה חמש דקות אחרי זה. לא הבנתי את חומרת הפציעה באותו רגע, אז אמרתי לה שאני בסדר, שחטפתי כדור אבל בסדר. היא הבינה שאני לא בסדר ובאה".

דדון סיימה את הדיווח, ביקשה להתפנות לסורוקה - ושם, גלמן הודה, החלטה שקיבלה בעבורו הצילה לו את יד שמאל: "היא הגיעה, קלטה את הבלגן בסורוקה והוציאה אותי מבית החולים עם פרמדיק ונהג לאיכילוב. בדרך היא כבר הודיעה להם שאנחנו מגיעים. היה צוות שכבר מוכן לקבל אותי, ואם זה לא היה קורה היו כורתים לי את היד. זה היה התכנון הראשוני".

"איבדתי את רוב הדם בגוף, ביד היה כמעט נמק. כל העצבים וכלי הדם היו מרוסקים, שבורים וקטועים. פשוט לא נשאר שום דבר, מלא זיהומים בגלל הכדורים שנכנסו", המשיך. "אם לא היו מצליחים לפתור את הבעיה פשוט היו כורתים את היד כי זו הדרך המהירה ביותר להציל את שאר הגוף. זה היה התכנון המקורי עד שהיא העבירה אותי".

על פניו נראה שגלמן ממשיך בתהליך השיקום ואף מצליח להתקדם בו, אך לפני שישה חודשים, כשהתעורר בבית החולים, הוא חשש להסתכל על היד. "ראיתי שיש את יד שמאל, שהיא במקום. זה היה פשוט רגע מדהים כי ידעתי שיש סיכוי גבוה שאני קם בבוקר ואין לי את יד שמאל", אמר.

ידין גלמן עם אבי נשר בבית חולים
גלמן בבית החולים בביקור של הבמאי אבי נשר. אוקטובר 23'

כחלק מהחזרה לשגרה ולחיים, גלמן דיגמן בשבוע שעבר בגדים לבנים, חלק מהקולקציה החדשה של רנואר לקראת ליל הסדר. "ביום הראשון לצילומים הייתי צריך עזרה להתלבש עם יד שמאל. אני מצליח ליישר את היד, וזה גם לא היה עד לפני שבוע", סיפר על תהליך ההחלמה. "בהתחלה זה מייאש ומתסכל, אבל זה שאני רואה את ההתקדמות מול העיניים עושה הכל. אתה לא זוכר שאתה לא יודע לעשות משהו, ובהתחלה לא הצלחתי להחזיק בקבוק מים ולשתות עם יד שמאל, רעדתי. בשבוע שעבר ממש הצלחתי לתפוס בקבוק ולשתות, הייתי מאוד גאה בעצמי. אני זוכר את הרגע בבית החולים שלא הצלחתי להתקלח לבד, זה רגע שזכור לי כאחד הקשים. אתה ממש מרגיש  שתצטרך מישהו לכל החיים. בהתחלה זה היה קשה ולמזלי יש לי את בת הזוג המושלמת. היא הייתה שם וגם הפכה את זה מחוויה נוראית לאחת החוויות היותר משמחות בתקופה הזו".

ואם גלמן מחמיא לבת הזוג המושלמת, למרות שניסו לשמור על זה בקרב מעגל מצומצם של שותפי סוד, בעקבות מידע שהגיע למערכת גיא פינס נחשף כי השניים התארסו כחודש לפני המלחמה. "תכננתי את זה הרבה זמן לפני. בדייט הראשון ידעתי שאני מתחתן איתה. כמובן שלא אמרתי לה, אבל אמרתי לחבר טוב שלי אז יש לי גם הוכחות", התייחס לאירוסין.

איך ידעת כבר בדייט הראשון?
"אם היית בדייט, היית רואה. הסתובבנו וטיילנו, זה היה דייט מושלם. התחלתי לתכנן, לא ידעתי בדיוק מה אני רוצה לעשות או מה הכיוון. לקח הרבה זמן לעצב את הטבעת כי ידעתי בגדול איזו טבעת היא מאוד אוהבת, אז עיצבתי לפי זה. סגרנו טיסה לחו"ל והבנתי שזה אחלה מקום. זה היה בטיול בדרום איטליה, הדברים השתנו בדרך אבל בסוף מצאתי את הרגע הנכון במקום מושלם. היה נוף ים והרים, בזמן השקיעה. זה היה מושלם".

נראה לך שהיא חשדה?
"היא כתבת חדשות ומתעסקת עם אנשים רעים. היא יודעת למצוא עדויות, לחקור כמו שצריך וידעתי את זה. ידעתי עם מי יש לי עסק, אז החבאתי את הטבעת בדברים שלה, וכל פעם הזזתי את זה בכל יום. ידעתי שאם היא תחפש, היא תחפש אצלי".

אדוה דדון וידין גלמן (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

גלמן תיאר את הרגע כ"מאושר בחיים שלי, והשני המאושר בחיים של אדוה, אחרי שאילן נולדה". למגישת החדשות ילדה בת 3 מנישואיה הראשונים לכתב חדשות 12, גלעד שלמור. אילן הייתה איתם בחופשה, אבל עדיין לא קיבלה עדכון על הסטטוס החדש של אמא. "היא עוד לא יודעת, אני לא יודע בדיוק איך מסבירים את זה. נראה לי דווקא שזה יהיה מאוד מרגש מבחינתה", אמר גלמן.

"הרבה אנשים התקשרו ואמרו לי שהם שונאים אותי עכשיו כי לא אמרתי להם, ולמה הם צריכים לגלות מגיא פינס. יש לי בני דודים רחוקים בחו"ל ששמעו גם ככה", אמר בהומור ביחס לחשיפה כי השניים מאורסים. "עשיתם לי לא מעט בלגן ואני עסוק בלכבות מלא שריפות ולהזמין מלא אנשים לחתונה כי שכחנו לספר להם שהתארסנו".