קהילת אנשי הקולנוע והטלוויזיה בישראל סוערת בימים האחרונים בעקבות התלונות על כך שמפיק הקולנוע שי אברמוב התחזה לבמאי המוערך אסף סודרי, וערך לשחקניות אודישנים שלוו בטקסטים מטרידים. ערן סוויסה דיווח שלסוכנויות שחקנים רבות הגיעה הזמנה לשחקניות עד גיל 30, בחיפוש אחר שחקנית לפרויקט של סודרי, שזכה בפרס אופיר לצילום על עבודתו בסרטים "עטאש (צימאון)" ו"למלא את החלל".

השחקניות התבקשו ושלחו אודישן ראשון מצולם ועשרות מתוכן, קיבלו זימון לאודישן פנים אל פנים. אחת השחקניות שזומנה לאודישן כזה מספרת שהיא נדהמה מהתוכן המיני הבוטה של הטקסטים שקיבלה, שכוללו תיאורים רבים של עינוג עצמי בפהרסיה. "לא הרגשתי עם הטקסט כל כך בנוח אבל למדתי אותו", מספרת שחקנית שזומנה לאודישן פנים אל פנים. "אמרתי 'הטקסט הראשוני היה כל כך יפה, זה כנראה רק חלק קטן'".

שחקניות מתלוננות: מפיק מוכר הטריד אותנו (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
חלק מהתסריט הבוטה שנשלח לשחקניות | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

האודישן עצמו התקיים בבית קפה סגור, מול מסך שחור ומצלמה. בחלק מהמקרים נכחה גם מלהקת. כשהשחקנית סיימה את הטקסט יצא מאחורי הפרגוד שי אברמוב, שהגדיר את עצמו כבמאי ויוצר הסרט. "הוא התחיל לשאול אותי שאלות אינטימיות, אם אני מסוגלת להימשך לגבר מעוות וכל מיני דברים כאלה. הוא אמר לי שמה שמשך אותו באודישן היה הידיים שלי ואמר שהוא א-מיני, אבל שבעבר זה היה הדבר הראשון שמשך אותו אצל אישה. הרגשתי שמשהו פה מוזר".

היום (ראשון) שחקניות נוספות שביצעו אודישן שוחחו עם מערכת "ערב טוב עם גיא פינס", ודיווחו על תחושות דומות של אי נוחות, על יוצר שמסתתר מאחורי פרגוד, בטענה שהוא לא רוצה להלחיץ את השחקניות שלו ועל אווירה לא ראויה, מאוד מינית ומוזרה, שחוצה לתחושתן את הגבול בין השראה להטרדה.

כזכור, הפרויקט נערך לכאורה תחת שמו של אסף סודרי, שמספר כי לא היה מעורב בפרויקט ולא ידע שמישהו עושה שימוש בשמו. "הוא הונה עשרות של שחקניות, שהגיעו לקפה ביאליק", מספר סודרי. "מסתבר שהן הגיעו לקפה ביאליק לאודישן. הייתה מצלמה, מלהקת ושי אברמוב שמסתתר מאחורי פרגוד שחור עם המוניטור בזמן שהוא מקריא את הטקסטים המזעזעים והזולים שהוא שלח להן".

סודרי הכיר את אברמוב כשעבד לצדו בפרויקט אחר, אבל לא היה איתו בקשר עד שהחל לקבל פנויות בנושא האודישנים. "שבוע אחרי שהחל לעשות את האודישנים, בת זוגי טלי שמש קיבלה טלפון ממנהלת של סוכנות השחקנים שאמרה לה 'טלי, אסף עושה סרט?' והיא ענתה לה 'לא'. המנהלת אמרה 'הוא שולח כאלה טקסטים מגעילים לשחקניות, למה הוא עושה את זה?'. ישר הבאנו במה מדובר, זה היה שוק נוראי".

סודרי התאושש והלך לתחנת המשטרה להגיש תלונה על התחזות, פגיעה בשם הטוב, דיבה והונאה. בנוסף, הוא הגיע לקפה ביאליק באמצע אודישן כזה, התפרץ והתעמת עם אברמוב על השימוש בשם שלו ועל הונאת השחקניות לכאורה, מה שגרם להפסקת האודישן במקום.

_OBJ

למרות זאת, שחקנית איתה שוחחנו היום טענה שבהמשך, אברמוב זימן אודישנים נוספים לביתו והוא פתח את הדלת עם חלוק וערך את האודישן בתחתונים. בעקבות תלונתו של סודרי, המשטרה החלה לחקור את האירוע.

סוכני שחקנים רבים אליהם פנינו אישרו שהם מכירים את הסיפור, אבל ביקשו לא להיות מעורבים כשגם השחקנית שסיפרה על האודישן ביקשה לא להיחשף. "זה מפחיד וזה עצוב יש תחושה קשה", היא אומרת. "איך אפשר לסמוך עכשיו על במאים כשמדובר בסצנות אינטימית? ואנחנו עוד בעידן של מי טו. אני לא יודעת מתי אוכל לחזור לאודישנים".

תגובת שי אברמוב: "אני אוהב את אסף סודרי ומודה לו על חמש שנים של לימוד. התנצלתי אישית בפניו ותיקנתי את הדברים, סוכנת, סוכנת, שחקנית, שחקנית. לא הטרדתי מינית בחיי ולא ערכתי אודישן בתחתונים. ממחר העניין יטופל עידי עורכי דיני".