בחודש הבא, שבוע לפני יום הולדתו ה-70 של שלמה ארצי, שגם חגג השנה חמישה עשורים של קריירה, יתקיים מופע מחווה גדול לכבודו בהיכל התרבות בתל אביב, בהשתתפות התזמורת הפילהרמונית ובמעמד נשיא המדינה, רובי ריבלין. האירוע יתקיים במסגרת ערב ההתרמה השנתי לאגודת "עזרה למרפא" בראשותו של הרב פירר, חתן פרס ישראל ואחד האנשים המקושרים בישראל. הרב פירר עושה עבודה חשובה למען הציבור, ועל כך אין שום ויכוח - בכל חודש מקבלים אלפי אנשים מהאגודה של פירר ומהרב עצמו סיוע יומיומי וטיפולים רפואיים מורכבים בארץ ובעולם.

עם זאת, למערכת ערב טוב עם גיא פינס נודע שבמסגרת המופע, בו יעלו להופיע שורה ארוכה של אמנים ישראליים חשובים, כי לא תהיה אף לא אישה אחת, וזאת בפקודה. חשוב לציין כי לא מדובר בערב המיועד לקהל חרדי או דתי, וכי רשת מועדוני זאפה משווקת את המופע כערב פתוח לקהל הרחב. המופע יתקיים באולם המשמעותי ביותר בתל אביב, בנוכחות נשיא המדינה, בהשתתפות התזמורת הגדולה בישראל שתנגן את שיריו של הזמר הלאומי. השאלה הזו חייבת להישאל - האם בישראל, שנאבקת על פניה החילוניות, לגיטימי לדרוש ולקיים מופע בפרופיל כל כך גבוה, ולהדיר ממנו זמרות ויוצרות ישראליות? 

את הערב המדובר ינחה אייל קיציס, ובימים האחרונים הצטרפה לצידו אורלי וילנאי, עיתונאית אקטיביסטית שפעילה מאוד למען זכויות נשים, שלא ידעה דבר על אופי המופע. "עכשיו כשאני שומעת על זה מן הסתם כאישה וכאדם זה לא דבר שאני יכולה להסכים לו", אמרה, "אני צריכה לדבר עם האנשים שפנו אליי". 

התזמורת הפילהרמונית תלווה את האמנים שיופיעו באירוע, וביניהם שלישיית מה קשור, הראל סקעת, אליעד נחום, אלי יצפאן, בניה ברבי, מוש בן ארי, ובסך הכל 13 אמנים ישראליים מהמעלה הראשונה, שחלקם כלל לא ידעו כי נשים לא יעלו על הבמה, וגילו זאת רק בשיחה עם כתבי גיא פינס. "לא ידעתי מזה בכלל", אמר ציון ברוך, "צריך לדבר עם אסי ושלום ולהגיד למשרד שלנו מה עושים עם זה. אני שמח שאמרת לי את זה, נשקול את צעדינו מחדש".

לא רק שלא הזמינו נשים להופיע, המוזיקאי עילי בוטנר קיבל הנחייה ברורה להגיע רק עם החלק הגברי של "ילדי החוץ", והמשמעות היא להופיע ללא אדר גולד. "בגלל שמדובר ברב פירר ובארגון שלו קיבלנו הנחייה שזה לא שירת נשים, ובגלל זה לא כתוב עילי בוטנר וילדי החוץ". גולד עצמה שמעה את החדשות רק אתמול, סיפרה שהדבר מפריע לה כאישה והוסיפה "מי שחושך לו, אז יום טוב לו". 

הדרת נשים במופע מחווה לשלמה ארצי (צילום: ערב טוב עם גיא פינס, קשת12)
איסורו של הרב פירר עורר מחלוקת סביב המופע | צילום: ערב טוב עם גיא פינס, קשת12

האיסור ההלכתי על שירת נשים לא חל על נגינה ולכן נגניות התזמורת הפילהרמונית ישתתפו במופע."התזמורת הפילהרמונית אינה מדירה נשים", מוסרים לנו היום בפילהרמונית, "בתזמורת ישנן עשרות נגניות אשר ינגנו במופע זה כבכל קונצרט". 

חיים שמש, מהכוחות הוותיקים של עולם הרוק הישראלי והמנהל האמנותי של הערב ניסה להסביר את הסיטואציה. "אין שום בעיה של הדרת נשים בקהל", אמר, "הרב ביקש לכבד אותו בעניין הזה שנשים לא תשרנה במופע. באחת הפגישות הראשונות של ההפקה שחשבנו מה רוצים לעשות, נאמר שלרב יהיה קשה אם נרצה שנשים ישירו, לא חשבתי פעמיים והמשכתי הלאה. כיף לי לכבד את הרב מכיוון שאני אומר לך, הוא עושה מעשים שלא הממשלה ולא הממסד ולא משרד הבריאות, אף אחד לא מסוגל לעשות". 

הרב פירר בבית החולים, השבוע (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

מנחם גשייד, עוזרו ודוברו של הרב פירר מסר בתגובה:
"הרב אלימלך פירר ימשיך להעניק את שירותיו ושירותי אגודת עזרה למרפא, לכל הפונים לסיוע, ללא הבדל גזע דת או מין, כפי שפועל במסירות אינסופית בארבע העשורים האחרונים למאות אלפי פונים בהתנדבות מלאה. הרב פירר מכבד כל אדם וגאה בהיותו יהודי שומר תורה ומצוות". 

יו״ר אגודת ידידי עזרה למרפא, המארגנת את האירוע, מר אפי הרשקוביץ מסר בתגובה:
"חברי האגודה מקיימים אירוע פתוח לציבור, שיש בו כדי להמשיך ולממן את פעולות האגודה הניתנים חינם לכל הפונים, נשים וגברים. צר לנו שיש המנסים לפגוע בפעילות קודש זו. אגודת הידידים מודעת לכך שאלולא זו דרך חייו האישית של הרב, כתבה זו לא הייתה משודרת.
אנחנו דוחים על הסף כל ניסיון ליצור שיח מפלג ופוגעני. האירוע הוא ביטוי לנתינה, לשותפות ולערבות הדדית בין כל רובדי האוכלוסייה בישראל. אנחנו מזמינים את הציבור להשתתף באירוע יוצא דופן, מהנה ומאחד".