"היו קללות ורגעים מפחידים": מלכת היופי של ישראל לשנת 2021, נועה כוכבא, שירתה בתחילת המלחמה כחובשת במילואים. בהמשך, העבירה את מרבית עיסוקה לחזית ההסברה ופעלה ברחבי ארצות הברית כדי להעלות את המודעות למלחמה ולחטופים הישראליים שעדיין מצויים בשבי ארגוני הטרור בעזה. במהלך אחת מפעילויות ההסברה האלו, חוו נועה והצוות מקרה אלימות קיצוני כשבחורה אמריקאית הפריעה, איימה - ושלפה סכין צייד.

בריאיון ב"לילה טוב עם גיא פינס" מניו יורק, שיתפה כוכבא ברגע שבו הסכין נשלפה. "ראיינתי את אחד הבחורים לסרטון שעשינו. היא הייתה ממש עלינו, עשתה בלאגן וצעקה: 'איפה כל הציונים?'", נזכרה. "כמובן שהרבה אנשים הגיעו לראות. היא שלפה את הסכין הזה באמצע שום מקום, הסתובבה מולנו איתו כדי לוודא שכולנו רואים ומרגישים מאוימים, מפחיד. הקללות והאלימות שהיא השתמשה בהן היו מלחיצות".

ועל אף שמדובר באירוע קיצוני, מלכת היופי לשעבר הודתה: מרבית התגובות שבהן נתקלה קשות. במסגרת פעילות ההסברה, כוכבא הסתובבה עם שלט שהסביר שהייתה חיילת והציעה לאנשים לפנות אליה. מהר מאוד גילתה כי האלימות התחילה כבר בתגובות של האנשים ברחוב. "איך את ישנה בלילה?", "פושעת מלחמה", "עדיף שתלכי", הן רק חלק מהתגובות, וכוכבא הודתה כי היו הרבה רגעי פחד. "היו יותר רגעים מפחידים, קללות וצעקות. אנשים הגיבו בצורה נוראית, כשהמטרה של הסרטון והתסריט זה לקחת אנשים ולנהל איתם דו-שיח, שיחה מכבדת", אמרה. "רצינו לתת לאנשים אפשרות לשאול שאלות, להתעניין, ללמוד על המצב ממישהו שהיה במלחמה הזו. באתי לא רק כמלכת היופי של ישראל, אלא גם בתור חובשת קרבית שהייתה שם. לדעתי כ-80 אחוז מהאנשים שיצרנו איתם קשר קיללו או שקראו לנו 'פושעי מלחמה' ו'רוצחי תינוקות', הם מגיבים בזעם".

איך איתרתם והגעתם לתוקפת?
"יש עמוד אינסטגרם מאוד חזק ומצליח שכל המטרה שלו זה לאתר אנשים שעושים דברים כאלה, שמבצעים פשעי שנאה. הייתה מישהי שהחזיקה שלט שהחטופים לא יחזרו הביתה. הקבוצה מצאה את האישה הזו, היא פוטרה מהעבודה. זו המטרה של הקבוצה, למצוא את האנשים האלה ולחבר אותם להשלכות של הדברים שהם עושים".

 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Facts For Peace‎‏ (@‏‎factsforpeace‎‏)‎‏

וגיליתם מי זו.
"כן, אמרתי שאני רוצה להגיש נגדה תלונה כי זה משהו שאי אפשר לעבור עליו בשתיקה. קוראים לה רובי מרזוביה, הלכתי למשטרה. הגשתי תלונה כשעזבתי את ניו יורק אז התלונה הייתה מרחוק. יש להם נציגות בישראל, הגעתי אליהם והגשנו את התלונה. יש שיתוף פעולה בין המשטרות. גילינו שהיא נעצרה בסוף השבוע, זו הקלה ודוגמה לזה שאנחנו לא יכולים לתת לפחד לשתק אותנו. אנחנו חייבים לדבר ולהשתמש בקול הזה שיש לנו".

סיטואציה כזו יכולה לגרום לך להסס לפעול לטובת ההסברה?
"מצד אחד זה מפחיד נורא. אני בת 25 במדינה זרה בלי המשפחה שלי, אבל מצד שני אני מרגישה שאני עושה משהו ומשפיעה על הרבה אנשים. כל עוד החטופים שלנו נמצאים בעזה, מי אנחנו שנפחד ונעצור ולא נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי להעלות את המודעות. אי אפשר לעצור, פשוט אי אפשר".