בשעות הבוקר והצהריים שוק בצלאל רועש וגועש. קרוסלות מלאות בקולבים עם בגדים צבעוניים זולים ורוכלים קולניים מזכירים שפעם, לפני שנבנה מאחורי השוק מתחם מגורים חדש והסמטאות טוהרו על ידי ריצוף מודרני, היה פה עממי, זול, נגיש ושמח.

בשעות הערב, כשהשוק מפסיק לפעול, נופלת על האזור דממה ואזור המגורים החדש הופך למה שנקרא מתחם בילויים שכונתי. ברחוב הראשי נפתחת בדיוק אז מסעדת בית לחם 3 הקטנה והמיוחדת של אשר חביבי. האווירה שהיא מציעה היא של שוק בצלאל הסטרילי של 2024, אבל התפריט יווני, קליל ושמח כמו בטברנות הפשוטות שהיו כאן פעם. המזטים זולים וטעימים ולצידם לא נמזגים אוזו או קוקטיילים על בסיס ערק אלא דווקא יינות קיציים מרעננים וקרירים.

בית לחם 3. קטנה ומיוחדת (צילום: אשר חביבי, יחסי ציבור)
בית לחם 3. קטנה ומיוחדת | צילום: אשר חביבי, יחסי ציבור

העיצוב של המקום משלב בין טברנת ימאים בסלוניקי לבר יין שכונתי בסמטה של פריז: החלל הפנימי של המסעדה כולל מטבח פתוח גדול וחלל הושבה קטן עם 4 שולחנות, שביניהם מפריד בר. במרכז הבר כלי ענק עם קרח, שבו מונחים בקבוקי היין הפתוחים. בחוץ, ברחבה, יש עוד הרבה שולחנות, ומוזיקת הג'ז שמתנגנת ברקע מאוד מתאימה לאווירה של "אחרי פעילות השוק". השילוב הזה, בין אוכל של טברנה לאווירה של מסעדה אינטימית, הוא נעים ומיוחד, ואשר חביבי - שהוא גם הבעלים, גם השף, גם המוזג וגם המארח - הוא דמות שאי אפשר להתעלם ממנה.

בית לחם 3. אנשובי מטוגנים (צילום: לין לוי, mako אוכל)
בית לחם 3. אנשובי מטוגנים | צילום: לין לוי, mako אוכל
בית לחם 3. דגים נאים של מוסי (צילום: לין לוי, mako אוכל)
דגים נאים של מוסי | צילום: לין לוי, mako אוכל

התפריט, באורך דף אחד, מציע מנות כמו אנשובי מטוגנים (61 שקלים), סלט מנגולד חמצמץ עם לימון כבוש וגבינת פטה (42 שקלים), לביבות זוקיני שמנמנות שמוגשות עם צזיקי (41 שקלים), סיגר דג (59 שקלים), קלמרי מטוגנים (75 שקלים), פריטו בייבי שרימפס (59 שקלים), דגים נאים של מוסי משוק הכרמל וכמובן גם איקרה וסקורדליה (33 שקלים). טעמנו גם פטה צלויה עם אורגנו, זיתי קלמטה ודבש (39 שקלים) ומנה מעולה של חציל על האש עם פטה, דבש ובצל סגול, שמשלבת טעמי חריכה עם מתיקות ופרשיות כיפית (42 שקלים).

בית לחם 3. לביבות זוקיני (צילום: לין לוי, mako אוכל)
לביבות זוקיני | צילום: לין לוי, mako אוכל
בית לחם 3. חציל על האש עם פטה, דבש ובצל סגול (צילום: לין לוי, mako אוכל)
חציל על האש עם פטה, דבש ובצל סגול | צילום: לין לוי, mako אוכל

כשמזדמן לו אשר יוצא החוצה לארח את הסועדים, ואם מחליפים איתו כמה מילים הכל נעשה מובן; אשר הוא צלם מקצועי בוגר בצלאל, סקיפר מגיל 17, חובב מוזיקה שאוסף תקליטים, הוא גדל עם אבא יווני-טורקי ואמא ספרדייה ובתור ילד היה בנבחרת שיט מקצועית. היום, בגיל 45, עם רזומה בעולם המסעדנות שכולל את בר אוכל, פפו ושוקריה שסגר, וגם את היוונייה השמחה שפועלת עד היום בשוק הכרמל, הוא מרגיש בוגר מספיק בשביל להקדיש את עצמו ל"אנשים, דגים ויין" - וזה הקונספט של המקום שלו. אנחנו בעד לנצל את מה שיש לאיש הזה להציע, בעיקר עכשיו, לפני שהלחות של הקיץ משתלטת על הערבים ועל שמחת החיים שעוד נותרה בנו.

בית לחם 3. בית לחם 3, תל אביב יפו (שוק בצלאל)