לחיות חיים נורמטיביים ביישובי עוטף עזה בשבועות האחרונים זאת בהחלט משימה מורכבת. אבל הדבר מסתבך אפילו יותר עם הניסיון להפעיל באזור בית עסק, על אחת כמה וכמה כשמדובר במסעדה, בית קפה, או בר. בשבועות האחרונים מדווחים בעלי מסעדות בדרום על ירידה חדה בעסקים, חששות כבדים של הישראלים מלהגיע לאזור וביטולים ברגע האחרון של אלה שכבר כן הזמינו.  

המצב מוביל להפסדים של עשרות אחוזים בפידיון החודשי, וכמובן שאין שום סיוע שהמשלה מגישה לבעלי העסקים הללו על מנת לעזור להם להמשך הקיום של המקומות שלהם. "לפני שבועיים הייתה לנו הזמנה לארוחת ערב ל-13 איש", מספרים נחמיה ונירה ליבנה ממסעדת השף "בית ליבנה" בעין הבשור, "יום לפני שהם הגיעו הם ביטלו. בסוף החודש מדובר בשמונים אחוז פחות פידיון. והשבוע אין בכלל הזמנות להמשך השבוע. אפס".

כדי לעזור למסעדנים בדרום מתאגדות בקבוצות פייסבוק קולינריות מספר קבוצות אכלנים מרחבי הארץ לסיורי אוכל באזור הדרום. כמו כן יש גם אי אילו קבוצות ומשפחות שהחליטו לעזור ולהעביר למסעדות הדרום את הארוחות המשפחתיות או החבריות שלהם בתקופה הקרובה. אנחנו, כמובן מעודדים כל סיוע למסעדות הדרום, שמתמודדות עם תקופה קשה במיוחד.