אין דרך להתעלם ממחאת הנכים שהולכת ומחריפה בשבועות האחרונים על רקע קצבאותיהם הזעומות. לצד הסוגייה המטרידה הזאת ישנם היבטים נוספים ומתסכלים במיוחד בחיי היום יום של הנכים בישראל, ואחד מהם הוא נגישות לוקה בחסר למקומות ציבוריים בכלל, ולבתי אוכל בפרט.

כדי לבדוק עד כמה חמורה הבעיה החלטנו לצאת לרחובות עם חבר הכנסת אילן גילאון בין בתי הקפה, המסעדות ובתי האוכל בשדרות רוטשילד, מהשדרות ההומות והמוכרות ביותר ברחבי הארץ, כדי לבדוק איך החוויה הזאת עבורו. כמו שתראו מיד, חזרנו מוטרדים מאוד.

בין כל המקומות שבדקנו על השדרה, בית הקפה המוכר נחמה וחצי, מסעדת מלגו ומלבר היוקרתית ואפילו פיצריית טוני וספה, לא יכול היה גלאון להיכנס לאכול באף אחד מהם. אז נכון, בעלי המסעדות אמנם משקיעים מיליונים בעיצוב, תפאורה, ותחזוקה, אך לא נותנים את הדעת לדבר לכאורה פעוט, אך משמעותי עבור אנשים רבים. אנחנו נמשיך לעקוב.

מלגו ומלבר נמסר בתגובה: "אנחנו מברכים על היוזמה של חבר הכנסת ותומכים בהעלאת המודעות לסוגיית נגישות בעלי המוגבלויות. המסעדה פועלת ברישיון על פי חוק, בכפוף לתקנות הרישוי השונות. המסעדה ממוקמת במבנה לשימור אשר תוכנן במחצית הראשונה למאה הקודמת, ועל כן מבחינה הנדסית אין אפשרות לשנות אותו פיזית. בנוסף, חלה על המבנה מגבלת החוק לשימור מבנים המונעת גם היא ביצוע שינויים פיזיים במבנה. במסגרת המגבלות בשטח, המסעדה עושה כל שביכולתה כל מנת להנגיש את שירותיה לבעלי מוגבלויות".

מטוני וספה נמסר: "כל נושא ההנגשה אינו קשור אלינו ואנחנו פועלים על פי הנחיות העיריה בנושא. למיטב ידיעתנו כל הבניין אינו מונגש בשל הסיבה שמדובר בבניין לשימור מחמיר. אנו פועלים על פי כל ההיתרים ועל פי חוק, ואם היו מורים לנו להנגיש, היינו עושים זאת בחפץ לב"

מנחמה וחצי נמסר: "למרות שלנחמה וחצי פטור נגישות מטעם העירייה. במסגרת שיפוצים כלליים במקום וכפי שהבטחנו גם בע"פ בעת הצילום, אנו עמלים כעת על הנגשת בית הקפה. אנו מאמינים כי עד סוף אוגוסט נצליח להשלים את העבודות כנדרש ומקווים שכולם יוכלו להיכנס למקום".