מי מאיתנו לא מכיר את זה? אתם רוצים לצאת לאחת המסעדות החדשות והמדוברות בערב חמישי, אבל לא חשבתם להזמין מקום מראש ועכשיו אין שום סיכוי למצוא אפילו שני כסאות פנויים על הבר. מצד שני, קיים גם התסריט הבא: הצלחתם להשיג מקום במסעדה מאוד מבוקשת, וברגע האחרון משהו צץ ואתם לא יכולים להגיע, אבל חבל לכם לבזבז את ההזמנה ולבטל. מה עושים? אכן דילמה קשה מאוד.

בדיוק עבור מקרים מהסוג הזה הקים אדם אביב (29) את קבוצת הפייסבוק "ביטולים במסעדות בין חברים". אביב, איש הייטק במקצועו. חשב על הרעיון החביב אחרי שהשיג מקומות לבית תאילנדי (אחת המסעדות שהכי קשה להשיג בה מקומות בלי לבצע הזמנה זמן רב מראש), ובאותו יום גילה לצערו שלא יצליח לממש את ההזמנה. "התחלתי לשלוח הודעות לכל מי שאני מכיר וחשבתי שבטוח מישהו ירצה את המקומות", הוא מספר. "זה נתן לי את הרעיון לפתוח קבוצת וואטסאפ ענקית, אבל אז הבנתי שיהיה עדיף לעשות את זה בפייסבוק וזה לגמרי תפס, נראה לי שאנשים מאוד אהבו את הרעיון".

עיצוב: רז כהן

אז מה הרעיון? פשוט מאוד: החלטתם לבטל מקומות שהזמנתם במסעדה שקשה למצוא בה מקום? לפני שאתם מתקשרים להודיע שאתם לא מגיעים ונותנים למסעדה לנסות למלא את המקומות שהתפנו, כל מה שעליכם לעשות הוא לכתוב על זה בקבוצה וכנראה שתוך דקות תמצאו מישהו שממש ישמח לנצל את המקומות האלה.


אביב פתח את הקבוצה לפני קצת יותר משבועיים והיא כבר מונה קרוב ל-700 חברים. רוב ההודעות בקבוצה הם של אנשים שרוצים לבטל את ההזמנה שביצעו במסעדות (עם ציון שם המסעדה והשעה), ומאותו רגע כל שאר העניינים בדרך כלל נסגרים בהודעות פרטיות. אביב גם מספר שרוב האנשים מוחקים את ההודעה שלהם אחרי שמצאו מי שיחליף אותם בהגעה למסעדה, בעיקר כדי לשמור על הסדר וכדי לא להמשיך לקבל הודעות שרוצות את אותם מקומות. הוא גם מעדיף שאנשים יסגרו את הפרטים הסופיים בהודעה פרטית ולא על גבי קיר הקבוצה כדי למנוע מקרים שבהם כמה אנשים ינסו להגיע עם אותם מקומות.

לא רק הודעות של ביטולים אפשר למצוא בקבוצה, ויש גם מי שנזכרים ברגע האחרון שבא להם לצאת, ופשוט מחפשים ביטול מעניין. "מחפשת 2 מקומות להיום בערב… מישהו מבטל משהו מעניין" נכתב שם ביום שישי שעבר, ובחמישי האחרון הוסיף עוד מישהו את ההודעה: "מישהו מבטל משהו שווה היום בערב? צריכה מקום לשלושה".

אדם אביב
אדם אביב, מקים הקבוצה | צילום: נטע לי אביב

אביב כבר חושב על עתיד הקבוצה ולא שולל את הפיכתה לאפליקציה מסודרת יותר. "הרבה אנשים אומרים לי שזה חייב להפוך למשהו מאורגן ומסודר, ואני חושב שפייסבוק זו לא הפלטפורמה שלגמרי מתאימה לעניין. דרך ההתנהלות בפייסבוק לא מושלמת ואין דרך בה כל חברי הקבוצה יוכלו לדעת מה חדש ומה התפנה, ומדובר בהודעות שדורשות להכות בברזל בעודו חם. בכל מקרה, כרגע, אני בעיקר עושה את זה בשביל הכיף", מסכם אביב בחיוך.

 רוצים גם אתם להצטרף לקבוצה? לחצו כאן