1. מתחילים עם האורז: שוטפים את האורז היטב, מעבירים לסיר ומביאים לרתיחה. מכסים את הסיר ומבשלים 18 דקות על אש נמוכה. מכבים את האש, נותנים לאורז לנוח 5 דקות, מערבבים ואז משאירים שוב לנוח למשך 10 דקות. 

2. מכינים בצד תערובת של חומץ לאורז, סאקה, אצות קומבו ומעט סוכר ומלח. כשהאורז מוכן - מוסיפים אליו את התערובת. 

3. לוקחים אצות נורי ומגוון ירקות חתוכים לג'וליאנים (רצועות דקות). את אצת הנורי מקצרים (על האצה יש סימוני פסים - מומלץ להוריד שני פסים). מניחים את האצה על משטח הגלגול כשהצד המבריק כלפי מעלה.

4. מרטיבים מעט את הידיים כדי שהאורז לא יידבק אליהן, ומפזרים את האורז על האצה. נזהרים לא לעבוד עם ידיים רטובות מדי כדי לא להרטיב את האצה ולהרוס את מרקמה, וגם לא לדחוס מדי את האורז - הוא צריך להישאר אוורירי.

5. מסדרים את הירקות ואת הדג בצורה אחידה - כך שבכל ביס יורגשו כל המרכיבים.

6. מגלגלים: לוקחים את משטח הגלגול, ובעזרתו לוחצים לחיצה ראשונה, ואז מהדקים. ממשיכים כך - גלגול נוסף, והידוק. חשוב לשמור על הרול הדוק ככל הניתן. טיפ: כיסוי מחצלת הגלגול בניילון נצמד ימנע הידבקות של האצה אליה ויקל על מלאכת הגלגול. 

7. מכינים את האינסייד אאוט:  מניחים את האורז על האצה ומקשטים בשומשום שחור. הופכים את האצה לצד השני. מפזרים את המילוי בצורה אחידה (לא למלא יותר מדי), מגלגלים ומהדקים. 

8. שלב החיתוך: מכינים סכין, כלי מים ומגבת קטנה. טובלים את קצה הסכין במים ואז נותנים לטיפה לזלוג לאורך הלהב, כך האורז לא יידבק לסכין. 

9. חותכים את הגליל לחצי ולאחר מכן לרבעים ולשמיניות (כך תשמרו על חלקים שווים). 

9. בין חיתוך לחיתוך מנגבים את העמילן של האורז מהסכין, ואם יש צורך - מרטיבים שוב (לא משתמשים בקצוות הגליל). 

אמנות הבישול היא אמנות החיים והעיסוק במקצוע מורכב מאלמנטים של מדע ואמנות. המקצוע מחייב שליטה ומיומנויות המבוססים על כללים, חוקים, נורמות, מרשמים ומפרטים שונים, ובו בזמן מאפשר ודורש יצירתיות ויכולת המצאה למתכונים חדשים, שיפור תהליכים וחדשנות. המגמה מכשירה את התלמיד לקראת העיסוק בתחום, ומפתחת אצלו חשיבה יצירתית ורגישות להיבטים אסתטיים תוך הקניית יכולות ומיומנויות ביצוע של מתכונים שונים ולימודי גסטרונומיה. אופי הלימודים מאפשר היכרות והתנסות עם חומרי גלם שונים וטכניקות ייחודיות, ומתעמק בנושאים הכרחיים לעוסקים בתחום - מתזונה ועד כשרות ותברואה. בנוסף, המגמה מאפשרת ומסייעת לתלמידים להתנסות בעבודה במסגרת סטאז'.

הסרטון בהשתתפות: אורן אלון - מדריך קולנרי בתיכון מקצועי של משרד העבודה והרווחה | דוד שפרן - תלמיד במגמת אומנות הבישול בתיכון מקצועי של משרד העבודה והרווחה

>> לעוד פרטים - צרו קשר

 >> לעוד סרטונים