מתן חליבה הוא אדם צבעוני, עם אנרגיות גבוהות וזה גם מה שהוא ניסה להראות ולבשל במהלך ההשתתפות שלו "במאסטר שף" במטרה להראות לכולם שהמנות שלו הן משהו מיוחד. לצערו, את החלום הזה הוא כבר לא יגשים ואמש הוא הודח מהתכנית, אחרי שרושפלד קטל בחריפות את המנה שהכין בטכניקת הסו-ויד שלמד באיטליה. למרות שכבר הודח cgcr' בשלב הכניסה לנבחרת' וקיבל מהשופטים גלגל הצלה ברגע האחרון, הוא מאמין שהדרך שלו בתכנית נגמרה מהר מדי ובצורה לא לגמרי הוגנת.

>>בואו להציץ לשאר המטבחים של המודחים

למה לא הגעת לגמר של "מאסטר שף"?
"אני חושב שהפעם השופטים נכשלו בעבודתם. אני חושב שבאיזושהי צורה, זה קצת לא צנוע להגיד את זה, אבל דווקא הפעם אני אהיה פחות צנוע ואני אומר שלדעתי באיזשהו מקום השופטים כשלו בעבודתם".

במה? הם לא זיהו את הפוטנציאל שבך?
"ברור לי שהם זיהו אותי וידעו מי אני, אבל אני חושב שיש המון אהבה במדינה שלנו לאוכל של בית, ובסופו של דבר ההדחה שלי הייתה מהמקום שאוכל של בית עדיף מאשר כל דבר אחר בעולם. עם כל ההערכה שיש כלפי אוכל של בית, ובכלל מה שאנשים עושים במקום האישי והאינטימי שלהם, אנו עדיין מאמין שיש גם המון מקום לסוגים אחרים של אוכל, להתייחסות אחרת לאוכל ולכל מיני פרשנויות אחרות שאת חלקן אני מביא איתי".

מתן חליבה (צילום: אבישי פינקלשטיין)
"ידעתי שהכל יכול לקרות" | צילום: אבישי פינקלשטיין

הפתיע אותך שהודחת?
"כבר הודחתי פעם אחת בתכנית, בהתחלה, אז להפתיע אותי זה לא הפתיע, כבר הייתי מוכן להכל וידעתי שהכל יכול לקרות".

>>בואו להיות חברים בעמוד הפייסבוק של "מאסטר שף" 

כעסת על השופטים?
"אני חושב שאני עדיין כועס על רושפלד, על הצורה שבה הוא התבטא במהלך העונה, על הדברים שנאמרו לפני שהוא בכלל הגיע לטעום את המנה שהגשתי. עוד לא טעמת את המנה וכבר אתה שופט אותה? הוא גם לקח את המנה, ערבב לי אותה ושינה בה את הטעמים. בסופו של דבר, חוץ מזה שיש לי טינה על זה, אני מאוד מעריך את כל המערכת. החוויה הייתה מיוחדת".

מה היית משנה בדיעבד?
"השאלה שאני שואל את עצמי היא האם הייתי בוחר לוותר על מי שאני כמתן, ולתת לשופטים את מה שהם רוצים בשביל לנצח את התחרות, או להישאר נאמן לעצמי ודווקא אני שמח שנשארתי נאמן לעצמי, גם במחיר של לא להישאר עד סוף התחרות. אני מאוד שמח שנשארתי נאמן לעצמי ולאוכל שאני יודע להכין, אז לא הייתי משנה דבר".

"הייתי מאלה שמקבלים 99 ובוכים"

מתן, היום בן 28, נולד בבת ים וגדל בחולון. אמא שלו עקרת בית ואבא שלו מנהל סוכנות רכב. הבית שלו לא היה באווירת הבישול ואת הידע שלו הוא רכש דווקא כשיצא ממנו בגיל 18. "הייתי ילד חנון. הייתי מאוד משקיען ומוציא ציונים טובים. מאלה שמוציא 99 ובוכה שלא קיבל 100", הוא נזכר בילתדותו.

כיום, הוא חי יחד עם בן זוגו בשמונה השנים האחרונות – חגי, איתו התחתן לפני 4 שנים. "עשינו חתונה באולם. זה היה מטורף" הוא מספר. "עד לא מזמן גם עבדנו ביחד והוא ניהל לי את המספרה, אבל לאחרונה הוא נטש אותי והלך גם הוא להגשים חלום ולהיות מאמן כושר אישי".

במה שונה מתן של לפני מאסטר שף ואחרי מאסטר שף?
"אני חושב שכל מנה של מתן לפני מאסטר שף דרשה שבוע חשיבה ועוד יומיים הכנה, ופתאום עכשיו יש איזשהו משהו הרבה יותר קליל הרבה יותר פשוט".

אז ניקו אותך מהמניירות כמו שאוהבים להגיד?
"אין ברירה, כשאתה מתחיל לבצע את המנות בזמנים כל כך קצרים ובלחץ כזה מטורף, יש תכלס וזה האוכל. אין לך זמן לכל הטירוף, לכל הדברים המשוגעים שהייתי עושה ולחומרי גלם שהייתי מביא מכל קצוות תבל. המסר הוא –  זה מה יש, זה הזמן, תתמודד. החוויה הזאת הופכת אותך להיות מישהו שההסתכלות שלו על אוכל היא שונה לגמרי".

מתן חליבה (צילום: אבישי פינקלשטיין)
"המנה שלי הייתה מיועדת לאייל שני" | צילום: אבישי פינקלשטיין

איזה שופט אתה לוקח איתך מהתחרות כמנטור?
"אייל ואני אגיד בסוגריים גם את מיכל, כי שניהם אנשים שאני מאוד מעריך את הדרך הקולינרית שלהם. מיכל היא שם דבר בעולם, לא רק בישראל, מבחינת ההבנה שלה והידע שלה. ואייל שהוא פשוט גדול מהחיים, הוא משורר, הוא פנומן. אני מעריץ את ההתייחסות שלו לאוכל ולחומרי גלם. אגב, המנה האחרונה שלי בתחרות הייתה מיועדת כלפיו".

איך התגובות ברחוב מאז שהתכנית התחילה?
"את האמת שזה מגניב, זה ממש נחמד. אני מקבל המון המון אהבה, המון פירגון מאנשים, שזה מקסים וזה נורא כיף".

אתה מקבל גם לפעמים תגובות שליליות?
"טפו טפו עד עכשיו אפילו לא אחת. אתה יודע מה, אני חוטא קצת לפעמים וקורא טוקבקים, וגם בטוקבקים אני רק מקבל חיזוקים. אני זוכר עוד בשלב של ההדחה הראשונה, כל הטוקבקים כתבו ש'צריך להחזיר את מתן', ו'איפה מתן' ו'למה הוא הלך'. אני עובר ברחוב ואנשים אומרים לי - 'מגיע לך לחזור, אתה עשית דברים מדהימים ואנחנו התחברנו לאוכל שלך'. ואני אומר בואנה, כאילו איזה כיף, זה חום וזה אהבה".

אתה אוהב את המצלמה.
"אני כל הזמן בצילומים, אני מאוד מרגיש בנוח מול המצלמה. כמות הזמן שלי מול המסך, גם כמעצב שיער, הייתה גדולה. היום זה לא מספיק להיות רק מעצב שיער, אלא צריך להיחשף לכמה שיותר מדיומים, אז יש לי ניסיון בתחום".

"אני ספר, הבישול זה תחביב"

בגיל 18 הגשים מתן את חלומו העיקרי והפך להיות מעצב השיער של ערוץ הילדים. "נחשפתי שם לכל הסלב והתעשייה" הוא מספר. "היום המספרה שלי היא המספרה של כל המי ומה - יעל גולדמן, עלמה זק, ליאת הרלב ואני יכול להמשיך ולהמשיך. עוד שפתחתי את המספרה הראשונה הם לייוו אותי, ומאז ממשיכם איתי מנאמנות".

מה קורה במספרה שלך מאז התכנית?
"פתאום כל הלקוחות הוותיקות שלי מחליפות איתי מתכונים, ואין ספק שזה הפך להיות שיחת היום במספרה. בכלל, יש אווירה כללית של חגיגה מאז "מאסטר שף".

מתן חליבה (צילום: אבישי פינקלשטיין)
"כל המי ומה באות אליי למספרה" | צילום: אבישי פינקלשטיין
מתן חליבה (צילום: אבישי פינקלשטיין)
מתן חליבה | צילום: אבישי פינקלשטיין

מתן של עוד 10 שנים הוא ספר או שף?
"לחלוטין ספר".

אז הבישול תמיד יהיה התחביב?
"לעת עתה כן. אני לא הגעתי ל"מאסטר שף" כדי להחליף מקצוע, אני הגעתי כדי להוכיח לעצמי שאני טוב בבישול ושזה משהו שהוא לא רק תחביב אלא הרבה מעבר לכך. תמיד תמיד ידעתי שהמקום שלי הוא בעולם השיער, בעולם האופנה בכללי. אני מאוד מחובר לעולם הזה, אני מצליח בו, טוב לי בו. אני נורא מרוצה מהמקום שאני נמצא בו כרגע, אז על אחת כמה וכמה בעוד עשר שנים. אני רואה את עצמי גדל ומתפתח. בלי קשר, תמיד הבישול יהיה שם איתי".

אתה חושב שמי שלא חולם להיות שף יכול לזכות בתחרות?
"בטח. יש לי תשוקה אמיתית לבישול ולתחום הקולינריה. אז מה אם אני לא מחפש לפתוח מסעדה? אני מכיר אנשים שהם השפים הכי מוכשרים שיש וכשלו במסעדות שלהם. אני הגעתי לזה בשביל החוויה וההנאה וזה בדיוק מה שעשיתי במהלך העונה, וכן גם רציתי להוכיח לעצמי שהאוכל שאני עושה הוא טוב וטעים".

מתן חליבה (צילום: אבישי פינקלשטיין)
"רציתי לדעת שהאוכל שאני מכין הוא טעים" | צילום: אבישי פינקלשטיין

4 קטנות לסיום:

את מי תזמין לבשל איתך במטבח?
"הסטון בלומנטל. זה שף שמתעסק במטבח מולקולרי ויש לו הבנה בחומרי גלם ברמה מטורפת".

מה הכי חשוב במטבח שלך?
"חמאה. זה חומר גלם שמעשיר הכל".

מה היית מכין לי עכשיו אם הייתי מבקש ממך?
"רטטוי".

איך נראה מטבח החלומות שלך?
"הוא ענק, בגודל מטורף, עם אי של 12 מטר רבוע ושמסביבו יהיו כיסאות בר שאנשים אוכלים תוך כדי שאני מבשל עליו".

>> לעמוד המתמודד המלא של מתן חליבה

  "מאסטר שף": ראשון ושלישי ב-21:00, ערוץ 2, קשת