הקשר ההדוק בין אתיופיה לקפה הוא עתיק יומין. אחת הסברות בנוגע למילה "קפה" היא שמקורה בממלכת קאפה שבדרום אתיופיה – מקום גילויו של צמח הקפה. בשנת 1603 סיפר המסיונר הישועי פדרו פאיש על המשקה החדש שהגיש לו קיסר אתיופיה – וזה ככל הנראה התיעוד האירופי הראשון הידוע על קפה כמשקה.

נספרסו - פולי קפה ירוקים (צילום: nespresso)
פולי קפה. הכל התחיל באתיופיה | צילום: nespresso

הערביקה, אחד ממיני הקפה האיכותיים ביותר, הוא שיח ירוק עד שמקורו באתיופיה. האמת היא שעוד לפני שהפך למשקה נהגו באתיופיה לאכול את פולי הקפה – נזירים אתיופים לעסו את הפולים על מנת לשמור על ערנותם. מאתיופיה הגיע הקפה לתימן, הודות לסוחרים תימנים שהביאו אותו לארצם, ומשם הוא המשיך צפונה – למכה, לאל-מדינה וכן לדמשק, לקהיר, לבגדד ולאיסטנבול. בתחילת המאה ה-16 נאסר הקפה לשתייה במכה ובקהיר, אך הודות לפופולריות של המשקה האיסור בוטל במהרה. בהמשך אותה מאה התפשט הקפה גם לאירופה.

המסורת פוגשת את הכלכלה

אתיופיה, אם כך, היא מולדת הקפה, ולכן הוא נחשב לחלק מרכזי ביותר בתרבותה ולמקור גאווה לאומי. אתיופיה עשירה במיוחד בבתי קפה, וטקס הכנת הקפה – המכונה בוּנָה, כשמו של המשקה באמהרית – הוא פופולרי מאוד ורווח כמעט בכל בית. הבונה, שהוא גם מעין בילוי חברתי ומשפחתי, כולל כמה שלבים: שטיפת הפולים הירוקים הטריים, קלייתם על גחלים לוהטות, העברת המגש עם הפולים הקלויים לאורחים, שיריחו את ארומת הקפה העשירה, כתישת הפולים הקלויים, איסוף הקפה הכתוש שהתקבל בכלי חרס מיוחד, הוספת הקפה למים רותחים, בישול המשקה במשך כמה דקות ומזיגת הקפה המוכן לכוסות קטנות והגשתו לאורחים.

נספרסו - פולי קפה נקלים (צילום: nespresso)
קליית הפולים. חלק מטקס הקפה האתיופי | צילום: nespresso

בטקס הקפה האתיופי כל אורח מתכבד בשלוש כוסות קפה. הכוס הראשונה מכונה Abol, והיא החזקה והמרה מבין השלוש. הזקנים והמבוגרים יהיו בדרך כלל הראשונים שיתכבדו בקפה, ורק לאחריהם יגיע תורם של הצעירים יותר. על פי המנהג האתיופי כל המשפחה מוזמנת לטקס שתיית הקפה, מה שהופך אותו כאמור למפגש משפחתי רחב.

לצד הפן המסורתי והתרבותי, הקפה הוא מרכיב חשוב גם בכלכלת אתיופיה, שנחשבת לאחת מיצרניות הקפה הגדולות בעולם. בנוסף, הקפה תופס גם חלק גדול בנופיה של הארץ; מטעים נרחבים של קפה פזורים לאורך הרמה האתיופית, בגובה של מאות ואלפי מטרים. הסיפור של הקפה האתיופי הוא, אם כך, סיפור אהבה עתיק.

בואו לגלות את טעמו העשיר של הקפה האתיופי בתערובת הייחודית – בוקילה מאתיופיה.

מהיום אין צורך לנסוע עד אתיופיה הרחוקה כדי ליהנות מקפה אתיופי אמיתי, עשיר וארומטי. כל טעמיו העדינים של הקפה האתיופי מוגשים לכם כעת בתערובת החדשה – בוקילה, החושפת תווים פראיים עם ניחוחות עציים. מומחי הקפה של NESPRESSO שילבו בה שני סוגים של פולי ערביקה עם אופי שונה ועם פרופיל ארומטי מגוון. הראשון, ערביקה שטוף מאזור סידאמה שבדרום אתיופיה, מצטיין בתוויו הפרחוניים והעדינים, המזכירים את פרח היסמין. השני, ערביקה המגיע מהיערות העתיקים של מחוזות אתיופיה המערביים, כולל פולים המיובשים בשמש ואינם נשטפים, מה שמקנה לקפה טעם עמוק ופראי.

נספרסו - קפסולה חדשה מאתיופיה (צילום: nespresso)
נספרסו מגישה: בוקלה, קפסולה חדשה של קפה אתיופי | צילום: nespresso

תערובת הבוקילה מאתיופיה מצטרפת לשלוש תערובות משפחת המקור הטהור, המורכבות מזני קפה הגדלים באותה מדינת מוצא ומשקפים את אופייה, את אקלימה ואת טעמיה, ומרחיבה את ההיצע העשיר של NESPRESSO ל-22 תערובות מגוונות. הבוקילה היא התערובת הראשונה שמקורה ביבשת אפריקה, והיא חלק מתכנית ה-AAA של NESPRESSO, המתמקדת במחויבות לקיימות ולסביבה.

דרגת החוזק של התערובת היא 3, והיא משתלבת נהדר עם חלב טרי. היא מתאימה לשתייה הן כקפה לאטה (110 מ"ל קפה בתוספת 110 מ"ל חלב), המעניק טעם נפלא בניחוח ביסקוויט מתוק וקרמל, והן כקפה לונגו עם מעט חלב (110 מ"ל קפה בתוספת 20 מ"ל חלב) המדגיש את הגוף המלא של התערובת ואת תווי הקרמל, מבלי לאבד את אופייה הפירותי והפרחוני.

חוויית הקפה של NESPRESSO היא לעולם לא חוויה חד-חושית; אל הטעם הנפלא של תערובת הקפה מצטרפים גם האביזרים המשלימים. כדי להפוך את רגעי לגימת הקפה שלך למהנים יותר, נוצר ספל חדש המצטרף לסדרת ה-PIXIE בצבעה של תערובת הבוקילה מאתיופיה.

כעת, עם הצטרפותה של תערובת הבוקילה למשפחת תערובות המקור הטהור של NESPRESSO, מתאפשר לכם מסע אקזוטי מסביב לעולם עם טעמי קפה עשירים במיוחד. הדילוגים בין קולומביה, ברזיל, הודו ואתיופיה מעולם לא היו קצרים ופשוטים יותר. טעמי הקפה הייחודיים המאפיינים כל מדינה שבה נוצרה תערובת המקור הטהור זמינים לכם, מבלי לצאת כלל מהבית.

>> בואו לגלות עולם שלם של קפה