את הפרק הזה ואת הפרקים הקודמים של הפודקאסט שלנו אפשר למצוא באוכל טוב, באפל ובספוטיפיי.

מצד אחד, אין חולק על כך שבורקס הוא ממאכלי הרחוב הכי אהובים בארץ. מצד שני, בימינו נדיר שנפתחים מקומות שמוקדשים אך ורק לבורקס, כמו מוסדות העבר המפוארים. עם הדיסוננס הזה ניגשנו לפרק השבועי של פודקאסט האוכל פה גדול, שעוסק - איך לא - בבורקס.

בפרק השבוע מתארח השף גיא גמזו, מי שעומד היום בראש מסעדת אריא אבל החל את הקריירה שלו בתחילת שנות העשרים שלו עם דוכן בורקס. גמזו מסביר שהיום קשה עד בלתי אפשרי לייצר בורקס כפי שהתכוון המשורר ולהרוויח מכך כסף, לכן הולכים ואוזלים המקומות שמתמקדים רק בבורקס, או מכינים אותו לפי הספר.

בפרק מלמד גמזו איך להכין בבית את הבורקס המושלם, ואחרי שטעמנו את הבורקס שהוא הגיע איתו (ושמוגש לעיתים במסעדת אריא), אנחנו מבינים את ההבדל התהומי בין בורקס ביתי, פריך מבחוץ ומתמסר מבפנים, שופע גבינה ולחות, לבורקס שרוכשים לרוב.

בפודקאסט מחכים לכם כל הפרטים על המקומות שעדיין מוכרים בורקס טעימים ומיוחדים בארץ וכל הטיפים להכנת בורקס בבית. בינתיים קבלו כמה נקודות חשובות:

- גמזו מכין את הבצק לבורקס מקילו קמח, 600 מ"ל מים פושרים, 2 כפות חומץ, כף סוכר ו-2 כפות שמן צמחי. מזה הוא מכין 6 כדורי בצק, שיסתיימו ב-6 שבלולי בורקס משפחתיים.

- בבצק הבורקס עצמו אין הרבה שמן. השמן - חצי ליטר ממנו - נכנס בשלבים המתקדמים יותר של ההכנה.

- הסוד בבורקס ביתי טוב הוא הלישה - לפחות 15 דקות של לישה עוצמתית. אפשר ללוש את הבצק במיקסר אבל גמזו מעדיף לתת את הנשמה ולעשות את זה בידיים.

- אחרי הלישה יש להניח את הבצק לנוח בשמן כשעה. לא לוותר על שלב המנוחה.

- התוספות: מה שזה לא יהיה שבחרתם להוסיף לבצק שלכם, עשו זאת בנדיבות. אף אחד לא אוהב ביס של המון בצק ומעט מילוי.

- שלבו את התוספות בין השכבות, ולא כמסה אחידה באמצע הבורקס. כך ייווצר ביס מגוון יותר, וחשוב מכך - השכבות של הבצק יובלטו ויהיו יפהפיות.