סוכריית לב (צילום: ביפ)
סוכריית לב אדם | צילום: ביפ

את המשפט "גם העין אוכלת" שמעתי לראשונה מאבא שלי. מבחינתו, עדיף לרעוב מאשר לשבת לשולחן שעליו מוגשת ארוחה בכלי פלסטיק או בקופסאות שימורים פתוחות לרווחה. כל טוסט גבינה או חביתה שהוא הכין לנו בילדות שכבו תמיד בצלחת מעוטרת בשבבי פטרוזיליה, פרוסות עגבנייה רעננות או זילוף רוטב מסוגנן. ממנו למדתי שטונה לעולם לא תוגש בעודה שוכבת באריזתה המקורית, ושמוטב ללכלך שלוש צלחות נוספות מאשר לאכול ישר מהסיר.

למעשה, הצד הוויזואלי של הבישול התקשר אצלי להנאת האכילה עד כדי כך שגם היום, כשאני רוצה להכין לעצמי סנדוויץ' זריז, אני מוצאת את עצמי עומדת עשר דקות ליד השיש ובוצעת את המלפפונים לרצועות מדויקות, בוזקת את התבלינים בתנועה גרנדיוזית ומניחה הכל על צלחת שקושטה מבעוד מועד במפית מקופלת בקפידה. הכל – בשביל שתי דקות של אכילה בעמידה כמו חורנית.

בניגוד לאסתטיקה המכוונת של המטבח היפני והאיטלקי, אוכל יהודי מעולם לא הצטיין בתחום היופי – חמין, רגל קרושה ועוף מכובס לא תוכננו על מנת לעורר בצופה תיאבון, אבל מה לגבי אוכל מכוער בכוונה? מסתבר שברחבי הרשת מסתובבים מתכונים והצעות הגשה למזונות שחזותן מיועדת לעורר בסועדים בחילה, וזאת על אף שהאוכל עצמו עשוי להיות טעים להפליא.

באתר uglyfood.com תמצאו מגוון תצלומי מאכלים מרחבי העולם, חלקם יגרמו לכם לבחילה בינונית עד קשה. למשל, עוגה חביבה בציפוי סוכר אשר מתחזה לאותו חור בגופנו אשר ממנו השמש לא זורחת. את העוגה הנ"ל מומלץ להגיש באירועים מתאימים, כגון שיחה עם ההורים לרגל יציאתך מהארון.

עוגה רקטאלית (צילום: ביפ)
עוגה שאי אפשר לתאר אותה בלי לצאת ממש מגעילים | צילום: ביפ


חלק מהמאכלים המכוערים נוצרו במטרה להוסיף נופך מגעיל-משעשע לחג כזה או אחר. למשל תולעת הבשר המפלצתית הזו, שנולדה כמנה בארוחת ליל כל הקדושים. את התולעת, שאינה אלא קציצה בשר טחון עטופה רצועות בייקון, ניתן לגייר כהלכה על ידי החלפת הבייקון ברצועות סינטה דקיקות, ולהגיש בפורים.

תולעת בשרים (צילום: ביפ)
מחפשת חכה | צילום: ביפ
 

סוכריית איבר מין נשי (צילום: ביפ)
סוכריית איבר מין נשי | צילום: ביפ

גם גזרת הממתקים זוכה לפירושים דוחים משל עצמה: אם עד עכשיו התרגלנו לראות סוכריות גומי בצורת ביצת עין, המבורגר או שיניים תותבות, באות הסוכריות האלו ומראות לנו שאפשר לרדת נמוך יותר. כן, מדובר בסוכריות גומי בצורת לב אדם, מוח אנושי ואיבר מין נשי. רעיון מעולה למסיבות הפתעה, פחות למסיבות בר מצווה.

אם הכתבה הזו לא גרמה לכם רצון עז לפלוט את תכולת הקיבה שלכם, קבלו מתכון מיוחד לעוגה שתהפוך כל מסיבה לאירוע שייזכר לשנים רבות (או לדיראון עולם).

עוגת ארגז חול של חתולים:
העוגה הזו אמורה להיראות כמו ארגז חול של חתולים, אחרי ביקור של חתול שבע במיוחד.

עוגת ארגז חול של חתולים (צילום: ביפ)
מיצי מה עשית? | צילום: ביפ


המצרכים:
תערובת מוכנה לעוגת שוקולד
תערובת מוכנה לעוגה רגילה (צבע טבעי)
אינסטנט פודינג וניל
סוכריות טופי שוקולד חומות או עוגת שוקולד פשוטה קנויה
ביסקוויטים פשוטים (פתי בר) או עוגיות סנדוויץ' וניל
ארגז חתולים קטן (או כל ארגז פלסטיק בגודל תבנית)
כף איסוף ממתכת/פלסטיק
צבע מאכל ירוק (לא חובה)

הוראות הכנה:
אפו את העוגות מהתערובת המוכנה לפי ההוראות וצננו אותן מחוץ לתנור לאחר האפייה.
הכינו את הפודינג לפי ההוראות והמתינו שיתקרר.
הכניסו את העוגיות / הביסקוויטים לשקית סגורה והכו בשקית בעזרת פטיש שניצלים או כף גדולה עד שהן מתפוררות לחתיכות קטנות. ניתן גם להכניס למעבד מזון אך יש להקפיד שהן לא יהפכו לאבק. כשהן מפורקות, הוסיפו פנימה צבע מאכל ירוק ונערו את התערובת עד שהיא נצבעת ברובה.

 כאשר שתי העוגות מקוררות דיין, הכניסו אותן אל תוך ארגז החתולים. כעת מעכו, ערבבו בכף גדולה ושפכו פנימה חלק מהפודינג על מנת להוסיף לחות. שפכו פנימה חלק מפירורי העוגיות וערבבו שוב עד שנוצר מרקם פירורי.

הוסיפו פנימה את חתיכות הטופי החומות וערבבו. אם בחרתם להשתמש בעוגת שוקולד קנויה צרו ממנה צורות וגושים שנראים כמו אתם-יודעים-מה של חתולים. לאחר מכן שבצו את התוצאה בעיסת העוגה.

פזרו מעל הכל את שארית פירורי העוגיות, הכניסו אל הארגז את כף האיסוף והגעילו את אורחיכם!