בשמל (צילום: Adam Kulesza, Istock)
כלום לא יסתיר את הגושישים | צילום: Adam Kulesza, Istock

 האתגר: רוטב בשמל, או כל רוטב אחר מבוסס רביכה.

המכשול: אתם מכינים בשמל, או רוטב אחר שבבסיסו תערובת של חמאה מומסת וקמח, ואז מגלים לחרדתכם שהוא שורץ גושישים מגעילים עם שיק של דבק מגע. שנייה לפני שאתם מרימים ידיים ומשליכים את הרוטב הסורר לשירותים – עצרו וכרו אוזן.

 ההצלה: היווצרותם של גושים מעידה על כך שהרוטב שלכם לא עורבב כהלכה במהלך הדרך. אז מה עושים עכשיו? העבירו את הרוטב לקערה וטרפו היטב במטרפה. אחר כך החזירו אותו לחימום נוסף תוך כדי בחישה. אם זה לא עוזר – הסירו את הרוטב מהאש, העבירו אותו דרך מסננת חרוטית, ואת הרוטב המסונן חממו שוב.

ואם כבר מדברים על רביכות: כדי למנוע היווצרות של קרום על הרביכה בעודה מתקררת אפשר לכסותה בניילון נצמד. אופציה נוספת – ועדיפה – היא לשפשף את פני הרוטב החם בקוביית חמאה, מה שייצור מעל הרוטב שכבת ציפוי שתמנע את היווצרות הקרום. לפני החימום הנוסף של הרוטב או לפני השימוש בו יש לערבב את שכבת הציפוי פנימה.

 

מתכון בסיסי לרוטב בשמל:

ממסים על אש נמוכה 50 גרם חמאה. מתבלים בקורט אגוז מוסקט. מוסיפים כף גדושה של קמח ומערבבים במרץ עם כף עץ עד שנוצרת עיסה אחידה. תוך כדי ערבוב מוסיפים כוס וחצי חלב. ממשיכים לערבב עד לרתיחה. מוסיפים מלח ופלפל וממשיכים בבישול על להבה נמוכה עוד 2-3 דקות, עד שהרוטב מתעבה.