ראשי שום שלמים (צילום: SXC)
אנשים, תנו לו לנשום | צילום: SXC

סוף סוף מצאתם זמן לעבור בשוק, קניתם מלא ירקות ופירות טריים ויפים ודחסתם את כולם למקרר. לא עוברים יומיים וכבר אתם מוצאים את עצמכם שולפים מהמקרר את אותם הירקות כשהם מקומטים, צמיגיים ועם סימנים קלים של ריקבון. לפני שאתם ממהרים להאשים את הירקן או את אפקט החממה – כדאי שתדעו שב-90 אחוז מהמקרים האשמה היא דווקא בכם, או יותר נכון - בדרך שבה בחרתם לאחסן את הירקות והפירות שלכם.

>> בואו לבקר אותנו בפייסבוק, טעים שם

לפני שנעבור לפירות וירקות ספציפיים, כמה כללי ברזל:

הפרד ומשול. ירקות ופירות לא הולכים יחד – לפחות לא כשזה מגיע לאחסון. השתמשו במגירות נפרדות במקרר או הרחיקו אותם זה מזה במזווה. הסיבה היא שפירות רבים מפרישים גז אתילן הפועל על הפרי כמו הורמון הבשלה, מה שבמקרים רבים עלול לגרום לריקבון מואץ.

עד כלות הנשימה. ירקות זקוקים לאוויר לנשימה. חוררו חורים קטנים בשקיות הניילון שבהן מאוחסנים הירקות, או לחלופין השתמשו בשקיות בד לשימוש רב פעמי. ניילון נצמד הוא האופציה הגרועה ביותר לאחסון ירקות. בנוסף, אל תצופפו יותר מדי ירקות בשקית אחת, שכן הצפיפות פוגעת בסירקולציה.

שוטפים אוכלים. אם סיגלתם לעצמכם את ההרגל לשטוף את כל הירקות והפירות ברגע שאתם חוזרים מהירקן – כדאי שתיגמלו ממנו. הרטיבות מעודדת התפתחות בקטריה, ובכך גם את רקבונם המתסכל מבעוד מועד. לא חבל?

ועכשיו, לתכלס:

שום. אחסנו בטמפרטורת החדר במכל פתוח, כדי לאפשר זרימת אוויר. בנוסף, אל תנסו לחסוך זמן ולהסיר מראש את הקליפה המגנה על השום אלא חכו עד לזמן השימוש. מה שכן, את השום אפשר בהחלט לאחסן לצד חברו הטוב, הבצל.

בצלים (צילום: עודד קרני)
הרחיקו מתפוחי האדמה | צילום: עודד קרני
בצל. למיטיבי לכת: קחו זוג גרבונים ישנים (אך נקיים), הכניסו בצל לכל רגלית וקשרו קשר אחרי כל בצל. טו מאץ'? פשוט הניחו אותם בחלל פתוח אך אפלולי בטמפרטורת החדר, עדיף ליד שום ובשום פנים ואופן לא ליד תפוחי אדמה. גם ביום החם ביותר של השנה – מקרר הוא לא אופציה, שכן הקור והלחות גורמים לבצל להפוך לצמיגי.

גזר. הגזרים אמנם נראים נהדר כשהם עדיין עם העלים שלהם – אבל הדבר הנכון לעשות הוא דווקא להסיר אותם לחלוטין, שכן העלים מושכים לחות. גזרים, ללא העלים ועם הקליפה, יכולים להישמר במשך שבועיים במצב טרי בתוך שקית ניילון הרמטית. מקלות גזר יכולים להישמר לזמן ארוך יותר בתוך מכל אטום מלא במים, אלא שאז יש להחליף את המים בתדירות גבוהה.

עוד באוכל טוב:

 

מלפפון כוכב (צילום: thegreenhead.com)
אל תיתנו להם לקמול במקרר | צילום: thegreenhead.com
מלפפונים. מי לא מכיר את ערימת הירוקים הנפולים האלה שמחכה עצובה במקרר? מלפפונים - כך על פי מחקר שנעשה באוניברסיטת קליפורניה - לא מסתדרים עם קור של מתחת ל-10 מעלות צלזיוס. אם אין ברירה אלא לאחסן את המלפפונים במקרר - הוציאו אותם משם לאחר לא יאוחר משלושה ימים. מלפפונים רגישים גם הם לגז האתילן, כך שלא מומלץ להניח אותם לצד בננות, מלונים ואחותם האובדת העגבנייה.

עגבניות חתוכות (צילום: SXC)
הרחק מהמקרר ומהמלפפונים | צילום: SXC
עגבניות. כאן כבר מדובר בסימפוזיון של ממש. אחרי שלפני מספר שנים נמסר לנו בחגיגיות כי עגבניות יש לאחסן כשהגזע שלהן כלפי מטה, עתה טוען קרייג לה-הולייר, מומחה לעגבניות מצפון קרוליינה ומחבר הספר העתיד לצאת לאור Epic Tomatoes, כי הפיכת העגבניות מועילה להן במידה מועטה מאוד, אם בכלל.

השיטה אמנם עשויה לסייע במניעת הצטברות לחות ליד הגזע, אבל בסופו של דבר הכל תלוי בסוג העגבנייה – בעגבנייה בעלת קליפה דקה ועדינה התוצאות יהיו שונות מאשר בעגבנייה בעלת קליפה עבה וגסה יותר. "הכי חשוב", אומר לה הולייר, "הוא להרחיק את העגבנייה מהמקרר. הקור שובר את המרקם התאי שלהן והופך אותן לרכרוכיות מדי".

בננות. למרות שהן נראות דקורטיביות להפליא כשהן מחוברות יחד באשכול, כדי שהבננות ישרדו כמה שיותר במטבח שלכם מומלץ להפריד אותן לחלוטין, ולעטוף כל קצה בננה בניילון נצמד. פעולה זו תפחית את פליטת גז האתלין של הבננה, ותהליך ההבשלה יהפוך לאטי יותר. ברגע שהבננות הגיעו למצב ההבשלה האידיאלי ניתן להעבירן למקרר, כיוון שהקור ישמור עליהן מפני ריקבון למשך זמן ארוך יותר.

פסטיבל תפוחי אדמה - חבל הבשור2 (צילום: לבנת גינזבורג,  יחסי ציבור )
כמה שיותר חשוך יותר טוב | צילום: לבנת גינזבורג, יחסי ציבור
תפוחי אדמה. כדי לוודא שהתפודים האהובים נשארים במצב אופטימלי עד השימוש, אחסנו אותם במקום חשוך וקריר – אבל לא במקרר. הקור והלחות שבמקרר יגרמו לעמילן שבתפוחי האדמה להפוך לסוכר, מה שבהחלט יפגע בטעם ובמרקם שלהם. הכניסו את תפודיכם לשקית נייר, שהיא פחות אטומה מאשר שקית ניילון, והניחו אותה הרחק מבצלים ותפוחי עץ, שגז האתילן שהם מפרישים יגרום להם להנביט.

סלרי. כדי לשמור על פריכותו החמקמקה ממילא של הסלרי מומלץ לאחסן אותו במקרר כשהוא עטוף בנייר אלומיניום ואז בשקית ניילון רגילה. באשר למקלות סלרי, בהם יש לטפל בדומה למקלות הגזר: מכל אטום מלא במים, עם החלפת המים בתדירות גבוהה.

אספרגוס (צילום: Susan Trigg, Istock)
להעמיד במקרר, כמו זר | צילום: Susan Trigg, Istock
אספרגוס. על פי בדיקות קפדניות שערך המגזין Cook’s Illustrated, ישנן ארבע דרכים לשמור על מרקמו של האספרגוס, ירק רגיש במיוחד. הדרך הטובה ביותר היא לקטום כסנטימטר מקצותיו, להעמיד אותו בתוך מעט מים ולכסות בעדינות בשקית ניילון, בתוך המקרר (כמו זר פרחים באגרטל). האספרגוס יישאר טרי במשך כארבעה ימים. לפני השימוש יש לקטום שוב מעט מהקצוות, ואז לאכול את מה שנשאר.

>> כל הטיפים למטבח