העולם נחלק לאלה שבכל פעם שהם מכינים חזה עוף ולא כשניצל משהו בהם מצטנף בחרדה, ולאלה שבטוחים שהם יודעים איך מכינים חזה עוף עסיסי, ולא מבינים למה אף אחד אף פעם לא מסיים מהצלחת. ומה עם אנשים שפשוט יודעים לצלות חזה עוף - בחום הנכון, לפרק הזמן הנכון - ופשוט יוצא להם טעים? ובכן, אנחנו לא בטוחים שפגשנו מישהו כזה בכמה השנים האחרונות. בעקבות התהייה הזו בדיוק החלטנו לעזוב את הטיפים והטריקים (למרות שהטיפ הזה לחזה עוף עסיסי עובד יופי!), ולצאת לחקר הכללים הבסיסיים.

את הצלחת הצלייה קובעים, מטבע הדברים, שני פרמטרים: החום ומשך החימום. את שניהם אפשר לנצח אם יש מדחום בשר: חזה עוף מוכן בחום של 74 מעלות צלזיוס. פחות מזה - ואתם מסתכנים בחיידקים מבאסים, יותר מזה - ואתם מסתכנים ביבשושיות מבאסת. מכיוון שהעוף ממשיך להתבשל גם אחרי צאתו מהתנור, ההמלצה היא לחכות שיגיע ל-71 מעלות, ואז להניח לו ל-5 דקות, שבמהלכן יגיע ל-74.

 

האם פתרנו את הבעיה? ממש לא, כי לרובנו עדיין אין מדחום של בשר. למרבה השמחה עבודתנו כבר נעשתה בידי אחרים, שניסו לצלות את חזה העוף שלהם ב-3 דרגות טמפרטורה - 200 מעלות, 220 ו-230 מעלות. הניסוי העלה באופן חד משמעי שצלייה קצרה בטמפרטורה הגבוהה ביותר מניבה חזה עוף רך, עסיסי וטעים בהרבה מאשר צלייה ארוכה יותר בטמפרטורה פחות גבוהה. אבל רגע, עדיין לא סיימנו: אנחנו כבר יודעים לאיזה חום לחמם את התנור, אבל איך נדע כמה זמן חזה העוף צריך להיות בפנים? גם לזה יש תשובה: נתח של 140 גרם ידרוש משהו כמו 12-15 דקות, נתח של 200 גרם ידרוש 15-20 דקות ונתח של 280 גרם - 20-25 דקות. לא מכוסה, כי כיסוי יגרום לנתח להתאדות יותר מאשר להיצלות. סיימתם? קודם תבדקו שהחזה באמת מוכן, כי עוף טרי זה אלוהים ישמור של חיידקים. נסו ללחוץ על מרכז הנתח באצבע - הוא אמור להיות יציב וקפיצי, ולא חלשלוש ומידלדל.

ומה עכשיו? עכשיו חכו כמה דקות. הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות לחזה עוף שרק יוצא מהתנור הוא לפנצ'ר אותו, ולגרום לו לאבד נוזלים יקרים. תנו לו 5-10 דקות, אם אפשר - מכוסה. ואם הנתח מיועד לאכילה רק אחרי כמה שעות - השאירו אותו עד אז במקרר בשלמותו.

שורה תחתונה, איך מכינים חזה עוף טעים בתנור? מחממים את התנור ל-230 מעלות, מושחים את העוף בשמן זית ומתבלים לפי הטעם. מניחים את הנתח על תבנית מרופדת נייר אפייה וצולים למשך פרק הזמן הדרוש, ואז מכסים ומחכים כמה רגעים לפני הפריסה. נו, זה היה כל כך מסובך?