לבשל שעועית לבנה זה לא מסובך. וזה גם טעים בטירוף, מזין, משביע וזול. כן, עליתם עלינו. אנחנו מהאנשים האלה שממש אוהבים שעועית לבנה, מעריצים, אם תרצו. אם מזדמן לנו להכין כמות ממנה, היא מתחסלת תוך כמה ימים ומשמחת אותנו עד מאוד, ובכל זאת - אנחנו לא מכינים אותה הרבה. כנראה בגלל שהיא דורשת מאיתנו לתכנן מראש; ברגע האמת תמיד נעדיף לתקתק פסטה, פתיתים או אפילו אורז.

מעבר לזמן הבישול הארוך, השעועית גם דורשת השגחה ותשומת לב. עוד יותר משחסר לנו זמן, חסרה לנו הסבלנות להשגיח על יצור נוסף בימים אלו, גם אם מדובר בסך הכל בשעועית. אבל מה מסתבר? שכל זה תקף לשעועית שמתבשלת על הכיריים. אילו עוד דרכים יש, אתם שואלים? גם אנחנו שאלנו, וגילינו שיש עוד דרך: רייצ'ל רודי, כתבת אוכל בריטית מוכרת, מכינה שעועית רכה וקרמית - בתנור.

מדובר בטכניקה שנשענת על מסורת טוסקנית של הכנת שעועית בכלי אטום שיושב בגחלים של אש חיה או של תנור פיצה, ומזכירה גם שעועית אפויה נוסח בוסטון - שמזוהה עם האמריקאים הילידים.

אל דאגה, אתם לא צריכים אש חיה, גחלים או תנור פיצה, אלא רק סיר רגיל, תנור רגיל ושעועית רגילה (מאיזה סוג שתרצו). הטכניקה שומרת על השעועית במצב תמידי של כמעט בעבוע, ולא דורשת שום מעקב, השגחה, ערבוב או בדיקה מצדכם, מרגע שהיא נכנסת לתנור. זמן האפייה הוא באזור השעה ורבע, תלוי בתנור ובכמות. השעועית יוצאת חמאתית והציר שלה מושלם. הסוד הוא כנראה הספק בישול-ספק אפייה רגועה, עם שמן זית, שום ומרווה, ואם אתם רוצים עוד טאץ' סופי ומנצח, אז מומלץ לסחוט את התוך האפוי והרך של השום לתוך תבשיל השעועית (את הקליפות דוגו החוצה). הנה כל הפרטים. 

מרכיבים: 

450 גרם שעועית יבשה
3 שיני שום לא קלופות
6 עלי מרווה
5 כפות שמן זית
מלח

אופן ההכנה: 

1. משרים את השעועית ללילה במים.

2. מסננים ומעבירים לסיר מתאים לתנור, שיש לו מכסה.

3. מוסיפים מים כך שיעברו את השעועית בגובה שתיים-שלוש אצבעות (תלוי כמה "תבשילית" אתם רוצים את השעועית).

4. מחממים תנור ל-170 מעלות.

5. מביאים את הסיר רק עד לכמעט רתיחה על הגז על אש בינונית, מקפים קצף אם יש.

6. מוסיפים את השום, המרווה, המלח ושמן הזית.

7. מכסים את הסיר ומעבירים לתנור לשעה ורבע, או עד שהשעועית רכה.

8. דגים את שיני השום ומוחצים את תוכן לתוך התבשיל, מערבבים.

9. מתקנים תיבול ואוכלים ככה, במרק, לצד נקניקיות או כל תוספת אחרת שאוהבים.