אין ספק ששום זה מרכיב חובה במטבח שלנו, חלק בלתי נפרד מכל תבשיל או רוטב ומהטעם הים-תיכוני בכלל. תחליפים כמו תבלין שום או טבליות שום כתוש-מוקפא יכולים לעבוד במקרים מסוימים, אבל אין על הטעם, המרקם והריח של שום טרי בתנור או במחבת, ולא, ממש לא אכפת לנו מהריח שנשאר לנו אחר כך על הידיים. 

הבעיה היחידה שלנו עם שום כתוש היא שוואלה, מבאס לנקות את כותש השום. למעשה, כמה שמספק למחוץ את השום ולראות את החתיכות הקטנות בוקעות מבעד לחורים, ככה מעצבן לנקות אותם אחר כך: לא כיף לדלות עם הציפורניים קליפות ושאריות שנאחזות בחורים הקטנים של הכותש, ואם משאירים את הכותש לחכות אז זה לא רק לא כיף, אלא גם לא קל. 

לכן כל כך שמחנו למצוא את הכתבה הזו ב-TheKitchn, ועוד יותר שמחנו לגלות שהטיפ הגאוני שהם מציעים מצריך מרכיב אחד שיש לנו במטבח קבוע: שמן. 

כן, זה כל הסוד, מרססים ספריי שמן מכל סוג בתוך כותש השום לפני השימוש (גם כותש השום יכול להיות מכל סוג), וכשמסיימים - אושר: פותחים את הכותש ושאריות השום והקליפות פשוט מחליקות ממנו מיד, בלי שום מאמץ מצדכם. קצת מים וסבון, וסיימתם. 

אם אתם חוששים שהשמן ישפיע על טעם השום, תשמחו לשמוע שהנסיינית של האתר מדווחת ששום טעם של שמן ולו הקל שבקלים לא הורגש, אפילו לא במקרים בהם השום נאכל טרי, כמו בצזיקי. הדבר היחיד שכדאי לקחת בחשבון אם אתם משתמשים בספריי, זה שהוא מתיז על קוטר רחב מכותש השום שלכם ולכם רצוי להתיז מעל הכיור. 

ספריי הוא כנראה הדרך הכי נוחה לשמן את הכותש שלכם, אבל אנחנו די בטוחים שהיא לא היחידה: אם תשמנו את הכותש במעט שמן רגיל (או שמן זית, שזה בכלל מתאים בול) אפילו בעזרת האצבעות, סביר להניח שזה יעבוד בדיוק אותו דבר.