בננות חתוכות (צילום: petar ishmeriev, Istock)
רוצים אותן בול בזמן. בננות | צילום: petar ishmeriev, Istock

בניגוד לפירות אחרים, שאנשים אוכלים בשלל מצבי צבירה – לגבי בננה יש קונצנזוס: אף אחד לא רוצה את הבננות שלו ירוקות. אנחנו רוצים את הבננות שלנו בול בזמן: מתוקות, צהובות ורכות – אבל לא רכות מדי. התזמון המושלם של הבננה הוא עסק חמקמק, ובדרך כלל כשאנחנו צריכים אחת, היא או ירוקה וקשה מדי, או רכה לחלוטין.

>> עוד סוגיות ברומו של עולם - אצלנו בפייסבוק

אז איך תשלטו בזמן ההבשלה של הבננות שלכם? הבננה היא פרי שמבשיל לאחר שקוטפים אותו (בדומה לאבוקדו), ופעמים רבות לחנויות וגם לבית שלכם היא מגיעה כשהיא עדיין ירוקה. מה שמשפיע על קצב הפיכת העמילן שבבננה לסוכר (כלומר, ההבשלה שלה) הוא הסביבה האקלימית שבה היא נשמרת, או במילים אחרות – מזג האוויר במטבח שלכם.

אז אם הכל עניין של אקלים – האם פירוש הדבר שאנחנו יכולים להבשיל את הבננה בדיוק מתי שאנחנו צריכים, עוד כמה ימים, מחר ואפילו ממש עכשיו? מסתבר שכן. Yahoo food פרסמו ניסוי שערך חובב בננות ממערכת אתר epicurious, שבחן כמה זמן לוקח לבננות להבשיל במקומות אחסון שונים. הנה התוצאות. 

סיפוק מיידי: בתנור
צריכים את הבננה שלכם בשלה עכשיו ומיד? פשוט הכניסו אותה לתנור בחום נמוך של 120 מעלות. החום מאיץ את ההבשלה ותוך 15-20 דקות הבננה שלכם תהפוך למתוקה ואף מעט פודינגית. הבעיה: זה לא מאוד אסתטי. קליפת הבננה משחירה והבננה הופכת לרכה מאוד, כך שהיא מתאימה לאפייה של עוגת בננות או לחם בננה אבל פחות עובדת אם אתם צריכים את הבננה שלכם ייצוגית. אגב, באופן מפתיע גם הקיצוניות ההפוכה עבדה: כמה שעות בפריזר והבננה הבשילה.

3 ימי הבשלה: מעל למקרר
פרט למצבי חירום שדורשים תנור, שכאמור מרכך את הבננות משמעותית, הבננות שהגיעו ממצב ירוק למצב נשנוש בקצב המהיר ביותר הן אלה ששהו מעל למקרר או מעל לארונות המטבח. הסיבה היא כמובן החום – המקרר פולט חום, ובאופן כללי אוויר חם עולה למעלה, כך שבמטבח פעמים רבות יש טמפרטורה חמימה יותר מעל הארונות. כאמור, הבננות היו טובות כעבור שלושה ימים, והגיעו למצב הרך של התנור כעבור שבוע.

5 ימי הבשלה: על השיש (או מתחת למיטה)
השיש התגלה כמקום נחמד אך מעט אטי יותר להבשלת הבננות. הטמפרטורה המעט נמוכה יותר שעל השיש נתנה לפרי עוד קצת זמן, כך שזהו מקום מוצלח למי שאוהב לקחת את הדברים לאט. באופן דומה, גם החלל החשוך והקריר שתחת המיטה נתן את אותו האפקט, למי שמשום מה רוצה לאחסן את הבננות דווקא בחדר השינה.

6 ימי הבשלה: בשקית, על השיש
הפתעת הניסוי: הבננות שלקח להן הכי הרבה זמן להבשיל הן אלה שפשוט נשארו בשקית מהסופר, על השיש. אז אם קניתם כמות גדולה או שאתם פשוט מעוניינים שהבננות שלכם יישארו אתכם תקופה – הכי טוב זה לא לעשות כלום, פשוט להשאיר אותן בדיוק כמו שקניתם אותן.

>> כל הטיפים שלנו