כשמדברים על חביתה מקושקשת, רכות היא לב העניין. חשוב שהביצים יהיו טריות, חשוב שהמליחות תהיה מאוזנת, אבל מה שהכי חשוב זה הרוך, כי הרי מקושקשת שאינה מספיק רכה היא בעצם סוג של חביתה רגילה חתוכה לביסים. אז היום אנחנו עם הבטחה חדשה למקושקשת רכה ומצוינת - ולא, זה לא בכיוון של חלב או שמנת. הגילוי החדש והמרעיש שלנו הוא שדווקא מיץ לימון טרי - מיץ לימון! - יכול להיות הסוד להצלחה.

מה הסיפור? לפי מדענית המזון מקנזי בריסון ג'קסון, הוספת הלימון לביצה גורמת לשתי תגובות: הראשונה קשורה למפגש בין החלבונים לחומציות של מיץ הלימון. "הקצפת הביצים עם מעט חומר חומצי עוזרת ליצור מבנה נוקשה יותר, שמחזיק טוב יותר את בועות האוויר", היא מסבירה (תחשבו על זה, האופים שבינינו הרי מכירים את היתרונות של התגובה הזאת מהקצפת מרנג). בעולם המקושקשות זה יבוא לידי ביטוי בתוצאה תפוחה ואוורירית יותר. התגובה השנייה קשורה לעובדה הפשוטה שמיץ לימון הוא נוזל - והוספת נוזל למקושקשת מאט את ההיקרשות של הביצים. יותר מזה, הנוזל שמתחמם בעת הטיגון יוצר קיטור, מה ששוב תורם למרקם הרך והנימוח של התוצאה.

פוחדים מהטעם של הלימון? אל חשש. זילוף פיצפוני לפני ששופכים את הביצה למחבת לא יהפוך את החביתה שלכם ללימונדה. למעשה, סביר שלא תרגישו בטעם כלל, ואם תרגישו - זה יהיה רק לטובה, כי לפי ג'קסון החומציות מאזנת ומשפרת את הטעם של הביצים, ממש כמו מלח בכמות מדויקת. מה שכן - אל תפריזו בכמות. חצי כפית מיץ לימון ל-6 ביצים הוא היחס שג'קסון ממליצה עליו.