מן המפורסמות שאחד הסודות השמורים בעולם, אחרי הקוד למזוודת האטום של נשיא ארצות הברית, הוא הנוסחה של קוקה קולה שהחל משנת 1886 ידועה בכל עת רק לשני אנשים בעולם. עם השנים נראה כי הסוד נחשף, אך קוקה קולה מיהרה להכחיש את השמועות. 

קוקה קולה (צילום: getty images)
קוקה קולה. סוד שנשמר מהמאה ה-19 | צילום: getty images

ועכשיו, סוחר עתיקות מג'ורג'יה, ארצות הברית, טוען כי הנוסחה המקורית נמצאת בידיו, אחרי שמצא אותה בתוך אסופת מכתבים של כימאי שקנה במכירת יד שנייה מעיזבון לפני 4 שנים, במחיר של 100 דולרים. "מי שהדפיס את המכתב הזה, ראה את המתכון המקורי" הוא טוען. קוקה קולה מצידה, ממשיכה בקו ההכחשות - "אנחנו יודעים שאין לו את הנוסחה, יש רק עותק אחד שלה", אמר אתמול ארכיבאי מטעמם, והוסיף שככל הנראה המכתב שנמצא הוא אחד מעותקים לא אמיתיים שמסתובבים בארצות הברית והעולם.

הסברה של סוחר העתיקות היא, שחברת קוקה קולה שלחה את הנוסחה אל הכימאי בזמן מלחמת העולם השנייה, בעקבות חשש למחסור במוצרים המרכיבים את המשקה, והוא שמר את הנוסחה בין כתביו עד מותו. 

הנוסחה של קוקה קולה (צילום: צילום מסך מתוך eBay.com)
האם זו הנוסחה? | צילום: צילום מסך מתוך eBay.com

המכתב הוצע למכירה באתר eBay עם מחיר התחלתי של 5 מיליון דולרים (או 15 מיליון דולר בקנייה מידיית). לפני מספר שעות קונה אנונימי השתמש באופציית ה"קנה עכשיו" (ללא מכרז) ושילם 15 מליון דולרים על המכתב שמכיל את הנוסחה. בדיעבד התברר כי פלוץ נפוח, כך שאנחנו כנראה עתידים לחזור ולראות את המסמך הנדיר מוצג למכירה. בדיעבד התבררכי הקנייה בוטלה, מאחר ונער בן 15 ביצע אותה, ללא אפשרות לגייס את הכסף הדרוש, כך שאנחנו כנראה עתידים לחזור ולראות את המסמך הנדיר מוצג למכירה.

בעבר, קוקה קולה יוצרה מעלי צמח הקוקה (מהם מופק הסם קוקאין) ומאגוז הקולה. כיום, עלי הקוקה עדיין נמצאים במשקה, אך הם עוברים תהליך של מיצוי קוקאין. אגוז הקולה לעומתם, כבר לא חלק מרשימת המרכיבים ואותו מחליף קרמל. הגרסה הישראלית למשקה, מכילה חומרים כשרים בלבד ואם תהיתם - אז כן, רב הציץ בנוסחה הסודית לפני כ-60 שנה וייעץ בהחלפת החומרים. למרות שהמרכיבים עצמם של משקה הקוקה קולה ידועים לכל, הם הרי נמצאים על תווית הבקבוק, מה שסודי בכל התהליך הוא הנוסחה עם הכמות שלהם, התהליך שהם עוברים ועוד. הנוסחה עצמה, שמורה היטב בכספת שבמוזיאון קוקה קולה באטלנטה, ארצות הברית.

מקור 1, מקור 2

>> עוגת משמשים הפוכה של אביבה
>> קובי אריאלי על מסעדת שף כשרה ומעולה בירושלים