בצל הוא אחד הירקות הבריאים והוא גם מפוצץ בטעם, אבל כולנו יודעים – לא ממש כיף לקצוץ אותו. כעת מדווח האתר Oddity Central שהימים שבהם בכינו מעל קרש החיתוך עומדים להסתיים, כשאל השוק ייכנס בסתיו הקרוב בצל ללא דמעות.

>> עד שהבצל יגיע בואו לפייסבוק שלנו, נבכה יחד

אוקיי, כרגע מדובר בשוק היפני, אך יש לשער שעם הזמן הבצל המדובר יופץ ברחבי העולם. מדובר בזן של בצל הנקרא "כדור חיוך", שפיתחה חברה יפנית החוקרת את הנושא במשך שני עשורים וכבר ב-2002 פרסמה מאמר שטען כי ניתן להחליש את האנזימים מעוררי הדמעות שבבצל ועדיין לשמור על טעמו ועל הערכים התזונתיים שלו. קשה להגיד שהעולם עצר את נשימתו בעקבות המאמר, אבל הנה, בשנה שעברה החברה הכריזה שהיא הצליחה להפוך את ההשערות למציאות.

לביבות תפוחי אדמה - בצל קצוץ (צילום: חן שוקרון, mako אוכל)
אז על מה נבכה? בצל קצוץ | צילום: חן שוקרון, mako אוכל

הסיבה שבצל גורם לדמעות מלכתחילה היא גז נדיף שמשתחרר כשהסכין פוגעת בתאים שלו. מחקרים כבר הוכיחו בעבר כי קירור של הבצל מאט את תנועת האטומים בתאיו והתוצאה היא שפחות מהחומר המדמיע משתחרר עם החיתוך, אבל מדובר בסך הכל בפחות דמעות. בשורה התחתונה - גם בצל קר חותכים ובוכים.

עוד באוכל טוב:

במקרה של הזן החדש מתחייבת החברה לקיצוץ ללא כל דמעה, שמתאפשר הודות לכך שייצור החומר המדמיע בבצל דוכא על ידי תהליך ננו טכנולוגי הכולל הקרנת יונים לתוך פקעות הבצלים, מה שגם גרם לירידה בחריפותם. בצלים מהזן החדש, אם כן, לא מדמיעים כלל, וטעמם מתקתק מעט (יש הטוענים שהוא מזכיר תפוח או אגס אסייתי) כך שהם ניתנים לאכילה חיים.

5 טונות מהבצל כבר נמכרו כחלק מניסיון שנערך בשוק היפני ואזלו מהמדפים במהירות רבה. בסתיו הקרוב מתכננים להתחיל לשווק אותם בצורה מסודרת, ובמחיר כפול ממחירו של בצל רגיל. בעקבות הניסיון המוצלח צופים שהבצלים החדשים יהיו להיט, אם כי גורמים בשוק היפני כבר הביעו חשש מכך שמדובר במוצר מהונדס מדי, שבדומה לתהליך שעובר על פירות וירקות רבים, כמו תפוחים – יילך וייאבד מטעמו המקורי.