זה רק אנחנו או שבזמן האחרון העגבניות פשוט לא משהו? זאת השאלה ששאלנו אחד את השני בימים האחרונים וגילינו שזה כנראה לא רק אנחנו. מה שנקרא – זה לא אנחנו, זה הן. העגבניות שמסתובבות בשווקים בחודש האחרון מגיעות כמעט בלי מיץ וכמעט בלי טעם. חצי לבנות מבפנים ומבאסות באופן כללי – ואנחנו לתומנו חשבנו שהעונה של העגבניות היא הקיץ, כלומר – עכשיו. אז מתברר שטעינו כבר בבסיס.

בואו לבקר אותנו בעמוד הפייסבוק של אוכל טוב

שלי גנץ, מנהלת תחום ירקות בבתי צמיחה ומומחית לעגבניות במשרד החקלאות מסבירה שלעגבניות יש שתי עונות גידול מרכזיות: לקראת החורף שותלים מאוגוסט עד נובמבר, לקראת הקיץ שותלים ממרץ עד יוני, ובכל עונה יש זנים שונים, שמותאמים גנטית לתנאי האקלים. הזנים הגדלים בארץ באביב-קיץ, הם בעלי איכות אופינית לעונה החמה: קטנים יותר, צבע פחות אדום ובעלי חיי מדף קצרים.

מי שמהווה את הגורם המגביל בגידול עגבניות הוא הטמפרטורה - עגבנייה לא אוהבת קור קיצוני  או חום קיצוני, עד כדי כך שבערבה (שם גדלות על פי נתוני משרד החקלאות כ-8% מכלל העגבניות בארץ) לא מגדלים אותן כלל בחודשי הקיץ בגלל החום הכבד.

עגבניות בשוק האיכרים (צילום: גלעד ותמר צדיקפור, mako אוכל)
עגבניות בשוק האיכרים. יש זנים ששורדים את החום | צילום: גלעד ותמר צדיקפור, mako אוכל

עוד באוכל טוב:

עם זאת, ניתן למצוא זנים מסויימים וייחודיים שטעימים גם בעונה החמה; גלעד צדיקפור, בעל דוכן העגבניות 'ארץ ערבה ונגב' בשוק האיכרים שבנמל תל אביב, ממליץ למשל על עגבניות מזן מגי, שטעימות מאוד גם בקיץ. את הזרעים של הזן מייצרים בחברת "הזרע" והם מגיעים לחקלאים בודדים, שמסוגלים ויודעים לגדל אותן בתנאים מתאימים. הזן עצמו מתאים יחסית למזג האוויר המקומי ויש עגבניות יפות, אדומות ומלאות בטעם – אבל, באופן טבעי, הן יקרות יותר, כ-12-16 שקלים לקילו נכון להיום. המחירים של הירקות בשווקי איכרים בדרך כלל גבוהים יותר מברשתות השיווק אך צדיקפור טוען שמדובר כמעט תמיד באיכות גבוהה בהרבה ובגידולים שנקטפים בשיאם ומגיעים ישירות לצרכן. בנוסף, ממליץ צדיקפור על זנים ייחודיים של עגבניות שרי, וגם גנץ מסכימה שקיימים בישראל מספר זני שרי שטעמם בקיץ מעולה.

עגבניות בשוק האיכרים (צילום: גלעד ותמר צדיקפור, mako אוכל)
עגבניות מגי. המלצת הקיץ | צילום: גלעד ותמר צדיקפור, mako אוכל

האמת היא שאנחנו רגילים להתלונן על מחירי העגבניות – הביקוש לעגבניות גבוה תמיד, תנאי מזג האוויר משפיעים על ההיצע, וכשהוא קטן – המחיר עולה בהתאם, זאת למרות איכות העגבניות הלא-מזהירה שאנחנו פוגשים על המדפים. במשרד החקלאות מודים כי גם השנה קיים חשש למחסור בעגבניות עקב מזג האוויר החם השורר בחודשי הקיץ הסמוכים לחגי תשרי, ושהעגבניות שישווקו לשוק מהייצור המקומי יהיו באיכות בינונית (עגבניות בגודל קטן מהרגיל, רכות ובעלות כתמים חיצוניים). גנץ מסבירה כי על מנת לשמור על מחיר העגבנייה ולמנוע מחסור, מתבצע יבוא של עגבניות בעיקר בתקופות בהן קיים מחסור נקודתי. לקראת החגים הודיע המשרד ליבואנים על פתיחת המכסות לייבוא לא מוגבל מחו"ל לתקופה זו, כפי שנעשה בעבר.

גלעד צדיקפור מכיר גם הוא את המחסור הקבוע של תקופת החגים, אבל מסביר כי ככל הנראה הייבוא, שאולי ישפיע על המחיר וההיצע, לא יעזור מאוד לאיכות העגבניות. צדיקפור מסביר שהעגבניות המיובאות מוחזקות בקירור ולפעמים גם בהקפאה תקופות ארוכות. אם הן נקטפו לפני הזמן – באופן טבעי הן לא יבשילו היטב במקרר. אם הן נקטפו בשלות – הן ירקיבו מהר מאוד, לפעמים יום או יומיים אחרי שתקנו אותן. עוד סיבה טובה לחכות לאוקטובר.