זהירות ירקות (תמונת AVI: mako)
גלית גוטמן בודקת מה מכילים הירקות שאנחנו אוכלים | תמונת AVI: mako
כמעט בד בבד עם תחקיר "זהירות ירקות" ששודר רק בשבוע שעבר, החלה להסתובב ברשת טענה כי הפיתרון לשיירי חומרי ההדברה והשעווה שעל הפירות הוא קל משדמיינו: השרייה בחומץ.

החומץ, יודע כל מי שמחפש לצמצם את השימוש בחומרים כימיים, הוא חומר ניקוי טבעי נהדר: מפרק אבנית מקומקומים, מכונות כביסה, אסלות, ראשי מקלחת ועוד, מועיל בהסרת חלודה, מנקה חלונות, הסרת כתמים ועוד ועוד.

אבל האם נמצא עכשיו שימוש נוסף לחומץ? שימוש, שבמידה ויתברר כאמיתי ונכון, פותר לא מעט בעיות וחרדות מוצדקות שצפו בעקבות התחקיר המטריד: על פי הנאמר בתמונה שהפכה ויראלית בימים האחרונים (ומקורה באנגלית), בכדי להיפטר משאריות חומרי ההדברה והשעווה על פירות, יש למלא כיור במים ולהוסיף להם כוס חומץ. מכניסים לתוך הכיור את הפירות וממתינים עשר דקות. המים, כך נטען, הופכים עכורים, אך הפירות עצמם הופכים למבריקים ונקיים מחומרים מזיקים ושעווה. אז יכול להיות שנמצא הפתרון לחיים נטולי רעלים? זה עד כדי כך פשוט?

חומץ נגד ריסוס (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מאמי קר)
התמונה, כפי שהופצה בפייסבוק | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מאמי קר

"מבחינה מדעית הסיפור מורכב"

ד"ר חגי לוין, מומחה לבריאות הציבור האוניברסיטה העברית הדסה שגם הביע את הסתייגותו במהלך התחקיר מחומרי ההדברה העומדים בתקנים הישראליים, נאלץ לצנן את ההתלהבות: "אני קודם כל איש של מחקר ומדע ועל כן אין לי אפשרות לענות האם עניין החומץ עובד או לא", הוא אומר.

תפוח עץ פרוס (צילום: istockphoto)
יינצלו מחומרי הדברה? | צילום: istockphoto

"אלו דברים שצריך לחקור לעומק. הייתה עבודת מחקר בארה"ב שבדקה האם שטיפה של ירקות ופירות במים וסבון מסייעת להסיר את חומרי ההדברה והתוצאה אכן הראתה שיפור בתוצאות". לא כך המצב לגבי חומץ. "לדוגמה יש את כל החברות שעובדות עלינו", הוא אומר, "אלו שמוכרות לנו את הפילטרים שכאילו מנקים כל מיני חומרים שיש במים וזה לא באמת עובד. גם אם המים והחומץ הופכים לעכורים - זה לא אומר כלום לגבי הבריאות. אולי נוצרת שם תרכובת שמסוכנת לבריאות? חומרי הדברה מורכבים מעשרות חומרים שונים ומשונים. מבחינה מדעית הסיפור הזה מורכב. גם אם נגיד וזה עובד על תפוח לדוגמה, אולי על גזר, ההשרייה בחומץ עובדת אחרת לגמרי".

עד שסוגיית החומץ תתברר סופית, ד"ר לוין מציע להקפיד בינתיים על מה שאנחנו כן יודעים: "יש המלצה חד משמעית לשטוף ירקות ופירות במים. גיליתי למשל שיש אמהות שלא ידעו שחייבים לשטוף פטרוזיליה – וירקות עליים דורשים שטיפה באופן מיוחד. לגבי שטיפה בסבון - זה כבר תלוי בכם". 

>> קינוח רושם של דודו אוטמזגין: פחזניות ממולאות קרם וניל
>> תמיד צריך בבית: עוגיות מגולגלות