ג'יימי אוליבר 5 (צילום: David Loftus,  יחסי ציבור )
אוליבר: חסרות לו 30 אלף מפיות פשתן בכל חודש | צילום: David Loftus, יחסי ציבור

לא רק ישראלים חוטאים בגניבה ממקומות ציבוריים כמו בתי מלון ומסעדות. הבוקר סיפר השף העירום, ג'ימי אוליבר, לרדיו טיימס, כי בכל חודש נגנבות ממסעדתו כשלושים אלף מפיות פשתן אשר מיוצרות במיוחד עבורו, על ידי סועדים עם אצבעות דביקות.

"שמתי לב לדברים האלה כי אנחנו בזמן מיתון ומאבדים בממוצע כ-30 אלף מפיות בחודש", אמר אוליבר, "אבל זה לא רק מפיות. בכל מסעדה שלי יש אסלות מהדור הישן, עם החוט שמושכים מטה. האסלות האלה ממש יקרות ונאלצנו להתיך את כל הברגים והידיות לאסלה בגלל שאנשים הבריגו אותם החוצה. אני באמת חושב שיש אנשים שמגיעים לארוחה אצלי והולכים הביתה עם האסלה".

את התופעה שמתאר אוליבר, מכירים המסעדנים הישראלים מצויין. יונתן הלר, מנהל מסעדת פרונטו והבעלים לשעבר של מסעדת קורברו, מספר כי כבר נתקל פעמים רבות באנשים שלוקחים דברים כי הם פשוט מוצאים חן בעיניהם. "בעסק הקודם היו לי מגשיות יפות, בהם הייתי מגיש חשבוניות. לאחר זמן מה שמתי לב שהן התחילו להעלם. בפרונטו, לעומת זאת, הגניבות מתרכזות סביב עטים וכפיות קפה קטנות שנגנבות כמעט על בסיס יום יומי. היעלמות כפיות הקפה הן תעלומה בעיני מכיוון שהן באמת לא שימושית לשום דבר חוץ מאספרסו". הטענה של אוליבר לגבי גניבת המפיות נשמעת להלר הגיונית ביותר. "יש לו רשת מסעדות מאוד מוצלחת אז הגיוני שכמות כזאת של מפיות תצא מדלתות המסעדה ביחד עם הלקוחות".

אין תמונה
גם לו גנבו. 12 סבוניות בשווי 200 שקלים. חיים כהן (מימין)

גיא ליכנטשטיין, מנהל מסעדת "אורנה ואלה", אומר כי הדבר היחידי שנגנב אצלו הוא עטים, אבל בכמויות מסחריות. "כל בוקר מתחיל אצלי בחיפוש אינטנסיבי בכל רחבי המסעדה אחרי עטים שפשוט נעלמים כל הזמן. העטים האלה כל כך פשוטים שהם גם ככה מפסיקים לפעול אחרי יום - יומיים ולכן אני באמת לא מבין למה שמישהו ירצה אותם".

גם חיים כהן, השף והבעלים של מסעדת יפו- תל אביב, מפרגן לסועדים הישראלים ואומר כי אומנם מדי פעם קורות גניבות אך הן לא בהיקפים שאוליבר מציג. "בחצי שנה הראשונה מאז הפתיחה הייתה מכת גניבות של סבוניות בשירותים", הוא נזכר, "הבקבוק מעוצב נורא יפה ויקר וכנראה שזה קרץ לסועדים. התופעה נפסקה, בינתיים איבדתי 12 סבוניות שכל אחת מהן עלתה 200 שקלים". כהן סיפר כי גם אצלו הצליח אחד הלקוחות להבריג החוצה את הידית של השרשרת של הניאגרה, בדומה למה שקרה במסעדתו של אוליבר. "גם אצלנו יש אסלות מהסוג הזה ובאמת פעם אחת גנבו לנו את הידית שמושכים בה. כנראה שזה היה מישהו שיש לו אסלה דומה בבית ורצה לעשות השלמת ציוד. את האורגינל כבר לא הצלחתי להשיג אז אילתרנו משהו במקום". כהן התקשה להאמין למספריו של אוליבר בכל הנוגע לגניבת המפיות ואמר כי לדעתו הוא מקצין את המספר למען יחסי ציבור.

>> אזעקת טרנד: הדים סאם
>> עוגת קלמנטינה בחושה