תחום ההמבורגרים הטבעונים צמח בקצב מואץ בשנים האחרונות בארץ ובעולם. זה התחיל בגרסאות יבשושיות למדי על בסיס תחליפי בשר, סויה, טופו, אגוזים או עדשים, המשיך בהמבורגרים משוכללים יותר על בסיס פטריות או אפילו עגבניות, ועלה מדרגה כשלסצנה נכנסו שחקניות גדולות וסטארט אפים עתירי ממון מהעולם, שהביאו לפיתוחים מרשימים במיוחד ששינו את כללי המשחק, לטבעונים אבל ממש לא רק.

אחרי שההמבורגר המדובר של ביונד מיט נכנס לארץ אי שם בחודש אוגוסט 2018, והצליח לבסס במהירות מעמד גם בהמבורגריות מובילות, בשבועות האחרונים הכניסה טבעול לשוק המקומי מוצר חדש, גם הוא בניחוח חו"לי, שנקרא סנסשיונל בורגר (Sensational).

סנסשיונל בורגר מארז  (צילום: ארז בן שחר,  יח"צ)
ויש גם בגרסת "בשר" טחון | צילום: ארז בן שחר, יח"צ

ההמבורגר החדש, שפותח בארה"ב, מבוסס על פולי סויה, חיטה, סלק, דומדמניות שחורות ושמנים צמחיים, במטרה לדמות את הצורה וההתנהגות של המבורגר בשרי. בניגוד להרבה מוצרים תחליפיים, רשימת הרכיבים של הסנסשיונל דווקא לא מרתיעה, וכוללת בעיקר מילים שאנחנו מצליחים לזהות ולא מספרים שמעטרים פעמים רבות את רשימות הרכיבים של מזון תעשייתי ואף צרכן לא יודע מה משמעותם.

מבחינת נראות, ההמבורגר שמנמן טיפה יותר מהמבורגרים תעשייתיים מבוססי בשר, הוא דומה בגודל ובמראה להמבורגר רגיל ומצליח לשמור על המרקם והצורה מבלי להתפרק בצלייה, שזאת נקודה חיובית במיוחד. עם זאת, בדומה למתחרה שלו, הביונד, הניחוח הראשוני שהוא מפיץ במפגש עם המחבת מעט מרתיע ואפילו סינתטי. אבל ככל שההמבורגר נצלה הריחות מתמתנים ומצליחים להזכיר קצת יותר את המקור.

ומה מבחינת הטעם? חוויית ההמבורגר הייתה בסך הכל טובה מאוד. בניגוד להמבורגרים הטבעוניים של פעם, הוא נטול טעמי לוואי מבאסים ומתובל באופן עדין מאוד, באופן שמשאיר את הבמה לשלל התוספות שאתם רוצים בלחמנייה שלכם. תלונתנו היחידה הייתה על יבשושיות מסוימת של הקציצה, אבל ייתכן שהיא נבעה מחוסר ההיכרות שלנו עם המוצר וצלייה ארוכה מדי.

סנסשיונל בורגר טבעול (צילום: ארז בן שחר,  יח"צ)
קציצות סנסשיונל החדשות | צילום: ארז בן שחר, יח"צ

אם עורכים את ההשוואה המתבקשת בין הביונד בורגר לסנסשיונל בורגר, השניים דומים למדי, אפילו בקטגוריית המחיר. לדעתנו מי שמחפש חוויה "בשרית" ייהנה יותר מהביונד בורגר, שמספק אלטרנטיבה פחות בריאה אך קרניבורית יותר, שמדמה טוב יותר התנהגות של קציצה בשרית. מאידך הסנסשיונל בורגר מספק יופי של חוויה, ניטרלית יותר ועדינה בטעמיה, שמתאימה גם למי שמחפש יותר בריאות באוכל שלו.

בשורה התחתונה, אחלה חידוש, שווה ניסיון גם אם אתם לא טבעונים.

המחיר לזוג קציצות: 25-29.90 שקלים.