1. משפחה לא בוחרים
בין הזוגות שניסו את מזלם בדרך אל הגמר של "בייק אוף ישראל" (חמישי ב-21:00) היו גם עדן וליאנה, אמא ובת, הרצל ושלי, אבא ובת, האחיות אלה ואביגיל והאחיות מארי וקייט. לצד הקמח, הביצים והסוכר שהתפזרו על משטח העבודה, הזוגות המשפחתיים פיזרו גם כביסה מלוכלכת בלי חשבון אבל זה כמובן לא הפריע להם להמשיך לאפות זה לצד זה במרץ. אז בפעם הבאה שאתם נרשמים לריאליטי ולמרות שזה ממש מתבקש תזכרו - עם בן משפחה אולי יהיה לכם כיף אבל על כל מה שלא תדברו באוהל תצטרכו לדבר בבית.

עדן וליאנה נאלצו להיפרד מהסינרים  (צילום: בייק אוף ישראל, שידורי קשת)
אחת הפעמים הבודדות שעדן וליאנה הצליחו לא להתווכח לעיני המצלמות | צילום: בייק אוף ישראל, שידורי קשת
הרצל ושלי הם הזוג המצטיין (צילום: מתוך בייקאוף ישראל, שידורי קשת)
במשרד הם מצליחים לעבוד יחד טוב יותר | צילום: מתוך בייקאוף ישראל, שידורי קשת
אלה ואביגיל נפרדות מהנבחרת (צילום: בייק אוף ישראל, שידורי קשת)
אלה ואביגיל ברגע שבו נפרדו מהנבחרת | צילום: בייק אוף ישראל, שידורי קשת
הכירו את  מארי וקייט (צילום: מתוך בייקאוף ישראל, שידורי קשת)
האחיות והקינוחים המרהיבים | צילום: מתוך בייקאוף ישראל, שידורי קשת

2. לנשים מותר לאכול עוגות
התנורים באוהל האפייה עוד לא התחילו להתחמם וברשת כבר התחוללה סערה ובמוקד מצאה את עצמה השופטת קרין גורן. אחרי יממה לא פשוטה בה נחשפה להערות ותגובות קשות בנוגע למשקלה, הגיבה גורן בפוסט בפייסבוק שגרף אלפי לייקים ושיתופים. התמיכה לא איחרה לבוא ועד מהרה נשים וגברים מעולם הבישול והאפייה בישראל תמכו בגורן ובמסר שביקשה להפיץ - אף טוקבקיסט לא יקבע לה וגם לא לאף אחד אחר מה נכון ומה לא ויפה קאפקייק אחת קודם.

קרין גורן, אפריל 2016 (צילום: אסי איוס)
התמונה שהעלתה גורן בעיצומה של הסערה | צילום: אסי איוס


3. אפייה טובה לזוגיות
אם חשבתם שניסיתם כבר הכל אז למה שלא תאפו איזו עוגה יחד? בין הדברים שלמדנו מהזוגות האופים, אי אפשר לפספס את המתכון לזוגיות של חן ואלון קורן. מתכנית לתכנית וגם מאחורי הקלעים הם הוכיחו לנו כל פעם מחדש שכל מה שהקשר שלהם צריך זה קמח, קורט מלח, שמרים ומשטח עבודה שאפשר ללכלך. גם על הפער הבילט אין ביניהם, אלון חילוני וחן דתייה, הם מגשרים תוך כדי שהם מטמפררים שוקולד ומפסלים מנת קוסקוס שעשויה כולה ממתוקים.

האם הזוג יצליח לשחזר את עוגת החתונה שלהם? (צילום: מתוך בייקאוף ישראל, שידורי קשת)
קמח, קורט מלח, קצת שמרים והרבה סבלנות | צילום: מתוך בייקאוף ישראל, שידורי קשת


4. לזלף זו לא מילה גסה
ואם עד בייק אוף לא ידעתם מה זה, עכשיו אתם יודעים. יחד עם ערימות הסוכר והשוקולד, חצי טון ליתר דיוק, בייק אוף הביאה איתה עולם מושגים שלם. בזמן שהזוגות טימפררו, זילפו, קירמלו והקציפו אנחנו ספגנו אוצר מילים מתוק ואליטיסטי. אז בפעם הבאה שתרצו להרשים את האורחים תוכלו להפציץ בתיאורים כמו: "הגלסאז' על העוגה הזאת יצא לי פשוט מדהים", "האקלרים בבית קפה הזה טעימים בטירוף" ו"מה? לא טימפררת את השוקולד? זה השלב הכי קריטי בהכנת פרלינים".


5. יש דבר כזה מתוק מדי
בייק אוף היא תכנית שמקדשת מתוק, השופטים שלה הם אנשים עם חיבה מיוחדת לסוכר וככזאת כנראה שגם המתמודדים בה הם לא בדיוק אנשים שיעדיפו סוכרזית בקפה. עם זאת, כבר למדנו שכשמדובר באפייה דיוק הוא הדבר החשוב ביותר ולפעמים כפית סוכר אחת יותר מדי יכולה להפוך עוגה ממושלמת לבלתי אכילה. השופטים של בייק אוף לא רק לימדו אותנו שאפשר להפוך סוכר לזהב, הם גם היו שם כדי להזכיר לנו שקינוח טוב הוא קינוח מאוזן.

השופטים טועמים ונוזפים (צילום: בייק אוף ישראל, שידורי קשת)
כשרן, עודד וקרין לא נראים מרוצים במיוחד | צילום: בייק אוף ישראל, שידורי קשת

6. אל תסתכל בעוגה אלא במה שחבוי בה
ראינו הרבה עוגות בבייק אוף ישראל – קטנות, גדולות, מקושטות, מנימליסטיות, עדינות ומוחצנות. אבל אם יש משהו שלמדנו מהתכנית הוא שבעוגות, כמו אצל בני אדם – לפעמים החלק הכי יפה נמצא בכלל בפנים. משימת העיצוב החבוי הוכיחה לנו שעם קצת מחשבה, דיוק ואומץ עוגה פשוטה יכולה להחביא בתוכה אוצר של הפתעות שייחשף רק אחרי חתיכה הראשונה.

מי כשל במשימת העוגה החבויה ומי כיכב? (צילום: מתוך בייקאוף ישראל, שידורי קשת)
כמו עובר ברחם אמו | צילום: מתוך בייקאוף ישראל, שידורי קשת


7. על חודה של דקה
לא קל להתחרות בתכנית אוכל, הדרישות גבוהות, התחרות צמודה והזמנים דוחקים בך. בייק אוף ישראל לימדה אותנו את מה שההורים שלנו לא הצליחו ללמד קודם והוא שהצלחה ודיוק הולכים יחד יד ביד. בלא מעט מקרים ראינו משימות קמות ונופלות על חודה של דקה. ראינו עוגיות ג'ינג'ר ברד נשרפות וראינו עוגות שהיו כל כך לא אפויות עד שהן לא היו ראויות למאכל שופט. אז קדימה תקנו שעון עצר ותקחו את האפייה שלכם אל המקסימום.
משימת הקלאסיקות מצריכה דיוק מירבי (צילום: בייק אוף ישראל, שידורי קשת)
דיוק זה שם המשחק | צילום: בייק אוף ישראל, שידורי קשת


שבוע הגמר של "בייק אוף ישראל": חצי הגמר ברביעי ב-21:00 ובחמישי ב-21:00 - אירוע הגמר. איזה עוגה תנצח את העונה?