ב-1995 השיק המתכנת האמריקאי פייר אומידיאר את השוק המקוון שלימים הפך ל- eBay. המטרה הייתה להקים קהילה של קונים ומוכרים אשר כל משמשיה ייהנו מגישה שווה למוצרים ומחירים. היום, 25 שנה אחרי, eBay הפכה לענקית איקומרס ושם קוד שמתגלגל על לשוננו בכל הקשור לקניה או מכירה באינטרנט.

בישראל פועלים 55,000 מוכרים, 15,000 מהם הצטרפו לפלטפורמה החל ממרץ האחרון, עם פרוץ משבר הקורונה. במהלך השנים נמכרו באמצעות איביי מישראל למעלה מ 50 מיליון פריטים, במקביל קנו הישראלים באתר כ -120 מיליון פריטים.

שלוש הקטגוריות המובילות במכירות ישראלים ב- eBay הן: בית וגן, אופנה בריאות ויופי, ומוצרי אלקטרוניקה. הקטגוריות הכי מצליחות הן מוצרי תינוקות .עם 590,000 מכירות לאורך השנים הכוללות פריטי האכלה, צעצועים, מוצרי רחצה, מוצרי בטיחות ומושבי בטיחות לרכב. גם ציוד לחיות מחמד היא קטגוריה מצליחה ביותר. במהלך השנים נרכשו 1.2 מיליון פריטים שנמכרו לאורך השנים, במיוחד לכלבים, חתולים ודגים.

הפריט הראשון שהישראלים מכרו ב- eBay הינה אבן רובי (אבן חן) בגודל 3.11 ס"מ. היא נסעה עד לאיטליה. הפריט היקר ביותר שנמכר מישראל הוא אבן יהלום טבעית בצבע ורוד, 5.09 קראט. המכירה התבצעה בשנת 2018, תמורת 60,000 דולר. בקטגוריות המכירות הפומביות ישראלים קנו ב eBay מגרש בגודל 0.57 אקר לבניית בית בשכונת Tujunga בלוס אנג'לס, קליפורניה המחיר של 66,000 דולר.

חמשת הפריטים הראשונים שהישראלים רכשו דרך הפלטפורמה היו היו דיסק של פינק פלויד, שתי ערכות איפור קופסת אוכל וכוס לשתיה של להקת KISS, בולים של דגל ישראל, בול מכביה 1950, ובול אספנות של השאה האירני מוחמד רזא שאה פהלווי, פיה לקלרינט וווקי טאקי מחברת מוטורלה.

"אין הרבה חברות טכנולוגיה שיכולות להעיד על עצמן שהצליחו לשרוד רבע מאה, לאיביי יש קהל מוכרים וקונים נאמן שנמצא איתה מרגע הקמתה", אומרת אנה פלקין , מנהלת חטיבת פיתוח עסקי eBay ישראל, רוסיה ומזרח אירופה. "אנו מגלים כל הזמן סיפורים מרגשים של מוכרים שהחלו את דרכם באיביי המתארים את כברת הדרך עשו ביחד עם החברה. אך גם מבחינת הקונים, eBay אינה רק מרקטפלייס. זוהי דרך למצוא פריטים ייחודיים במחירים אטרקטיביים ולרכוש אותם אפילו אם הם נמצאים בקצה השני של כדור הארץ".

לרגל חגיגות ה- 25 שנה לאתר ממשיכה eBay להעניק הטבות למוכרים החדשים המצטרפים לאתר בכללם ייהנו המוכרים מהעלאת רשומות בחינם ומתמיכה מותאמת אישית לעסק שלכם בפלטפורמת המסחר.