כחודש לאחר השבת השחורה שהביאה לפתיחת מלחמת חרבות ברזל, הביקושים לדירות מתחילים לחזור. כך עולה מנתוני המערכת של חברת במבי (bmby),המרכזת את ה"לידים" (לקוחות פוטנציאלים שהביעו עניין בדירה) של רוב הפרויקטים החדשים בישראל. אלה הגיעו לרמה של כ-6,000 עד 7,000 לידים ליום חול בשבוע שעבר (5-11 בנובמבר), לעומת 8,000 עד 9,000 ליום חול בימים שלפני המלחמה. לדברי בעלי החברה מארק זאבי, "אנחנו נמצאים היום על רמה של 70% מהלידים לעומת מה שהיה לפני ה-7 באוקטובר".

זאבי מזכיר כי גם בתקופה שקדמה למלחמה הייתה כמות הלידים נמוכה מהממוצע. "הממוצע של השנים האחרונות הוא עשרת אלפים ליום. אם בתקופה המשוגעת של היציאה מהקורונה היינו על 15 אלף לידים ליום, בימים שלפני המלחמה היינו סביב 8-9 אלף לידים. אז הבעיה לא היתה רק ברמת ההתעניינות, שבסך הכל היתה קרובה לממוצע, אלא בעיקר ביכולת לתרגם את הלידים לעסקאות".

מרכז הנדלן - ביקוש דירות (צילום: אבי טל. בתמונה: מארק זאבי )
צילום: אבי טל. בתמונה: מארק זאבי

כפי שניתן לראות בגרף הלידים של החברה, עם פרוץ המלחמה חלה צניחה אל אזור ה-2,000 לידים ביום, ומאז חזר הגרף לעלייה הדרגתית, עד שבשבוע שעבר כבר התקרב לטווח הנורמה. "כיום אנחנו נעים סביב ה-7,000 לידים ליום ואני מניח שאם לא יהיו אירועים דרמטיים נוספים כמו פתיחת חזית מצפון - זה עניין של שבועיים-שלושה עד שנחזור לרמות הביקוש הרגילות", אומר זאבי. עוד להערכתו, יחס ההמרה לפגישות ועסקאות בחודשים שלאחר המלחמה יהיה גבוה יותר לעומת החודשים שקדמו לה. "אלו הן חלק מההשפעות הטבעיות של המלחמה, היא גורמת לאנשים להבין שלא חיים לעד. כמו שאנשים מולידים ילדים אחרי מלחמות, הם גם רוכשים דירות".

לגבי תושבי החוץ אמר זאבי כי "מה שאנחנו רואים זה שמתוך כלל הלידים, יותר מפי 2 הם תושבי חוץ. אם בעבר 6% מהלידים היו של תושבי חוץ, היום אנחנו מדברים על למעלה מ-15%".

על אילו מדינות אנחנו מדברים?
"על מדינות המקור העיקריות של תושבי החוץ – ארצות הברית, צרפת ואנגליה, שבכולן היהודים חווים לאחרונה עלייה באנטישמיות. החריגה היא רוסיה, שגם היא מדינה מרכזית שאחראית לחמישית מרכישות תושבי החוץ. בה לא חל שינוי במספר המתעניינים, ולכן באופן יחסי שיעורם ירד".

מרכז הנדלן - ביקוש דירות (צילום: קבוצת דוד אזולאי. בתמונה: דוד אזולאי)
צילום: קבוצת דוד אזולאי. בתמונה: דוד אזולאי

תושבי החוץ מתעניינים בדירות גדולות יותר

את העליה בהתעניינות תושבי החוץ חשים כיום גם היזמים. לדברי דוד אזולאי, מנכ"ל ובעלי קבוצת דוד אזולאי אשר לה מספר פרויקטים בנתניה, "אנחנו רואים היום עליה חדה בביקושים מצד יהודים צרפתים שיש להם זיקה לישראל. בכל שבוע אני משקיע באותם היקפי פרסום בחו"ל, והיום אותם הפרסומים מביאים לפי ארבעה לידים לעומת התקופה שלפני המלחמה". עוד לדברי אזולאי, אלו כבר הבשילו לחמישה משאים ומתנים מתקדמים מול שלושה עם רוכשים צרפתים, אחד מקנדה ואחד מדרום אפריקה. "את חודש נובמבר נסיים ככל הנראה כש-80% מכלל המכירות של החברה הם לתושבי חוץ".

מרכז הנדלן - ביקוש דירות (צילום: קבוצת דוד אזולאי. בתמונה: דוד אזולאי)
צילום: קבוצת דוד אזולאי. בתמונה: דוד אזולאי

"אם בעבר תושבי החוץ קונים דירות 2-3 חדרים, לצורך השקעה או כדירת נופש כשמגיעים לחופשה, היום עיקר ההתעניינות היא בדירות 5 חדרים, מה שמלמד על כוונות להשתמש בדירות לצורך מגורים. זו מגמה שהולכת ומתעצמת ואני מעריך שהיא תלווה אותנו עמוק אל תוך 2024".

נכתב על ידי כתבי מרכז הנדל"ן.