בשיחת זום  דחופה שקיים בשבוע שעבר (ה׳) שחר פז, מנהל תחום הפיקוח ההנדסי בעיריית תל-אביב, יחד עם עשרות קבלנים הפועלים בעיר, חשף פז כי עשרות אתרי בנייה ברחבי העיר נסגרו עקב חסימת כבישים ומדרכות. פז הבהיר כי אין דרך להחזיר את הרישיון, אלא בהליך משפטי. הקבלנים מצידם, זעמו בשיחה על התנהלות העירייה, ואחד מהם הטיח בפז: "אתם מכוונים את המלחמה נגד הקבלים, וזה יהיה רע מאוד. מה זה האיומים האלו?". במהלך השיחה טענו הקבלנים כי מספר הקבלנים שרישיונם בוטל עומד על 25–28.

"מתחילת המלחמה לא היה אישור לעבוד במשך שבועיים", אמר פז לקבלנים. "לאחר פניות קבלנים הותר לחזור, אך בלי חסימת כבישים ומדרכות. בדיון שלשום ביקשתי הצעות מקבלנים. מי שיכול לעבוד באתר עובד, אי אפשר לעשות יציקות, כמעט השבתתי עבודה לחלוטין, מי שמפר מבטלים לו את הרישיון. אנשים לא הפנימו ובדקנו הרבה פניות מהציבור. גילינו אתרים שכן חסמו, 23 קיבלו ביטול רישיון וצו מנהלי, שייקח הרבה זמן עד שישתחררו. אל תגיעו למצב הזה".

מרכז הנדלן - תל אביב (צילום: ארכיון, למצולם אין קשר לכתבה, שאטרסטוק. בתמונה: אתר בנייה בתל אביב)
צילום: ארכיון, למצולם אין קשר לכתבה, שאטרסטוק. בתמונה: אתר בנייה בתל אביב

בתחילת השבוע שעבר אפשרה עיריית תל אביב לקבלנים לחזור לפעילות בנייה באתרי הבנייה, לאחר שבועיים של הפסקה בעקבות פרוץ מלחמת חרבות ברזל. במכתב ששלחו סגן מנהל מִנהל ההנדסה, יורם נחום, ומנהל מחלקת הפיקוח על הבנייה, דימה שטיינברג, נכתב כי ניתן לחזור לפעילות הבנייה, תחת מספר הגבלות, ובניהן איסור על שינויים בהסדרי התנועה או סגירת כבישים ומדרכות. "ההנחיה חד משמעית, לא סוגרים מדרכה", הבהיר פז, והוסיף כי הקבלנים חתמו על תצהיר שמחייב אותם לחזור לעבודה בתנאים הללו. חלק מהקבלנים בשיחה טענו שזה לא נכתב בתצהיר שחתמו עליו, אלא נאמר בהנחיות כלליות של העירייה, שלא היו ברורות.

עוד טענו הקבלנים כי הענישה לא הייתה ברורה, ומחו על כך שגם מי שחסם לרגע קיבל ביטול. חברת החשמל והרכבת הקלה כן חוסמות צירים, ולהן הציעו להגיש בקשה לסגירת כביש, לפי שעות. "צריך להפעיל שיקול דעת", אמרו. שחר היה חד משמעי ואמר שההנחיה ברורה, וגם נתן הצעה לפיה "כל מי שרוצה לעשות יציקות באזור המיועד שיבנה מעבר מקורה. אם יש אזעקה המדרכה תישאר פנויה. מי שבוטל לו הרישיון, החזרה שלו היא רק דרך בית משפט".

השיחה הסתיימה בטונים צורמים. הקבלנים זעמנו וטענו בין השאר לאיפה ואיפה, וחלקם הטיחו בפז: "אתה צריך לחזור בך. זה לא היה בטופס שחתמנו. אתם מכוונים את המלחמה נגד הקבלים וזה יהיה רע מאוד, מה זה האיומים האלו?". חלק מהקבלנים  אף קראו לסגור את העניין בפגישה בין העירייה לקבלנים.  

נכתב בידי כתבי מרכז הנדל"ן