מאז החלה מלחמת חרבות ברזל לפני מספר שבועות, קיבלה צמרת מערכת התכנון – מטה התכנון במשרד הפנים ומינהל התכנון הכפוף לו - שורת החלטות שמטרתן לאפשר בניית ממ"דים והצבת מיגוניות בהליכים מהירים, וכמעט נטולי בירוקרטיה. אם גם לכם עדיין אין ממ"ד, ריכזנו לכם את עיקרי המידע על ההחלטות, וחשוב מכך - כיצד ניתן ליישם אותן.

תוכנית המתאר הארצית למיגון מהיר

תוכנית המתאר למיגון, תמ"א 40/א/1/1, נועדה לאפשר למי שמעוניין בכך לקדם ניתר לבניית ממ"ד במהירות ובשני מסלולים עיקריים – הראשון בנוהל מקוצר המיועד למבנים בני 3 עד 9 קומות, והשני בפטור מוחלט מהיתר, המיועד למבנים של עד 2 קומות. מדובר בתוכנית שבעבר שימשה את אזור הצפון בלבד, והייתה בתוקף עבור יישובים הממוקמים עד 9 קילומטרים מהגבול. כעת, על פי התמ"א החדשה, היא צפויה להתרחב לכלל חלקי הארץ. התוכנית פורסמה ב-19.10.23 להערות הציבור, לתקופה בת 21 יום.

בשני המסלולים - הן הפטור והן במסלול הרישוי המקוצר, חייבת הבנייה להיות תואמת תב"ע. התמ"א מאפשרת את בניית הממ"ד עד למטר מקו בניין. מסלול רישוי מקוצר, המיועד כאמור למבנים שגובהם הוא יותר משתי קומות, הוא מסלול ללא צורך בבקשת תיק מידע, וללא צורך בגורמים מאשרים כלשהם של בקשת ההיתר, למעט פיקוד העורף. עורך הבקשה מגיש אותה לוועדת הרישוי המקומית, וזו נדרשת להשיב בתוך 25 ימים, כאשר על פי התוכנית, אם הוועדה המקומית לא עמדה בזמנים האלה, יראה זאת המבקש כתשובה חיובית המאפשרת לעבור לשלב הבינוי. מסלול זה תקף עד 29 מטר (9 קומות). 

תקנות פטור מהיתר

תקנות אשר אושרו לפני שבועיים על ידי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, נכנסו לתוקף לפני כשבוע, ושלשום כבר אושרה בניית הממ"ד הראשון מכוחן, ביישוב הושעיה שבגליל. על בעל הנכס שמבקש להתמגן לשכור את שירותיו של עורך בקשה – אדריכל, מהנדס קונסטרוקציה או הנדסאי. את הבקשה יש להגיש לפיקוד העורף, אשר מחוייב לאשר את הבקשה או לדחות אותה, בתוך כשבועיים. מיד לאחר מכן ניתן כבר להתחיל בהליכי הבנייה.

הצבת מיגונית ללא היתר

צו שנחתם על ידי שר הפנים לפי סעיף 266 ה' לחוק התכנון והבניה, מאפשר הצבת מיגוניות בפטור מתוכנית או מהיתר. גם במקרה זה – הדבר היחיד שנדרש הוא אישור פיקוד העורף. היישום המרכזי שראינו עד כה לצו התרחש בעיקר במוסדות חינוך ומבני ציבור. גם אנשים פרטיים רשאים לפנות לפיקוד העורף בנושא, אולם נכון להיום מיושמת מדיניות המאפשר הצבת מיגוניות באופן זה על ידי אנשים פרטיים רק במרחק של עד 40 ק"מ מגבולות רצועת עזה ולבנון.

נכתב על ידי כתבי מרכז הנדל"ן.