עיריית ירושלים, באמצעות הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, החליטה בשבוע שעבר להמליץ להפקדה בוועדה המחוזית תוכנית להקמת שכונה חדשה בבירה, מערבית לקיבוץ רמת רחל ובסמוך לדרך חברון. השכונה תכלול 3,500 יחידות דיור, לצד שטחים למלונאות, מבני ציבור, תעסוקה ומסחר, וכן שטחים ציבוריים פתוחים. התוכנית מקודמת בסמוך לתוואי הקו הכחול של הרכבת הקלה, המתוכנן לחלוף במקום. 

המתחם יכלול מגדלי מגורים בני 16 עד 45 קומות, ושטחים ציבוריים פתוחים, מבנים ומוסדות ציבור, וכן שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של כ-150 אלף מ"ר. עוד כולל המתחם שטח למלונאות בהיקף של כ-58 אלף מ"ר, עם כ-1,300 חדרי מלון המתוכננים להיבנות בבניינים בני 16 קומות לאורך ציר דרך חברון, כולל שימושי תעסוקה.  

עוד מציעה התוכנית כי 30 אחוזים מיחידות הדיור, כ-1,000 במספר, יהיו מיועדות להשכרה, מתוך כוונה לתת מענה לצורך בדירות להשכרה וכן כמענה לתוכניות התחדשות עירונית המקודמות בסביבה. על פי הנחיות מנהל התכנון, הוועדה החליטה כי 20 אחוזים מהדירות המוצעות יהיה בשטח מרבי של 55 מ"ר. את התוכנית הגישו חברת "פרויקט גבעת תלפיות החדשה" וחברת "דיאני הולדינגס לימיטד (Dyani Holdings Ltd) בשיתוף קבוצת תדהר", ועורך התוכנית הוא משרד "יגאל לוי אדריכלים ומתכנני ערים".

מרכז הנדלן - ירושלים
הדמיה: יגאל לוי אדריכלים ומתכנני ערים

"התוכנית ממוקמת בשטח היסטורי וארכיאולוגי חשוב, על דרך חברון ההיסטורית וקו פרשת המים הארצית, ובמרחב נופי היסטורי רב ערך", נמסר מהוועדה המקומית. "במסגרת התוכנית יוקם מרחב שימושים מעורבים לאורך ציר הרכבת הקלה העתידי. זאת בהתאם למדיניות ציפוף ועירוב שימושים, ובניה לגובה לאורך צירי הרכבת הקלה. התוכנית כוללת בנייה של שלד ציבורי מקיף, המתחבר לשכונות שמסביב ולמערכת הדרכים הקיימת ומתפתחת בסביבת התוכנית, ומשלים את תכנון העיר באזור זה".

במסגרת התכנון, מוצע לשמור על אתרים ארכיאולוגיים חשובים בתיאום עם רשות העתיקות, ולשלבם בשטחים הפתוחים המוצעים בתוכנית. האתרים המוצעים לשימור הם: קבר הנזיר, מבנה כבשן הסיד ואמות המים הקדומות.

"מדובר בתוכנית משמעותית המרחיבה גם את היצע יחידות הדיור למשפחות בבירה", נמסר מעיריית ירושלים. "זוהי הדרך הנכונה לשגשוג ולפיתוח העיר, אשר מצויה בשנים האחרונות בתהליך מואץ והיסטורי של התחדשות. קידום אלפי יחידות דיור, תעסוקה ומסחר ימנף את ירושלים ויסייע לזוגות צעירים ומשפחות להשתקע בה. כל זאת, לצד שימור אתרים היסטוריים חשובים בעיר הבירה"

נכתב על ידי כתבי מרכז הנדל"ן.