הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב-יפו אישרה לאחרונה את תכנית תא/מק/4564, שתוביל לשיקום והפעלת מעגנת רידינג ההיסטורית. המעגנה שימשה עד 2006 את תחנת הכוח במקום כמעגן לספינות שהובילו דלק מזוט ממכליות בלב ים. במסגרת התוכנית יוקם מרינה חדשה שתשמש מעגן ל-300 כלי שיט קטנים, במיקום שבין נמל תל אביב לפארק הטיילת החופית, לצד השכונה העתידית שתוקם בשדה דב.

לדברי העירייה, המהלך יגדיל את מקומות העגינה בעיר ויפתור את בעיית המחסור במקומות עגינה. תוכנית הפיתוח תשתלב בפיתוח הכללי של האזור, ותאזן בין פיתוח המרחב הציבורי לבין יצירת מעגנה פעילה שתהפוך בעתיד למעגנת הרובע שדה דב.

התוכנית, שמבוצעת על ידי עיריית תל אביב-יפו באמצעות חברת אתרים, נועדה להפוך את המעגנה למרכז פעיל לנופש וספורט ימי. העירייה ציינה כי התוכנית כוללת הקמת מעגנה פעילה עם כ-300 מקומות עגינה עבור כלי שיט קטנים, שתאפשר לתושבים ולתיירים ליהנות מפעילויות ימיות כמו שיט, דייג וספורט ימי.

הדמיית התוכנית לשיקום מעגנת רידינג  (צילום: אדריכלים ארי כהן)
הדמיית התוכנית לשיקום מעגנת רידינג | צילום: אדריכלים ארי כהן

בנוסף, התוכנית תאפשר פיתוח שטחים ירוקים ופתוחים: התכנית כוללת שטחים נרחבים לשימוש ציבורי, כולל שטח ציבורי פתוח עם פארק חופי, אזורי נופש ופנאי, נטיעות עצים חדשים, פינות ישיבה, מתקני משחק וספורט והצללה. התוכנית כוללת גם הקמת מבנים לשימושי חינוך ימי ונופש - היא מאפשרת הקמת מבנים עבור שירותי מעגנה, חינוך ימי, מועדוני שיט, מסחר ועוד.

יתרון נוסף לפרויקט הוא שיפור מערך התנועה: התכנית כוללת הרחבת גשר הולכי הרגל הקיים והקמת שביל אופניים נפרד, במטרה לשפר את הבטיחות להולכי הרגל ולרוכבי האופניים. שוברי הגלים בשטח יהפכו לטיילת ציבורית.

הדמיית התוכנית לשיקום מעגנת רידינג (צילום: אדריכלים ארי כהן)
הדמיית התוכנית לשיקום מעגנת רידינג | צילום: אדריכלים ארי כהן

מהעירייה נמסר כי "אישור התוכנית מהווה צעד משמעותי לקידום פיתוחו של חוף תל אביב והפיכתו למקום אטרקטיבי עבור תושבים ומבקרים כאחד. מדובר בצעד משמעותי למימוש החזון העירוני לנצל את משאב הים, הן כמאפיין איכותי של הזהות העירונית והמרחב הציבורי והן כמקום לפעילויות נופש, בילוי, תרבות וספורט ייחודיות לחוף הים. כמו כן, לפיתוח רצועת החוף העירונית רציפה ומלאה במוקדי בילוי מבת ים עד להרצליה, לצד מיצוב תל אביב-יפו כעיר חוף מובילה ברמה הארצית והבינלאומית".

 נכתב על ידי כתבי מרכז הנדל"ן