הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום אישרה למתן תוקף שתי תוכניות מרכזיות בשכונה ג' בבאר שבע – מתחם אורות ומתחם ברגמן. מדובר במתחמי התחדשות המוסיפים יחדיו 1,400 יח"ד חדשות. 

התוכנית למתחם אורות קודמה על ידי העירייה והמנהלת להתחדשות עירונית במסלול רשויות, במימון הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, והוכנה על ידי צוות תכנון בראשות משרד דרמן ורבקל אדריכלים. במקביל בחרו הדיירים בחברות שיכון בינוי והכשרת היישוב לביצוע התוכנית.

במסגרת התוכנית ייבנו בלב השכונה 782 יח"ד, בבינוי מרקמי של עד 10 קומות בשילוב מסחר ומוסדות ציבור. התוכנית גם מניחה את התשתית לחידוש ושימור קולנוע אורות ההיסטורי. בימים אלה פועלת העיריה לתכנון מחודש למבנה הקולנוע לצורך פתיחתו לשימוש ציבורי. התוכנית כוללת הריסת שני מבני רכבת הכוללים 112 יח"ד וכן עיבוי לשני מבנים נוספים. שטח התוכנית 67 דונם.

גבולות התוכנית בין הרחובות השלום, ז'בוטינסקי, ארלוזרוב וגרשפלד התוכנית מציעה חיבור חדש של דרך השלום לרחוב גרשפלד כדי להשלים את רשת הרחובות השכונתית ולאפשר חיבור עתידי לאזור התעשייה ממזרח וכניסה נוספת לשכונה. 

607 יח"ד על שדרות רגר במגדלים של עד 24 קומות 

מתחם ברגמן מקודם על ידי העירייה ורשות מקרקעי ישראל, בתכנון משרד מנעד אדריכלים. במסגרתו יוקמו 607 יח"ד חדשות בלב העיר, על שדרות רגר, לצד שטחי מסחר, תעסוקה, מלונאות ומוסדות ציבור. התוכנית, שהופקדה לפני כשנתיים, כוללת מגדלים לתעסוקה עד 24 קומות, לצד מבנים של עד 3 קומות לצורכי ציבור ברחובות הראשיים. בנוסף, המתחם יכיל מתחם לשימור המכון לחקר הנגב, אשר יהיה נגיש לציבור.

מתחמים אלה יתחברו לפרויקטים נוספים המקודמים לאורך שדרות רגר בימים אלה. חידוש מתחמי אורות וברגמן יתחברו עם התחדשות שדרות רגר והבנייה החדשה, וייצרו רצועה מחודשת של ליבת העיר – מרכז של מגורים, תעסוקה ופנאי.

מרכז הנדלן - באר שבע אושר (צילום: ארכיון באר שבע. בתמונה: קולנוע אורות ההיסטורי )
צילום: ארכיון באר שבע. בתמונה: קולנוע אורות ההיסטורי

"זהו צעד חשוב ומשמעותי לחידוש שכונה ג' הותיקה", אמר ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ'. "יש בכך חשיבות אסטרטגית לפיתוח העיר באר שבע, מתוך תפיסה של העיר כמטרופולין הדרומי של מדינת ישראל. אישור התוכניות יקדם משמעותית את התחדשות השכונה בלב רובע החדשנות של באר שבע בסמיכות לאוניברסיטת בן גוריון, פארק ההייטק, מרכז הרפואי סורוקה וקריית התקשוב ויעצים את הפעילות ברובע.

"חידוש המתחמים וחיבורם להתחדשות שדרות רגר ייצר רצועה עירונית חדשה מעורבת שימושים בתחייה את ליבת העיר באר שבע ותיצור סביבת חיים עירונית אטרקטיבית חדשה. זאת, לצד שימור ההיסטוריה של העיר בקולנוע אורות המיתולוגי שיהפוך למוקד קהילתי ותרבותי, ו-3 מבנייני המכון לחקר הנגב בקריית ברגמן שתשמר את ההיסטוריה של העיר ומיסדיה". 

תמר פוריה, מהנדסת העיר: "התכנית להתחדשות עירונית במתחם אורות מהווה סנונית ראשונה לתכניות התחדשות עירונית בעיר. התכנית יוצרת איכויות תכנוניות וסט של כלים תכנוניים ייחודיים לבאר שבע שיאפשרו התחדשות מיטבית בשכונות נוספות בעיר. בסיוע המנהלת להתחדשות עירונית בחרו התושבים כבר יזמים ואנו ממתינים לאישורה של התכנית והגשת היתרי בנייה למימושה כבר בשנה הקרובה.

"לתוכנית אורות מצטרף גם מתחם ברגמן הממוקם בלב העיר ויחבר את שכונה ג' לשדרות רגר באמצעות מרקם עירוני מגוון ותוסס הכולל שימושים מעורבים למגורים, מלונאות, מסחר, תעסוקה ומוסדות ציבור. פיתוח המתחם משתלב בחזון התחדשות שדרות רגר כשדרה עירונית ומטרופולינית מרכזית שבעתיד תכלול גם מערכת הסעת המונים"

קובי אוחיון, ראש המנהלת להתחדשות עירונית באר שבע: "אישור התוכנית למתחם אורות מסמל את תחילת המעבר משלב התכנון לשלב המימוש. לאחר עבודה מאומצת של צוות התכנון, המנהלת והעירייה בשיתוף עם הועדה המחוזית, אנחנו כבר פועלים לקידום התוכנית לביצוע יחד עם התושבים ועם הימים שנבחרו על ידם. המנהלת ליוותה את תושבי המתחם מתחילת הדרך בהתארגנות, בשיתוף הציבור ובתהליכים החברתיים. התוכנית אף תיתן פתרונות מיגון ל-112 יח"ד ישנות במבנים ללא ממ"דים. תוכנית אורות ממוקמת בליבה של שכונה ג' ותיצור מרכז אורבני שוקק ומעורב שימושים, באיכות תכנונית גבוהה, כחלק מתפיסת ההתחדשות העירונית לשכונה ג ולליבת העיר באר שבע".

 

נכתב על ידי כתבי מרכז הנדל"ן.